Hard-gore hahmoja Aku Ankassa??

Täh?!!

Yleensähän Akkareissa ja Taskareissa julkkikset ja elokuvahenkilöt esitellään peitenimillä, mutta poikkeuksiakin on löytynyt. Taskukirja numerossa 200 s. 387 ruudussa 1. vilautettiin Alien:ta murjomassa samannäköistä avaruus-sukkulaa, mitä elokuvassa nähtiin. Ruudussa 2. sen sijaan mellastivat Terminaattorit Mustakaavun perässä.
Numerossa 194 tarinassa Kauhukokous näytti vilahtelevan s. 128-132 Perjantai 13 elokuvista tuttu Jason Voorhees, mykkänä tietysti!
Lisäksi uudemmassa 303 numerossa s.226 ruudussa 3. taustalla näkyi Tuhoajan (englanniksi lausuttuna Terminator) paluu elokuvajuliste. Myös numerossa 41 eli Aku Taikaviitta tarinassa mainittiin James Bond oikeassa muodossa.

Onko kukaan havainnut muita tällaisia "hard-gore" hahmoja Akkarin tai Taskarin sivuilla? Ei siis millään peitenimillä vaan juuri niillä, millä ne tunnetaankin? Vastauksia kiitos!

1

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voe mahoton

      Mitä sitten vaikka onkin viittauksia leffa maailman mölliäisiin, ne ovat eräänlaisia "kunnian osoituksia" yleensä piirtäjiltä. Onko tuossa nyt jotain erikoista ja ihmeellistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      321
      12261
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      47
      3584
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      83
      3187
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2961
    5. 101
      2882
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      64
      2642
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2558
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2449
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe