pimiö

jos joku voisi kertoa, voiko itse luoda pimiön ilman vaativia laitteistoja?:D
3252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...tarvit vain kehityspurkin ja muutamia litkuja joita sitten kaatelet purkkiin ja siitä pois ohjeen mukaan.

PIMEÄSSÄ pitää vain kelata filmi (mv tai dia) purkin rullalle. Kannattaa treenata valoisassa jo valmiilla rainalla.

Nauhasta on helppo skannata kuvat sitte positiiviksi kovolle/Cdlle.

Dia (tms.) -projektorilla voit heijastaa kuvan seinälle johon teippaat valokuvauspaperin (eim. 1x1,5metriä). Kehitys onnistuu pikku järjestelyin kylpyammeessa. Pimiönä siis koko huoneisto.

Näin mie tein MV - kuvia vonna Ö. Väripaperi voi vaatia useita kylpyammeita ;) .

Äänestä
  • saako näitä tarvittavia tuotteita sitten ihan valokuvausliikkeistä vai mistä olet hankkinut?

    Nauhasta on helppo skannata kuvat sitte positiiviksi kovolle/Cdlle.

    -Niin siis onnistuuko tämä muuten kuin skannaamalla?

    Äänestä

  • Moi

    Minä kehittelin värikuvat (siis paperille) -80 -90 luvun taitteessa myöskin. Silloin ei tarvinnut pimiässä paperia kehittää. On olemassa paperillekin sellainen päivänvalorumpu (useita kokoja ja saman tyyppinen, kuin degakehitysessä). kemikaaleja oli tasan 2 (ei enään muista nimeä). Eli kehite ja kiinnitys/valkaisu. Paperin valotettiin normaalisti negasta ja laitettiin rumpuun. Punavaloa ei tietenkään saanut olla paperia valottaessa. Samalla rummulla onnistui hyvin myös Cibachromen paperivedokset dioista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jake kirjoitti:

jos joku voisi kertoa, voiko itse luoda pimiön ilman vaativia laitteistoja?:D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu