miks metsästetään?

Sitä vaan että miks metsästetään ns vahinkoeläimiä, en tajuu kelle ne tekee vahinkoo? Kyl mun mielestä voi metsästää ruuaks mutta en tosiaan tajuu miks tapetaan huvikseen. Mun mielestä kuiteski ihminen on vahingollisin kaikista eläimistä.
7832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että kyllä parku pääsee siin vaihees kun oma rekku on terveen pelon ihmisiin menettäneen susihukkasen masussa. Tai tuulilasista tulee läpi hirven sorkat koska kantaa ei ole harvennettu tarpeeksi.Niistä on vahinkoeläimet nimitykset tehty.

Äänestä
  • Ammutaan koska ne voisivat muutoin kuolla muista syistä, ja huvikseen.

    Äänestä

  • Vasuri kirjoitti:

    Ammutaan koska ne voisivat muutoin kuolla muista syistä, ja huvikseen.

    Tiedätkös, jäniksiä ja sorsia syödään, ts. käytetään ravinnoksi. Se on eri asia kuin huvikseen ampuminen, vaikka metsästyksen ensisijainen tarkoitus ei olisikaan nälkäkuolemalta pelastuminen. Saaliin asiallinen hyödyntäminen kuitenkin tekee sorsien ja jäniksien tapauksessa metsästyksestä oikeutettua.

    Äänestä

metästän huvin vuoksii, tajuu sä! hieno laji.

Äänestä

paremmin.

Äänestä

Vahinkoeläimillä tarkoitetaan yleensä pienpetoja kuten minkkejä, supikoiria, kettuja, näätiä ym sekä ihmisten lähipiiristä hyötyviä eläimiä kuten rottia, variksia, lokkeja, puluja jne.

Perusajatus on se että jos jokin laji runsastuu se voi tuhota muiden lajien kannat. Parhaita esimerkkejä ovat juuri minkki ja supikoira jotka eivät kuulu suomen alkuperäiseen lajistoon joten niillä ei ole petoja jotka pitävät niiden kantaa kurissa ja siksi ne lisääntyessään voivat tuhota jonkin alueen lintukannan.

Erityisesti saaristossa ovat minkit tuhonneet monien saarten pesivän linnuston. Siksi niitä pyydetään, ei todellakaan pelkän huvin vuoksi.

Rotat ja monet linnut voivat levittää tauteja ja aiheuttaa vahinkoja ihmisten elintarvikkeille ja ruokaviljalle. Siksi myös niitä metsästetään ja pyydetään monin keinoin.

Ikävä kyllä ihminen pelkällä läsnäolollaan muuttaa luonnon tasapainoa. Mielestäni on järkevää yrittää metsästyksellä tasapainoittaa eri eläinlajien suhteita. Muutoin jotkin lajit voisivat runsastua niin paljon että ne itsekkin sairastuvat ja kanta romahtaa ruuan puutteessa.

Kun ihminen joka tapauksessa vaikuttaa luontoon on se parempi tehdä silmät auki kuin kääntää asialle selkä ja leikkiä ettei sitä tapahdu oikeasti.

Äänestä

siski...koska mm.minkki ei ole luontomme oma eläin vaan se on tuotu amerikasta...kyseinen eläin tappaa esim.telkänpöntöstä poiukaset ja emon...ei syö niitä kuiteskaa...ja se samianen minkki saattaa verottaa kokonaisen lammen lintukannat...tämä taas johtaa muiden monie lajien katoamiseen...ja siirrytäänkö kettuun..tai sitten supiin tai mäyrään..kerrottavaa olisi ja niiden tuhoistakin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


herkku kirjoitti:

Sitä vaan että miks metsästetään ns vahinkoeläimiä, en tajuu kelle ne tekee vahinkoo? Kyl mun mielestä voi metsästää ruuaks mutta en tosiaan tajuu miks tapetaan huvikseen. Mun mielestä kuiteski ihminen on vahingollisin kaikista eläimistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu