miten vauva

Eli meillä ongela on ettei 4kk ikäinen laps suostu syömään pullosta ollenkaan. Kaikki tutti mallit on koitettu ja eri korvike merkit maisteltu muttei onnaa juominen pullosta.
Nyt joku innokas jo aattelee et mikä ongelma toi nyt on? mut on se kun äippä leikataan parin päivän sisällä ja silloin ei voi imettää ja laps ei pulloa huoli kuinka se isänsä kanssa pärjää?
Ollaan tietysti jo kk harjoteltu pullosta juontia muttei suju, nokkamukista jotenki onnaa. Ois kiva jos jollaki ois ratkasu ongelmaa kuinka laps pullolle?
4512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

rintamaitoa vai korviketta? Tarjoa ensin sitä, mihin tottunut. Älä yritä pulloa heti suuhun, vaan koita ensin tipoittain saada maitoa pullosta suuhun, niin että vauva ymmärtää, että hyvää on tulossa. Luonnonkuminen tutti on pehmeämpi, joten pulloon tottumattomalle varmaan mieluisampi. Enpä vaan tiedä, löytyykö pullotutteina enää? Meilläpäin näyttää kovasti olevan vaan silikonia kaikki. Tarjoa pulloa silloin, kun tottunut saamaan rintaa, kärsivällisyyttä..

Ei siihen vippaskonstia ole olemassa, joillekkin ei kelpaa pullo koskaan.

Äänestä

Meillä on sama ongelma.. 2kk vanha tyttäreni ei malttaisi millään syödä muuta kuin rintaa.. Mekin olemme kokeilleet kaikkia tutteja ja maidon korvikkeita.. Mikään ei auta..

Äänestä

Jos nokkamuki kerran kelpaa (paremmin), miksette käyttäisi sitä? Ei pullo ole mikään pakollinen kapistus.

Meilläkään poju ei ole koskaan pulloa huolinut. Kolmikuisena hörppyytettiin mukista, vähän myöhemmin käytössä olivat nokkamuki ja tavallinen muki.

Äänestä

Ensimmäisen lapsemme kanssa kävi samalla tavalla. Kahden kuukauden iässä vaavi oli hoidossa mummolla muutaman tunnin ensimmäistä kertaa elämässään ja tämän reissun jälkeen jostain syystä ei huolinut enää pulloa. Se oli kova paikka, koska maitoa tuntui tulevan rinnoista aika niukasti. Imetys jatkui sitten kovana työnä koliikkivauvan kanssa nelisen kuukautta, kunnes kerran kokeilin antaa tuttipullosta kaakaota. Ja se kelpasi! Siitä lähtien poikamme nukahti tyytyväisenä kaakaopulloonsa ja muutkin vellit, maidot ja mössöt kelpasivat tämän jälkeen.. Kysy neuvolasta, voiko pulloon totuttaa tuon ikäistä vaikkapa lisäämällä hiukan kaakaojauhetta maitoon. Minä ainakin kokeilisin varmaan tuossa tilanteessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulolle? kirjoitti:

Eli meillä ongela on ettei 4kk ikäinen laps suostu syömään pullosta ollenkaan. Kaikki tutti mallit on koitettu ja eri korvike merkit maisteltu muttei onnaa juominen pullosta.
Nyt joku innokas jo aattelee et mikä ongelma toi nyt on? mut on se kun äippä leikataan parin päivän sisällä ja silloin ei voi imettää ja laps ei pulloa huoli kuinka se isänsä kanssa pärjää?
Ollaan tietysti jo kk harjoteltu pullosta juontia muttei suju, nokkamukista jotenki onnaa. Ois kiva jos jollaki ois ratkasu ongelmaa kuinka laps pullolle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu