Jos rakennusoikeutta on vaikkapa 100 k-m2, niin se ei rajaa talon kokoa muuten kuin että yhden kerroksen enimmäispinta-ala on 100 m2 ja kerroksia voi sitten olla vaikka kaksi ja talosta saa tehdä vaikkapa 180 m2 kokonaispinta-alaltaan vai miten toi homma tulkitaan?
Kerrosneliöt
rakennushommiin ehkä
118225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onneksi laissa sanotaan, että rakentamiseen ryhtyvän tulee hankkia käyttöönsä riittävä asiantuntemus. Muuten tämäkin tappaus voisi saada aikaan kaikenlaista.
Vastaus arveluusi kuuluu lyhyen kaavan mukaan: ei h*lvetissä. Rakennusoikeuteen laskettava suurin sallittu kokonaispinta-ala tietyin säännöin laskettuna ON 100m2. Tietyistä säännöistä en ryhdy luennoimaan, koska joudut kuitenkin hankkimaan sen asiantuntemuksen - selittäkööt ne.
Alustavat vastaukset saat kunnan rakennustarkastajalta hänen verovaroin maksetulla työajallaan.
Montas taloat olitkaan rakentanut? Ja paljonko otit asioista selvää ennekuin aloit rakentamaan vai oliko kaikki selvää alusta loppuun sen kummemmin kyselemättä?
kellaria ja käyttöullakkoa ei lasketa mukaan.
Riippuu kaavamerkinnöistä. Tarkempia tietoja kaivataan.
Se 180 neliötä on muuten rakennuksesi kerrosala.
täysin oikeassa. Pohjapinta-ala, joka näkyy asemapiirroksessa, saa olla todellakin vain 100 m^2.
Kerroksi saat laittaa ihan niin monta kuin haluat. Jos niitä on enemmän kuin viisi, niin suosittelen todella tarkan pohjatutkimuksen tekemistä. Turha vaivata rakennustarkastajaa, ei hän kuitenkaan ehdi neuvomaan ja joutuisit kuitenkin jonottamaan ja projekti viivästyisi pahasti.
Toistan: riippuu kaavamääräyksistä. Omakotitalotontille et saa rakentaa kerrostaloa.
Ei saa tehdä kerrostaloa omakotitalotontille. Mutta kun nykyisen lain puitteissa saa tehdä tehdä useampia kellarikerroksia, lienee ollut ed. viestin pointti?
kysymys oli aika yksinkertainen, mutta vastauksista ei saa selkoa. Siis saiko rakentaa 200 m2 kämpän kahteen kerrokseen niin että pohjapinta ala on 100m2, plus päälle kellarit ja hässäkät? Miten autotallit ja muut varastorakennukset vaikuttaa noihin rakennusneliöihin?
niin että menee perille yksinkertaisellekin:
Jos rakennusoikeus on tosiaan 100 m2 niinkuin kysymyksessä oli, EI SAA.
Loput kuulee sitten rakennustarkastajalta tai pääsuunnittelijalta, koska nuo asiat riippuvat mm asemakaavasta.
kerrosala lasketaan ulkoseinän ulkopinnan mukaan
ja yli 1600mm korkeat tilat lasketaan siihen mukaan eli jos sinulla on 1 kerroksen kerrosneliömetrit käytetty 100m2 niin toiseen kerroseen et voi tehdä enää muuta kuin 1600 korkean käyttöullakon tai parven..
olla vaikka miten korkea jos se yleensä saa olla.
Ja yleensä se saa olla ylimääräisenä.