Olen tässä lukenut tätä ainaista keskustelua, mitä annetaan häälahjaksi. Toisten mielestä rahan pyytäminen lahjaksi on loukkaavaa, niin myös minunkin. Mutta entäpä jos hääpari on asunut useita vuosia yhdessä. Heillä on jo oikeastaan kaikkea mitä tarvitaan. Tällaisellelle parille on hyvin vaikea keksiä sopivaa lahjaa. Mutta voitte uskoa, että myös lahjalistan tekeminen on hyvin vaikeaa tässä tilanteessa!!!
Itse olen ratkaissut tämän asian ostamalla hääparille jotain tosi pientä (vain muistoksi) ja antamalla lahjaksi lahjakortin johonkin liikeeseen. Ovatpahan saaneet itse valita sitten mikä silmää mielyttää.
Minusta olisikin tosi kiva jos mahdollisemman moni myös meidän vieraista osaisi ajatella samoin kuin itse. Jotenkin minusta vain tuntuu, että nykyään ihmiset ovat vain kokonaan unohtaneet tällaisen mahdollisuuden...
Lahjaksi lahjakortteja!!
3
1186
Vastaukset
- morsmaikku 2006
Me pyydetään rahaa tai lahjakortteja..
lahjalista tehdään myös, tai ainakin jonkinlaista runkoa..jotta voi ainakin lahjakortit ostaa oikeisiin liikkeisiin..
Meille syynä on tilan puute..asutaan toistaisesti pikku ruisessa yksiössä..
Mieheni sisko menee naimisiin ennen meitä ja he pyytävät rahaa..tai lahjakortteja häämatkaan..me ostettiin lahjakortti kodintarvike liikkeeseen..
MUTTA!jos ja kun ostaa lahjakortteja niin siinäkin pitää olla maku mukana..tuttuni sai lahjakortin sexishoppiin..en tiedä jos he siellä tuppaavat käymään..mutta maku kunniaan!- onozku
meillä ei ollut mitään lahjalistaa, mutta kyselijöille kerrottiin että sitä astiastoa kerätään. saatiin siis sokoksen lahjakortteja vino pino astianostoa varten. saatiin ainakin koko kahviastiasto (2 tusinaa) kerralla.
saatiin myös ravintolaan lahjakortti. rahat on vähän hankalampi juttu, me ei yhtään tiedetä mitä me niillä tehtäis. lahjakortit on siis tosi pop. - kortteja
onozku kirjoitti:
meillä ei ollut mitään lahjalistaa, mutta kyselijöille kerrottiin että sitä astiastoa kerätään. saatiin siis sokoksen lahjakortteja vino pino astianostoa varten. saatiin ainakin koko kahviastiasto (2 tusinaa) kerralla.
saatiin myös ravintolaan lahjakortti. rahat on vähän hankalampi juttu, me ei yhtään tiedetä mitä me niillä tehtäis. lahjakortit on siis tosi pop.osaatte käyttää mut rahaa ette?! Eiköhän ne samoihin liikkeisiin kelpaa kummatkin. Näin vinkkinä vaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459