Ostin hp:n kannettavan. Huomasin näytössä punaisen pisteen, kun musta tausta. Onko yleistä että näytössä on kuolleita tai viallisia pikseleitä paljon? Taulutelevisioissa on kai jotkin säädökset niiden viellisten pikseleiden määrästä, paljonko niitä saa olla.
näytön kestävyys
jupe31
3315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valmistajan kotisivuilta löytyy asiasta mahdollisesti säännöt. Usein nuo asiat mainitaan ohjekirjassakin.
Saa niitä olla aika paljon pimeänä, kun vielä täyttää asetetut normit. Ei riitä 1 piste mihinkään takuuvaihtoon ellei erikseen niin ole sovittu.
Kaupanhan voi purkaa muitta mutkitta ilman syytä tietyn ajan sisällä ostosta.
Voit kokeilla hieroa sitä kohtaa jossa se punainen pixeli on. Mutta tee se varovasti ja mielellään jollain pehmeällä nukkaamattomalla kankaalla.
tuolla systeemillä olen saanut kahdesta uudesta tft näytöstä pilkun pois.ei kylläkään läppärin näyttö mutta kuitenkin.toisessa pöytäkoneen oli pieni vihreä pilkku mikä lähti kun vähän hieroi sitä kuivalla mikrokuituliinalla.vanhassakin oli aluksi miyä hieroin muistaakseni sormella ja siihen jäi pysyvä jälki (ei huomannut kuin näyttö sammuneena aurinkoa vasten) että ei kannata millä tahansa hinkata.