mysli?

zaza

Voiko kanille antaa mysliä?Voiko se aiheutaa kanille joitakin ruoansulatus häiriöitä?

15

2189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirppi

      Meillä ainakin on annettu mysliä, tosin harvoin vain. Noin kerran kuussa ehkä...:)
      Tietenkin siitä voi tulla esim.ripulia, jos vaikka yhtäkkiä antaa paljon mysliä, mutta hieman uskaltaisin kyllä antaa:)

    • sip-su

      Riippuu tietenkin myslistä, mutta jyvät ja rusinat ei kuulu kanin ruokavalioon, vaan voivat aiheuttaa ripulin tai ummetuksen. Yleensä myslit sisältävät sokeria ja suolaa, huono juttu. Teelusikan verran voinee antaa sillointällöin herkkupalaksi, jos ei ole mitään sokerimysliä.

    • Sae

      parempi valinta olisi luomumysli, jossa ei ole mitään "ylimääräistä". Luomuun harvemmin on lisätty mitään ylimääräistä. Monessa myslissä on myös hunajaa, joten se kannattaa tarkistaa.

    • semmosta536

      onhan sitä kaikkii kanin herkkutikkui jois hunajaa :) semmonen tollaki roikkuu tossa eikä se oo siitä (kuten ei myslistäkään) kovin innoissaa ollut...

    • dirlandaaaa1

      Hunajaa ei saisi antaa kaneille ja harvemmin eläinkaupan omistajat/tavaran tilaajat tulee miettineeksi eläinten oikeaa ruokavaliota. Joskus kauppiaat jopa sanovat tilaavansa tavaraa, joita eivät missään nimessä antaisi omille eläimilleen.

    • tania78

      En antaisi.
      Ja miksi pitäisi ? Ei kani osaa mysliä kaivata...

      Vaikka kanille tekisi myslin itse se saisi silti kerralla aikamoisen pläjäyksen hedelmiä, marjoja ja muita ruoka-aineita, joihin se ei ehkä ole tottunut...

      Jos kaniaan välttämättä haluaa hemmotella niin mielummin maltillisesti kuivattua hedelmää. Niitähän voi kuivattaa kotona itse !
      Ehkä muutama porkkanalastu... ?
      Huomattavasti terveellisempää ja parempaa.
      Pois kaikki herkkutikut !

    • Haloo Helsinki! <3

      Meidän eläimille syötetään luonnon ja luomu ruokaa ja kaneille lottie pellettejä ja pikkuelukoille muuta pellettiä ( en jaksa luetella )! koita antaa samanlainen ruokavalio kanillesi kuin mitä söisi luonnossa pelletti ja tuoreruoka! en suosittele mysliä ( voi tulla pahoja mahavoivoja ) NÄIN kokenut eläinlääkäri vastaa : D

    • dirlandaaaa1

      Erittäin, megalomaanisen ja järjettömän samaa mieltä Haloo Helsingin kanssa! Eläinkaupoista löytyy vaikka mitä pöperöä (en uskalla kaneille sieltä ruokaa edes ostaa). Viime talveksi kuivasimme itse kaneille herkut luonnosta, lisäksi saivat Lottieta, tuoretta ja leipää :)

    • kaniq34654tg1

      Voit antaa pari rusinaa tai kaurahiutaletta kanillesi namina, mutta muuten se ei mysliä kaipaa. Miski riskeeraisit vatsavaivat, ne voivat olla kanille vaarallisia.

      Eläinkaupoissa on paljon nameja mitkä eivät todellakaan ole terveellistä tai edes harmitonta ruokaa kaneille. :( Tämä on tosi valitettavaa.

      Meillä annetaan namipalana ihmisten kuivattuja omenalastuja. Yhdellä merkillä löytyy niitä ns pakastekuivattuina, ovat siis rapeita ja siitä lohkeaa helposti pieni muru kanille namipalaksi. Myös kuivattua banaania löytyy. Mutta näitä annan hyvin vähäisiä määriä ja vain namina. Näissä ei ole mitään hunajaa tai muuta ylimääräistä. Myös kuivattu porkkanalastu tm on hyvä herkku kanille.

      Koita myös helliä kania vaikkapa yrteillä. Terveellistä herkkua! Esim. persilja maistuu meidän nirsoille kaneille. Kuulemma kanit voisivat tykätä tuoksuvista voimakkaistakin tuoreyrteistä, joten niitä voi kokeilla.

    • DiibaDaaba :D

      Kokeiltiin tänään kanillemme mysliä ja söi oikein innolla.Ei tietenkään mitenkään paljon kun on uusi ruoka kyseessä . Lellu (pupu) syö hulluna mm. salaattia ja näkkileipää heinä ...
      Porkkana ei jostain syystä koskaan ole kelvannut???
      Lellu kyllä ottaa sen suuhunsa jauhaa ja sylkee ulos ,,,,välillä säikähtää kun puruissa on oranssia että onko se jotain vaarallista,mutta saattaahan se olla myös ruuasta tullutta ''oranssia ulostetta'' ,mutta se ilmenikin vain porkkanaksi. :D XD

    • hyvä omistaja

      minä ainakin ruokin kaniani joka asustelee talissa myslillä ja grnesiksellä. musli jota anna on lidlistä ostettua ja siinä ei ole hunajaa, mutta pienissä kuivtuissa hdelmä kökkäreissä sitätä saattaa olla. ja mitä joku sanoi rusinoista?! niin sitä vain että kyllä minä annan kanilleni rusinoita, usein hemmottelen sitä niillä, tai houkuttelen jonnekkin utteen kokemukseen, tai sitten palkitsen kanini rusinoilla estehyppelyiden jälkeen :DD eikä kanini ole niihin kuollut, päin vastoin, elää onnelista elämää yksin talissa öisin pari heppaa kaverina.

      • rizla85

        mun pupu on aivan hulluna rusinoihin, eikä se masu ole mennyt sekasin.


    • Mun kani syö mysliä, mutta ei pelkästään, vaan pienenä lisukkeena suolan takia. Rusinoitakin annan muutaman kerralla, koska ne on suurta herkkua!

      • 15vkanejaomistanut

        Mielestäni asiansa tunteva eläinlääkäri sanoi ettei kanille pidä syöttää lainkaan mysliä, ei kuulu kanin ruokavalioon (mielestäni viittaa eläinlääkäriin).

        En ole syöttänyt kaneilleni koskaan mysliä, enkä tule syöttämään. Myslin koostumuksesta riippuen voi aiheuttaa mahaongelmia kanille


    • Anonyymi

      Voiko pupulle antaa mysliä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1930
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1817
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1694
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1690
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      966
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      887
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe