Moniavioisuus suomessa

Satuin kuulemaan kirjaston lukusalissa kahden naisen keskustelua moniavioisuudesta toinen naisista väitti että hänen miehellään on suomessa 2 muutakin vaimoa ja liitot on solmittu moskeijassa. Miten nämä liitot voi toimia suomen lain rinnalla. Esim. perimitö ym. omaisuuden jako mahtaa olla hankalaa.
83182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Edistyksellisen Ruotsin feministit ehdottivat myös moniavioisuuden kirjaamista lakiin. Heillä ajatuksena lienee ollut virallistaa lesboliitot mutta suurinta kannatusta ajatus on saanut paikallisen muslimiväestön keskuudessa.

Asiaa kannattaa kyllä pohtia ennakkoluulottomasti ja avoimin mielin, erityisesti Pohjoismaissa joissa naiset käyvät yleisesti työssä.

Äänestä

Mielestäni moniavioisuus on ratkaisu naisten ja miesten tasa-arvoon työelämässä. Useampi puolisoista voi keskittyä uriinsa kunhan on yksi puoliso joka hoitaa lapset ja kodin. Esimerkiksi äitiyslomaa tulisi voida siirtää biologiselta äidiltä jollekin perheen muista puolisoista. Tässä mallissa uranainen voi saada lapsia uran siitä kärsimättä.

Äänestä
  • Ja ehkä useammalle mieluisampi ratkaisu, on saada palveluammatit jälleen kunniallisiksi töiksi (senhän demarit aikoinaan romuttivat), ja muuttaa verotusta suvaitsevammaksi, jolloin perheillä olisi varaa palkata kotiapulaisia ja lastenhoitajia. Demareitten mielestä oli (ja on edelleen?) alentavaa kellekään palvella toista, mutta lähes kaikki ammatithan nykyään ovat muutenkin enemmän tai vielä enemmän palveluammatteja. Ihan hyviä töitähän ne ovat, siinä kuin engl. hovimestareittenkin tai siivoajien tai kauppa-, hotelli- tai ravintolahenkilökunnan tai lääkäreiden ja viemärinhuoltajien, kampaajien jne.

    Äänestä

Mun tietääkseni moskeijassa ei vihitä.

Äänestä
  • moskeijassa vihitään, tosin se ei ole suomenessa virallinen liitto, vain Islamissa se on. Meille (ainakin suurimmalle osalle muslimeista) se on ainoa oikea tapa olla naimisissa.

    Äänestä

  • Daye kirjoitti:

    moskeijassa vihitään, tosin se ei ole suomenessa virallinen liitto, vain Islamissa se on. Meille (ainakin suurimmalle osalle muslimeista) se on ainoa oikea tapa olla naimisissa.

    Ahaa, sorry, luulin vain niin.

    Äänestä

Miten lienee tuo venäläisten akkojen ja suomalaisen ukkojen avioliitot on ukko molemmilla puolilla rajaa varmaan käytännöllistä. Kai se voisi olla toisinkinpäin. Jos se on sitä globaalia. Ainahan niitä papereita on väärennetty.

Äänestä

Ihmettelen että toisille ei yks pirttihirmu riitä :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelija kirjoitti:

Satuin kuulemaan kirjaston lukusalissa kahden naisen keskustelua moniavioisuudesta toinen naisista väitti että hänen miehellään on suomessa 2 muutakin vaimoa ja liitot on solmittu moskeijassa. Miten nämä liitot voi toimia suomen lain rinnalla. Esim. perimitö ym. omaisuuden jako mahtaa olla hankalaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu