graco cosmic XTP

kyselisin mitä mieltä olette olleet graco cosmic XTP istuimesta? olemme tämän kuun aikana hankkimassa poitsulle isompaa istuinta ja vaihtoehtoina ovat olleet juuri tuo gracon istuin sekä britaxin two-way elite. neuvoja ja vinkkejä otetaan kiitollisina vastaan
4710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ollaan tykätty istuimesta kovasti! Tosi tukeva. Vaikeahko asentaa. Ite annoin myyjän asentaa, kun on niitä asennellu ennenkin, niintuli vatmasti kunnolla kiinni. Parempi ku se duoflex, koska kun tuoli aikanaan käännetään naama menosuntaan, niin tuoli tulee silti kiinni auton omilla vöillä ja lapsi istuimen vöillä. Siinä duoflexissä tuoli sekä lapsi tulee VAIN auton vöillä kiinni. Tuolin omat vyöt otetaan irti. Ja se penkin kallistus on hyvä. Vaikka maksaa vähän enemmän, niin suosittelen.

Äänestä
  • Tässä uudemmassa mallissa, Cosmic XTP, jossa on se uudistettu pääntuki, istuimen omat 5-pistevyöt otetaan pois käytöstä kun istuin käännetään kasvot menosuuntaan. Sitten lapsi kiinnitetään auton omilla turvavöillä. Ei kovin hyvä homma minusta.

    Mitäs, kati, aiot tehdä kun joudut irrottamaan ja kiinnittämään istuimen uudelleen? Menetkö myyjäliikkeeseen pyytämään kiinnitystä? Ei kannata ostaa istuinta, jota ei osaa itse kiinnittää VARMASTI OIKEIN. On tässä tullut nähtyä niin monta väärin kiinnitettyä viritystä että huh huh.

    Äänestä

ja mitä vielä siihen Britaxin istuimeen tulee, niin miusta se näyttikin kauhean "leveältä" kun siinä pään ympärillä ei ole mitään suojaa päälle. Cracossahan on kunnon "supistaja" pään kohalla.

Äänestä

Ja vielä hyvin mahtuu lapsi selkä menosuuntaankin toisin kuin edellisessä. Mutta pikku vinkki: Tarkasta istuimen vöiden pituus. Ainakin Gracolla on joskus tosi lyhyitä vöitä niissä joissakin istuimissa, jolloin esimerkiksi talvivaatteiden kanssa on ahdasta. Ei vaan tullut mieleen istuinta hankkiessa ajatella sellaista seikkaa... Mutta Britaxissa on ollut hyvät vyöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

kyselisin mitä mieltä olette olleet graco cosmic XTP istuimesta? olemme tämän kuun aikana hankkimassa poitsulle isompaa istuinta ja vaihtoehtoina ovat olleet juuri tuo gracon istuin sekä britaxin two-way elite. neuvoja ja vinkkejä otetaan kiitollisina vastaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu