Lahjaksi lahjakortteja!!

vuosimorsian

Olen tässä lukenut tätä ainaista keskustelua, mitä annetaan häälahjaksi. Toisten mielestä rahan pyytäminen lahjaksi on loukkaavaa, niin myös minunkin. Mutta entäpä jos hääpari on asunut useita vuosia yhdessä. Heillä on jo oikeastaan kaikkea mitä tarvitaan. Tällaisellelle parille on hyvin vaikea keksiä sopivaa lahjaa. Mutta voitte uskoa, että myös lahjalistan tekeminen on hyvin vaikeaa tässä tilanteessa!!!

Itse olen ratkaissut tämän asian ostamalla hääparille jotain tosi pientä (vain muistoksi) ja antamalla lahjaksi lahjakortin johonkin liikeeseen. Ovatpahan saaneet itse valita sitten mikä silmää mielyttää.

Minusta olisikin tosi kiva jos mahdollisemman moni myös meidän vieraista osaisi ajatella samoin kuin itse. Jotenkin minusta vain tuntuu, että nykyään ihmiset ovat vain kokonaan unohtaneet tällaisen mahdollisuuden...

3

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsmaikku 2006

      Me pyydetään rahaa tai lahjakortteja..
      lahjalista tehdään myös, tai ainakin jonkinlaista runkoa..jotta voi ainakin lahjakortit ostaa oikeisiin liikkeisiin..

      Meille syynä on tilan puute..asutaan toistaisesti pikku ruisessa yksiössä..

      Mieheni sisko menee naimisiin ennen meitä ja he pyytävät rahaa..tai lahjakortteja häämatkaan..me ostettiin lahjakortti kodintarvike liikkeeseen..

      MUTTA!jos ja kun ostaa lahjakortteja niin siinäkin pitää olla maku mukana..tuttuni sai lahjakortin sexishoppiin..en tiedä jos he siellä tuppaavat käymään..mutta maku kunniaan!

      • onozku

        meillä ei ollut mitään lahjalistaa, mutta kyselijöille kerrottiin että sitä astiastoa kerätään. saatiin siis sokoksen lahjakortteja vino pino astianostoa varten. saatiin ainakin koko kahviastiasto (2 tusinaa) kerralla.
        saatiin myös ravintolaan lahjakortti. rahat on vähän hankalampi juttu, me ei yhtään tiedetä mitä me niillä tehtäis. lahjakortit on siis tosi pop.


      • kortteja
        onozku kirjoitti:

        meillä ei ollut mitään lahjalistaa, mutta kyselijöille kerrottiin että sitä astiastoa kerätään. saatiin siis sokoksen lahjakortteja vino pino astianostoa varten. saatiin ainakin koko kahviastiasto (2 tusinaa) kerralla.
        saatiin myös ravintolaan lahjakortti. rahat on vähän hankalampi juttu, me ei yhtään tiedetä mitä me niillä tehtäis. lahjakortit on siis tosi pop.

        osaatte käyttää mut rahaa ette?! Eiköhän ne samoihin liikkeisiin kelpaa kummatkin. Näin vinkkinä vaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      55
      5978
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2723
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      18
      1844
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1806
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1692
    6. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1650
    7. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1450
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1186
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1163
    Aihe