Olin lasik-leikkauksessa noin kuukausi sitten. Lähtöarvoni olivat n. -4,5 ja -6 sekä hieman hajataittoa, ja tavoitteena oli molemmissa silmissä 0, mikä oli lääkärin mukaan ihan realistista. Viikon ajan leikkauksen jälkeen näin aivan loistavasti, mutta sitten näkö alkoi hämärtyä aina kun tein jotain lähityötä, esim olin tietokoneella, ompelin jne. Näkö selkenee kyllä vähitellen kun lopetan "näpräämisen", mutta ei mielestäni enää täysin kirkkaaksi. Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta, eli onko tämä normaalia vai pitääkö sopeutua ajatukseen, että leikkaus ei onnistunut? :( Olen onneksi menossa ensi viikolla kuukausikontrolliin, että saan vaatia lääkäriltäkin selitystä... Ja tietysti uusintaleikkauskin on mahdollinen. Mutta olisin kiitollinen kaikkien kokemuksista!!
Laserleikkauksen jälkeen
ellu
51731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun katselet lähietäisyydelle silmän akkommodaatiolihakset joutuvat rasitukseen ja jos lähelle katsominen jatkuu liian pitkään päivittäin, akkomodaatiolihakset menevät kramppiin syntyy ns akkommodaatiospasmi ja taittovirhe kauas lisääntyy silmiin syntyy valelikinäköä eli pseudomyopiaa.
Akkommodaatiospamin voi helposi ennalta ehkäistä ja poistaa käyttämällä lukuetäisyydelle mitoitettuja lukulaseja ja esim. näyttöpääte-etäisyydelle mitoitettuja lähityölaseja. Moniteholasit joissa alaosa on luku-etäisyydelle ja yläosa on näyttöpääte-etäisyydelle mitoitettu voi olla paras valinta.
Linkki Akuuttiohjelman arkistoon josta löytyy 2004 kirjoitettu erinomainen artikkeli "Likinäkö pois ilman leikkausta"
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2004/140904_a.htm
Mulla oli kans lähtöarvo toisessa -6 ja toisessa noin -5 ja vähän hajataittoa molemmissa silmissä, mulla huononi kans sen verran että jouduin jopa laseja ostaa että saan ajaa autolla, uusintaleikkaus tulee varmaan kumpaankin silmään toinen tehdään heti tammikuun alussa.
Hei sonj, ai kun kurjaa että joudut menemään uusintaleikkaukseen! Miten nopeesti huomasit, että näkö huononee, vai jäikö se huonoksi heti leikkauksen jälkeen? Kävin itse just lääkärilää ja sen mielestä mun tilanne on ok, eli ei ainakaan vielä harkita uusintaleikkausta. Lähityötä tehdessä näön hämärtyminen on kuulemma normaalia, koska silmät kuivaa tavallista enemmän. Toivottavasti sulla sitten uusinta auttaa!
Kyllä harmittikin tosi paljon mulla meni kuitenkin aika nopeasti huonompaan suuntaan eli nyt mulla on toisessa silmässä -2,5 ja toisessa -1,5 ja nyt pelkään että voiko näkö vielä siitä huonontua enemmän ja onnistuukohan sitten uusintaleikkaus!?. Mutta yritän kuitenkin ajatella positiivisesti että ainakin vähän paremmat arvot sais että vois olla ilman lasejakin.
Olin viime kesänä lasik-leikkauksessa ja mulla oli lähtöarvona vähän enemmän miinusta kuin ellulla, mutta nyt arvot ovat melkein nollassa, mutta hajataittoa on vielä jäänyt (-0,25 ja -0,25 sekä hajataittoa -0,5 ja -1,0). Voin just ja just ilman laseja ajaa autoa, mutta ehkä kumminkin hankin lasit autolla ajoa varten.
Minulla on ollut useinkin "häiriöitä" aamuisin, kun aloitan työt (teen tietokoneella näyttöpäätetöitä), että useimmin vasemman (vasemassa on enemmän hajataittoa jäljellä)silman näkö heikkenee joksikin ajaksi. Eli kun katson tietokoneen näytössä pientä tekstiä huomaan teksitn olevan epäselvää. No tämähän johtuu varmasti siitä, että mulle jäi vähän hajataittoa, mutta kun se vaihtelee vasemman ja oikean silman välillä.
Mulla on työhuoneensi seinällä virallinen ajokorttinäön visus-arvojen numerotaulu, johon katson aamuisin 4 metrin etäisyydeltä, jolloin huomaan näöni tarkkuudessa olevan eroa eri päivien (varsinkin aamuisin) välillä. Ei se ainakaan pitäisi olla silmien väsymyksestä johtuvaan, koska sitä on usein aamuisin.
Toivon, että tuo vaihtelu jäisi pikku hiljaa pois ja kohta kun menen puolivuotistarksitukseen, toivoisin näköni olevan ainakin yhtä hyvä kuin se oli heti kesän jälkeen kahden kuukauden kuluttua leikkauksesta.