Milloin voin alkaa laatoittamaan betonilattiaa joka on valettu 30.9,lämmöt olleet päällä viikon,voiko käyttää lattia lämmitystä 30 astetta apuna,huoneilma noin 20 asteista,ilmastoiti poistaa kosteutta ulos,neuvoista kiittäen,lättia lämmitys on vesikiertoinen.
Kiireinen
Betonilattian kuivuminen
4714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyrkkisääntönä, sentti per viikko,eli kuivuttava
yhtä monta viikkoa kuin valun paksuus.Sinulla on
normaali kosteus ja lämpötila hyvä.Lattialämmitystä ei saisi kytkeä ennen n.4vk
eli voit jo kytkeä senkin päälle,mutta ota pois ennen laatoitusta ja anna jäähtyä ettei laastit
kuivu turhan nopsaan.
laatoita vasta kuivana eli joulun jälkeen.
Mutta minkä vuoden jouluksi?
Nythän on niin suuri ilmankosteus, ettei 1cm/vko-sääntöä voi soveltaa. Oikeampi olisi 1cm/10-14pv.
Mutta jos on kauhea kiire niin onhan noita neljän kuukauden rakentajia nähty. Siis muutto 4kk paketin saapumisesta. Paras taisi olla kun lattiavalusta oli kulunut 9vkoa, niin muutettiin uuteen kotiin.
Nämä vanhat määritteet 1cm ja viikko.Nykyaikana kun on pelit ja pensselit niin tilaappa joku kosteusalan firma tekemään porareikä mittaus.Tuo lattialämmön kytkeminen liian aikaisin aiheuttaa myös sen että kosteus alkaa painua alaspäin ja kun lattia lämpö taas kesällä on pois päältä niin se alkaa kohota takaisin ylöspäin.
Toi 4 kk rakennusaika mitä nykyisin näkee niin on aivan varma että laatta jää kosteksi..(edestä sen kyllä sitten löytää)
Eiköhän jo unohdeta nää centti ja viikko ja turvaudutaan nykytekniikkaan..(: