Onko mun kanilla kaikki tarpeellinen:häkki joka on 2,40*1,10 iso,juomapullo,ruokakuppi,puinen nukkumakoppi,häkissä 3 isoa haavanoksaa (joita voi nakerrella),wc-astia,olkia häkissä,se pääsee jaloittelemaan 3tuntia päivässä isoon huoneeseen,
olen miettinyt sille kaveria ja kanini saa sen varmaan,annan aamulla sille salaattia,jyväseosta,heiniä.Illalla annan jyväseosta,heiniä ja omenaa.Silloi tällöin porkkanaa,vaihdan vedet joka toinen päivä,ja annan joka toinen päivä myös leipää?Onko pupullani kaikki hyvin????
Miten iso häkin pitää olla kahdelle kanille?
Voiko 2 kastroimatonta poikakania tulla keskenään toimeen,jos kummatkin on ihan kilttejä?
olen miettinyt sille kaveria ja kanini saa sen varmaan,annan aamulla sille salaattia,jyväseosta,heiniä.Illalla annan jyväseosta,heiniä ja omenaa.Silloi tällöin porkkanaa,vaihdan vedet joka toinen päivä,ja annan joka toinen päivä myös leipää?Onko pupullani kaikki hyvin????
Miten iso häkin pitää olla kahdelle kanille?
Voiko 2 kastroimatonta poikakania tulla keskenään toimeen,jos kummatkin on ihan kilttejä?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Totanoin...
Häkki on hyvän kokoinen, tilava, kiva kun on koppi ja olkia:)
Oksia, hyvä homma![myös koivua, pihlajaa, vaahteraa yms voi antaa kanille:]
wc-astia joka siivotaan tarpeeksi usein (ainakin uskon niin..(?))
Pääsee jaloittelemaan ISOON, Hyvä! Jaloittelu aika on kyllä hieman lyhyehkö.. parempi jos saisi jaloitella enemmän, vaikka häkki onkin iso!
-ei kaveria, tulee ehkä saamaan sellaisen! Hieno homma tämäkin:)
*Ruoka kuulostaa muute todella hyvä, mutta jyväseoksen voisi tietty vaihtaa johonkin pellettiin...:)
*Vedet vaihdetaan tarpeeksi usein
saa tuore ruokaa usein ja leipää myöskin
Näin yleisesti sanoen kanillasi tuntuu asiat olevan todella hyvin:) Hieno homma!:D
____________________________________
Kahdelle kanille on riittävä jo tuo häkki, jos jaloittelu aikaa saa jotenkin lisättyä, mutta uskoisin tuon riittävän kahdellekkin kanille:>
____________________________________
Kaksi poika kania VOI tulla toimeen, mutta se on melkoisen harvinaista... Yleensä paras pari valjakko on leikattu uros ja naaras....:)
Miksei kani voi olla enemmän vapaana? Kovin lyhyeltä jaloitteluajalta kuullostaa.. Olisitko itse tilanteeseen tyytyväinen?
Onhan heiniä JATKUVASTI tarjolla? Kani ei saa paastota yhtään. Jyväseokset ovat haitallisia kanille, lopeta ehdottomasti niiden antaminen ja anna eläinkaupan laatupellettiä noin puolidesiä päivässä. Ei enempää.
Häkkiisi mahtuu kaksi normaalikokoista kania, mutta ei siis asumaan. Niiden on saatava olla enemmän vapaana. Kun kaverin naama alkaa ahtaassa tilassa nyppimään, voi syntyä verisiäkin tappeluja.
Varsinkaan kastroimattomat pojat eivät tule toimeen, vaikka olisivat miten kultamussukoita muuten. Kastroi kanisi ja hanki sille tyttöystävä. Mutta muista oikea tutustuttaminen, kaneja ei saa läpätä samaan häkkiin pitkään aikaan, siitä tulee vain tappelu. Hanki siis varmuudeksi varahäkki, tai pidä toista vapaana.
miten niin eivät mahdu asumaan?
eikös kanin asunto ole sen häkki?
ymmärrän oikein hyvin ettei kani voi aina loikkia tuntikausia vapaana.
Täällä olen seurannut vastauksiasi ja aina ottaa silmään tuo. Kanin muuttaminen ihmiseksi.. tyyliin "olisitko itse tyytväinen jos voisit olla vaan 3 tuntia vapaana!"
Kani on kuitenkin vaan kani.
Sitä on kautta aikojen pidetty pelkästään häkissä eikä ne siitä ole moksiskaan. Ne kun ovat jalostuneet siihen.
Joitakin kaneja jopa pidetään ihan vaan lihakaneina..
Ne kyllä tottuvat siihen miten niitä jo pennusta asti pidetään.
Mites ulkokanit.. Nehän ovat AINA häkissä.. Pitäisikö niidenkin päästä jaloittelemaan pois sieltä?
pisti vain silmään tuo "nehän on VAIN kaneja". kanit ovat aivan yhtä tärkeitä kun me ihmisetkin, ja nekin tarvitsevat liikuntaa, vähintään 2h/päivä.
Mistä sinä tiedät mistä kani on moksis? Silloin kun se ei ääneen valita?
Kani ei ole vain kani, silläkin on oikeus levätä silloin kuin haluaa juosta ja tutkia ympäristöään. Jos kanin päästää pienestä kopastaan pariksi tunniksi päivässä pois, ei loppuaika voi olla kuin tylsää. Liikunnantarve on tietenkin yksilöllistä, esim. vanha kani ei välttämättä paljoa jaksa hypellä. Mutta on paljon mukavampaa ja virikkeellisempää saada köllötellä ihmisten kanssa ja eri paikoissa, kuin aina siellä häkissä.
Että kani on jalostunut istumaan häkissä? Ei meidän vaan ole. Häkissä istuva kani tylsistyy ja sairastuu. Mutta voi se sen tehdä hiljaa, niin ei kai sillä sitten niin väliä. Kyllä koirakin tottuu istumaan häkissä, kun pennusta asti opetetaan. Mukavaa lemmikinelämää.
En muuta kania ihmiseksi, vaan koitan saada ihmiset itse ajattelemaan asioita kanin kannalta. Jos ajattelee aina vain oman navan näkökulmasta, ei lemmikillä voi olla hyvä olla. Mitä käy jos ei ajatella esim. räntäsateessa ulkoilua koiran kannalta? No, ulos ei mukavuudenhaluisena mennä.
Toivottavasti kenenkään ulkokani ei ole normi sisähäkin kokoisessa yksin ulkona. Jos, niin silloin olisi syytä päästä välillä oikein liikkumaan.
jotkut kanit eivät häkistään pois tule vaikka aina on luulut auki.. sekö omistajan syy???????
Joten kaikki kanit sullotaan häkkiin, kun sinulla on sellainen, joka vain siellä jostain syystä haluaa olla? Aika epäreilua.
Kania ei tarvitse häkissä pitää, mutta kyllä muutama tunti vapaana on parempi kuin aina häkissä. Ja onhan varmasti aiheen aloittajalla päiviä jolloin kani voi ola pitempääkin poissä häkistään. Luulisin ainakin.
Kaikilla vaan ei yksinkertaisesti ole mahdollisuuksia sulkea kania yhteen huoneeseen. Se pitäisikö silloin olla ottamatta kania on sitten taas eri juttu, mutta kyllä minun mielestäni aiheen aloittajan kanilla on varmasti kaikki kunnossa ja paljon virikkeitä häkissäkin. =)
Miksi olet AINA hirveän vihamielinen?
Enhän sanonut että aloittajan kanilla olisi huonot olot, onhan häkkikin jo iso. Halusin vain ottaa sen seikan esille, että usein kanille olisi helppo järjestää enemmän vapaa-aikaa, mitä omistajat tulevat ajatelleeksi. Ilmeisesti tästä aiheesta puhuminen on väärin ja vihamielistä? No, puhun silti.
Esimerkkinä voisin kertoa tutustani, jonka kaneja käyn joskus viikonloppuisin hoitamassa. Kaksi paksua kania kököttää pienessä häkissä koko viikonlopun, koska omistaja ei ole viitsinyt järjestää yhtäkään monista huoneistaan kaninkestäväksi. Kun lasken kanit vapaaksi, ne ensin pelkäävät melkein tunnin ennenkuin uskaltautuvat ulos, sitten mun pitää istua vähintään toinen tunti, että ne saavat edes vähän jaloteltua. Kyllästyin tähän kertakaikkisesti ja tuliaisiksi rakensin kaneille kompostiaidoista pienen ulkoiluaitauksen, saivatpahan edes vähän liikkua muulloinkin kuin sen tunnin päivässä.
Sydämen asia. Ajattelemattomat ihmiset tosin pistävät vihaksi.
tuo kompostiaidoista tehty isompi aitaus.. Heti aloin suunnittelemaan omalle veli kanilleni sellaista. =)
Toivon, että et minua pidä ajattelemattomana, vaan pikemminkin tiedon puutteesta kärsivänä.
Siispä.. kysymys seuraa .. Mistähän noita kompostiaitoja saa? Varmaankin jostain rakennustavarakaupoista?
Olisiko riittävä tila yhdelle pienelle kanille jos häkin 120 x 60cm "jatkeeksi" tekisin sanotaan nyt.. 4m x 2m tilan? Jossa olisi pahvilaatikoita.. ja muita virikkeitä?
Terveisin, innostunut rakentelija
TIEDÄN, että ideaali tilanne olisi jos kani olisi pienestä asti tottunut olemaan vapaana. Tämä kani on ensimmäiset 3v viettänyt aikansa häkissä ja vasta mulle tultuaan sebn on ollut mahdollisuus päästä pois sieltä.
Niin siis tiedän, että aina olisi parempi jos olisi koko asunto kanin käytössä, mutta eikö ole hyvä, että edes yksi huone rajataan kanille käyttöön. Meillä ei ole ovia joten tuo kompostiaitaus on hyvä ajatus. Varsinkin kun on muita eläimiä talossa. En tiedä pelkääkö kani niitä sillä ainakin entisessä kodissa oli koiria ja kissoja.
Onko kompostiaitausta helppo siirrellä? Nimittäin se olisi tärkeää.. muuten ei päästä vessaan. =(
Niitä saa rautakaupoista ja joistakin puutarhakaupoista, paketissa on neljä elementtiä muovi- tai metallikierrekiinnityksellä, joten niitä voi yhdistellä toisiinsä mielinmäärin. Minä oon kiinnittäny pienillä rautarenkailla ja lukkona toimii esim. koiranremmiklipsit, jos haluaa avattavia mekanismeja.
Paketti maksaa noin 15-20 euroa, elementtien koko on noin 70x90cm, pystysuunnassa siis ainakin useimpien kanien kestävä.Markkinoilla, ainakin bauhausissa, on liikkeellä myös kirkkaamman vihreää versiota, jossa on todella teräviä paikkoja. Kannattaa siis katsoa vaikka rautiasta.
Usein nämä ovat loppu, koska niitä tilataan pieniä eriä ja elukkaihmiset käyvät viemässä ne käsistä. Keväisin niitä aina tilataan lisää. Toivottavasti löytyy.
Kannattaa käyttää mielikuvitusta, meillä näitä on porttina, aitauksena, sängyn ympärillä jne.
meillä mies jo värkkäsi (kananhäkistä)ja lista tavarasta pari porttia. =)
eli seuranpidon?!Kaveri on hyvä ajatus!Ruokintaan kyllä pitäisi tehdä paljon muutuuksia!!Ensinnäkin kuivaaheinää on Aina oltava tarjolla!!Salaattia ei kannata antaa joka päivä,siinä ei ole mitään ravintoaineita ja se on nestettä poistava!Älä anna missään nimessä jyväseosta,kani ei ole jysijä,kanin oikea ruoka on täysravintopelletti esim.Genesisi.Siitä kani saa kaikki tarvitsemansa vitamiinit,jyväseokseen pitää lisätä monivitamiinia!Jyväseos lihottaa ja voi aiheuttaa ripulia ja pahin juttu on se,että sisäelimet mm.maksa rasvoittuu joka voi johtaa kanin ennenaikaiseen kuolemaan!!Sama asia(tai itse asiassa kanin kohdalla pahempi)kun sinä söisit joka päivä karkkia,sipsiä,hamppareita yms..Ei ole kanin kiva elää epäterveellisesti!!Voisit myös antaa muutakin kuin omenaa(hedelmiä ei saa antaa joka päivä)esim.porkkanaa,melkein kaikkien kanien suurtaherkkua ja ei lihota!
Omilla kaneillani on tälläinen ruokarytmi(saa ottaa mallia):
-Aina heinää ja raikasta ja tuoretta(ei jääkylmää)vettä
-aamulla vähän Genesis-pellettiä
-(joskus päivisin 1/2 näkkäriä)
-illalla porkkanaa,omenaa tai banaania
Joskus tosi,tosi harvoin saatan antaa pienen palan kuivattua banaania,pähkinän,auringonkukansiemenen.
-puunoksia
Lisää täältä ruuasta:
http://protu.it.helsinki.fi/sonja/kani/ruokinta.shtml
Entäs häkin siivous?Vesi täytyy vaihtaa joka päivä ja juomapullo pestä joskus pulloharjalla.Myös kynsiä pitää leikata..
Sinun kannattaisi käydä näillä sivuilla,jos haluat,että kanisi olisi onnellisempi ja voisi paremmin:
http://iki.fi/sonja
Myös liikuntaa enemmän!!
No tuota jos sinä annat vaan kolme tuntia sen olla vapaana niin mä sanon et mä oon lukenut et kanin pitäis saada olla aineksiin neljä tntia vapaalla tai enemmän...