Lahjaksi lahjakortteja!!

vuosimorsian

Olen tässä lukenut tätä ainaista keskustelua, mitä annetaan häälahjaksi. Toisten mielestä rahan pyytäminen lahjaksi on loukkaavaa, niin myös minunkin. Mutta entäpä jos hääpari on asunut useita vuosia yhdessä. Heillä on jo oikeastaan kaikkea mitä tarvitaan. Tällaisellelle parille on hyvin vaikea keksiä sopivaa lahjaa. Mutta voitte uskoa, että myös lahjalistan tekeminen on hyvin vaikeaa tässä tilanteessa!!!

Itse olen ratkaissut tämän asian ostamalla hääparille jotain tosi pientä (vain muistoksi) ja antamalla lahjaksi lahjakortin johonkin liikeeseen. Ovatpahan saaneet itse valita sitten mikä silmää mielyttää.

Minusta olisikin tosi kiva jos mahdollisemman moni myös meidän vieraista osaisi ajatella samoin kuin itse. Jotenkin minusta vain tuntuu, että nykyään ihmiset ovat vain kokonaan unohtaneet tällaisen mahdollisuuden...

3

1220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsmaikku 2006

      Me pyydetään rahaa tai lahjakortteja..
      lahjalista tehdään myös, tai ainakin jonkinlaista runkoa..jotta voi ainakin lahjakortit ostaa oikeisiin liikkeisiin..

      Meille syynä on tilan puute..asutaan toistaisesti pikku ruisessa yksiössä..

      Mieheni sisko menee naimisiin ennen meitä ja he pyytävät rahaa..tai lahjakortteja häämatkaan..me ostettiin lahjakortti kodintarvike liikkeeseen..

      MUTTA!jos ja kun ostaa lahjakortteja niin siinäkin pitää olla maku mukana..tuttuni sai lahjakortin sexishoppiin..en tiedä jos he siellä tuppaavat käymään..mutta maku kunniaan!

      • onozku

        meillä ei ollut mitään lahjalistaa, mutta kyselijöille kerrottiin että sitä astiastoa kerätään. saatiin siis sokoksen lahjakortteja vino pino astianostoa varten. saatiin ainakin koko kahviastiasto (2 tusinaa) kerralla.
        saatiin myös ravintolaan lahjakortti. rahat on vähän hankalampi juttu, me ei yhtään tiedetä mitä me niillä tehtäis. lahjakortit on siis tosi pop.


      • kortteja
        onozku kirjoitti:

        meillä ei ollut mitään lahjalistaa, mutta kyselijöille kerrottiin että sitä astiastoa kerätään. saatiin siis sokoksen lahjakortteja vino pino astianostoa varten. saatiin ainakin koko kahviastiasto (2 tusinaa) kerralla.
        saatiin myös ravintolaan lahjakortti. rahat on vähän hankalampi juttu, me ei yhtään tiedetä mitä me niillä tehtäis. lahjakortit on siis tosi pop.

        osaatte käyttää mut rahaa ette?! Eiköhän ne samoihin liikkeisiin kelpaa kummatkin. Näin vinkkinä vaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      259
      3151
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      78
      2598
    3. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      28
      1745
    4. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1655
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      185
      1603
    6. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      1280
    7. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      69
      1191
    8. 66
      1143
    9. Mitä jos soitan sulle niin ettei numero näy?

      😊
      Ikävä
      95
      1043
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      24
      909
    Aihe