n-riippuvuus

Olen täysin uupunut kumppanini n-riippuvuuteen...

Illalla, kun menen nukkumaan, hän jää koneelle.

Aamulla kun herään - hän on jo koneella.

Sairasta?

Jätänkö hänet? Piilotanko koneemme vai vienkö hänet psykologille?

Neuvoista kiitollinen
4947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaako sitä nyt ketään moisen takia suoralta kädeltä alkaa jättämään? Voishan asiat olla pahemminkin, vaikka esim. heroiiniriippuvuus tms.

Varmasti on rasittavaa mennä yksin nukkumaan, ja herätä aivan yhtä yksin, mutta ennen koneen mystistä katoamista olisi varmaan ihan hyvä keskustella nettiriippuvaisen kanssa tämän ongelmasta, ja siitä, että tunnet itsesti mustasukkaiseksi nettiä kohtaan.

Eiköhän siinä vaiheessa ala jo selvitä, onko kumppani enemmän rakastunut sinuun vai laajakaistayhteyteesi :)

Äänestä
  • Ei sillä ole mitään tekemistä rakkauden kanssa. Nettiriippuvuudesta, niinkuin mistään muustakaan riippuvuudesta ei pääse eroon rakkaudella, harvoin edes pelkällä tahdonvoimalla. Siihen tarvitaan paljon muuta, ennenkaikkea tukea ja jotain, joka motivoi. Ensimmäinen askel, niinkuin kaikessa vastaavassa, on se, että tajuaa ja myöntää itse oman riippuvuutensa.

    Menetin työpaikkani, sotkin raha-asiani, tuli ero ja menetin lähes kaikki ihmissuhteet ja kutakuinkin kaiken, mitä menettää voi, nettiriippuvuuden vuoksi. Nyt kun minulla ei ole mitään ja olen täysin yksin, riippuvuus on lujemmassa kuin koskaan, ei ole motivaatiota, eikä tahdonvoimaa irrottautua. Se syö sisältä ja saa minut inhoamaan itseäni. Fyysinen kunto rapistuu ja pikkuhiljaa ulkonäkökin.. ja kaikki luisuu käsistä, mutta en kykene tekemään asialle mitään.

    Odotan vain päivästä toiseen, että tapahtuisi se hokkuspokkus, joka saa tämän loppumaan.. Siihen asti katselen, kuinka elämäni valuu hukkaan kuin hiekka sormien välistä.

    Äänestä

Kun asuntoon on tietokone hankittu,pitäähän sitä käyttää.Katsella vaikkapa Lesbian sex sivuja. Mitä muuta odotat siltä kaverilta? Kerro.

Äänestä

"piilotanko koneen"

sai nauramaan toi =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä avuksi? kirjoitti:

Olen täysin uupunut kumppanini n-riippuvuuteen...

Illalla, kun menen nukkumaan, hän jää koneelle.

Aamulla kun herään - hän on jo koneella.

Sairasta?

Jätänkö hänet? Piilotanko koneemme vai vienkö hänet psykologille?

Neuvoista kiitollinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu