Moikka! Haluaisin tietää onko täällä ketään joka kärsii kroonisesta väsymysoireyhtymästä. En halua vastauksia muilta, ellei ole tietoa. Olisi kiva tietää mitä teette/syötte helpottaaksenne oloa tai miten olette parantuneet siitä. Itse olen käynyt antioksidanttiklinikalla ja todettu muutamia puutoksia, nyt syön vaikka mitä vitamiineja jne. kuinka nopeasti teillä ne on vaikuttaneet jos on kokemuksia?
nimim. väsyttää
nimim. väsyttää
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen aina ollut hyvin väsynyt. Koulussa olen nukkunut tunneilla ja uni on tullut vähän missä sattuu ja 10 tuntia unta ei tunnu missään. Olen miettinyt joskus miten pystyn käymään töissä tai miten perhe sen vois jaksaa kun tulen kotiin ja saa melkein saman tien laittaa nukkumaan. Asia ratkesi hyvin kun lapsemme oli korvakierteessä ja kaikki jauhot, sokeri ja muut kököt poistettiin ruokavaliosta ja otettiin probiootteja päivittäin. Söin magnesiumia ja jotain muita vitamiineja kun mulla oli suolistossa hiivaa. Ostin myös hiivanhäätö kuurin. Alapäässä ei ole koskaan hiivaa ollut. Ruuaksi salaattia, naturelli protskua ja hyviä rasvoja(avokaado, pähkinät, voi, öljyt...). Jos syön paljon hiilihydraattia makean himot palaa. Nyt en tartte päiväunia paljon koskaan mutta jos vedän pullaa, leipää pottuja tai muuta nopeaa hiilaria nukuttaa. Hiivaa sisältävät tuotteet teettää paisuvan ja krapulaisen olon vaikken jois alkohoolia pisaraakaan. Tuo makean himo kans on vaivannut 15 v ennen kuin asia ratkesi ruokavaliolla, niin ja väsymys 29 v. Olen aina ihmetellytkin mikä minua oikein vaivaa, kun en ole kuin muut väsymyksen ja jaksamisen suhteen. Vessan menoa on pitänyt miettiä moneen kertaan jaksaisko vai ei.
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/cfs.html
Itse kärsin vakavasta väsymyksestä. Töissä käyn efedriinin ja joskus pitkinä työpäivinä amfetamiinin avulla.
Minä sairastin pusu tautia n.18 vuoden iässä. Kyseinen virus saadaa ylensä jo lastentarhassa. Mutta aikuisena se pahempi kun tulee. Olinkin kuoleman kielissä. Se on myös muilta nimiltään mononukleoosi ja epstein-barrin virus. Lääkäri sanoi mulle että sen viruksen jälkeen ylensä sit väsyttää koko ajan monta vuotta. Nyt vasta 7vuoden jälkeen olen päässy eroon siitä väsymyksestä. Itseä kans väsytti aina paljon just olut ja sokeriset ruuat yms. ilmeisesti kärsin myös hiivasta. Nykyään en syö enää niin paljon sokeria ja keliakian myötä vaihtanut vehnän muihin jauhoihin. Joten nyt olen ihan hyväs kunnos. minulla varmaan johtui noista kummastki se väsymys. Joillaki on myös raynoudin tauti. Anteeksi, en tiedä miten se kirjoitetaan, kuitenkin ne ihmiset tosi väsyneitä ja se liittyy jotenki hapensaantiin.
En vaan tullut kuntoon virustaudista, jonka sairastin viimeisenä opiskeluvuotena. Siitä on n. vuosi aikaa. Ilmeisesti tauti kulkee minulla sykleissä ja viime heinäkuusta alkoi taas pahempi kausi. (kuumeilu, huimaus, heikotus, säryt, muistihäiriöt jne.) Sitten ajan kanssa oireet ns. vaimenee ja toivottavasti tuo pahempi syklikin alkaa vaimeta (toivon niin!) Mutta tuskin sairaus itsellään poistuu, että mielellään kaikki keinot kiinnostaa! Olin ko. antioksidanttiklinikalla elokuussa ja käytin reppukaupalla vitamiineja sun muita 2-3 kuukautta. Että luovuin niistä, koska vain pienen pieni vaikutus, mutta ehkä itselläsi toinen..