Hei!
Sattuiko kukaan katsomaan viimeviikolla TV2:den kamera kiertää ohjelmaa. Siinä esiteltiin tiilikattoa (Ormax), joka oli pahoin rapautunut.
Itsellä on nimittäin samankaltainen tilanne ja näin vain vilauksen tuosta kyseisestä ohjelmasta.
Jos joku muistaa tuon ohjelman niin kertoisitko mitä siinä kerrottiin.
Sattuiko kukaan katsomaan viimeviikolla TV2:den kamera kiertää ohjelmaa. Siinä esiteltiin tiilikattoa (Ormax), joka oli pahoin rapautunut.
Itsellä on nimittäin samankaltainen tilanne ja näin vain vilauksen tuosta kyseisestä ohjelmasta.
Jos joku muistaa tuon ohjelman niin kertoisitko mitä siinä kerrottiin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kattotiilien pinnoite oli alkanut irtoamaan. Katon ikä ei kyllä tullut missään vaiheessa selville, mistään tuoreesta asennuksesta ei nähtävästi ollut kyse. Kyseessä oli jyrkkä harjakatto.
Kattoa oli joskus maalattu tiilenvalmistajan laskuun huonolla menestyksellä, lisäksi joitakin tiiliä oli uusittu. Talon omistaja epäili, että kattotiilet olivat jo katolle laitettaessa jotain vuosikausia varastossa maannutta erää.
Ohjelmanpätkästä ei voinut päätellä ongelman suoraa syytä, juttu jäi toimittajan ja talonomistajan välisen keskustelun tasolle. Talonomistaja piti vikana sitä, että tiiliin oli syntynyt vihertävää kasvsutoa. Jos katon lähellä on puita, on tämä aivan tavallista. Kattotiilen rikkoutunut pinnoite lisää tietysti sammalen muodostumisen todennäköisyyttä.
Meillä kans suuri määrä tiiliä joihin vesi on syönyt reikiä. Bendersin edustaja kävi kesällä katsomassa ja lupasi vaihtaa uudet tiilet. Ei ole vieläkään mitään tapahtunut!! Vielä on ne rikkinäiset tiilet katolla!!
ormaxille saat varmaan takuuseen uudet
No tulihan tuo katsottua ja jäin ihmettelemään miksi ei jutussa ollut Ormaxin vastinetta, kolikoillakin on kaksi puolta.
Naapurillani oli saman tapainen ongelma ja Ormax hoiti homman kuntoon mallikkaasti, joten ota ihmeessä yhteyttä sinne.
Oli se kattotiili kenen valmistama tahansa, niin pakkanen alkaa rapauttamaan tiiltä sen jälkeen kun tehtaan laittama hartsimaali kuluu pois. Tehtaan maali kuluu pois 2-10v. riippuen paikasta ja katosta. Ainoa keino hidastaa tiilen rapautumista on kyllästää se vettä ja ilmansaasteita vastaan. Tuolta löytyy aineet tiilikatoille http://www.dyny.fi/fi/tiilika.htm