Otin tämän kissagalleriasta, toiv. alkuperäinen kirjoittaja ei pahastu:
Jatkuvasti törmään sanontoihin: "markettien halpisruoka", "kalliit eläinkaupan ruoat" ja kysymykseen: "mikä olisi halvin kissanruoka".
Niinpä päätin uteliaisuudesta eräänä päivänä marketissa ollessani poiketa eläinruokahyllylle purkkeja ja paketteja tutkimaan pienen hintavertailun nimissä.
Tässäpä joitain tuloksia:
Valmistajien suosittelemien annosmäärien mukaan 5-kiloisen kissan ruokkimisen päivähinnat markettiruoissa (laskettu oman paikallisen marketin hinnoilla):
Markettien kuivaruoat:
Latz: 0,37 €
Whiskas: 0,35 €
KiteKat: 0,31 €
Markettien märkäruoat:
Latz annospussit: 1,60 €
Whiskas purkkiruoka: 1,00 €
(annospussien ja purkkiruokien suhteellinen hinta oli kutakuinkin sama eri merkkien kesken)
Laskin sitten kotiin tullessa kotoa löytyvien ruokien päivähintoja...
Eläinkaupan/Ell. kuivamuonat:
Nutro Complete Care: 0,42 € (laskettu suositushinnan mukaan - kaupasta saa kuitenkin usein edullisemmin)
Royal Canin: 0,30 €
Acana: 0,28 €
Ell. määräämä erikoisruoka (Waltham Obesity): 0,29 €
Eläinkauan märkäruokaa ei meiltä löytynyt, koska märkäruokana on meillä raaka liha ja lihaisat luut:
Kanansiivet: 0,15 €
Muut lihat ja sisäelimet: n. 0,30-0,45 €
Yllättäen päättelisin siis, että voitaisiin puhua oikeastaan eläinkaupan halpisruuista ja kalliista markettiruoasta eikä päinvastoin...
Kaikkein kallein mahdollinen ruokinta kun näyttäisi olevan markettien kuivamuona märkäruoka!
Ja tähän ei siis ole vielä huomioitu lainkaan ruokinnan vaikutusten kustannuksia mm. hiekkojen kulutuksessa, eläinlääkärikuluissa ym.
Ja linkki on tässä http://www.kissagalleria.com/forum.php?action=vthread&forum=6&topic=213
Mites nyt suu pannaan?
Jatkuvasti törmään sanontoihin: "markettien halpisruoka", "kalliit eläinkaupan ruoat" ja kysymykseen: "mikä olisi halvin kissanruoka".
Niinpä päätin uteliaisuudesta eräänä päivänä marketissa ollessani poiketa eläinruokahyllylle purkkeja ja paketteja tutkimaan pienen hintavertailun nimissä.
Tässäpä joitain tuloksia:
Valmistajien suosittelemien annosmäärien mukaan 5-kiloisen kissan ruokkimisen päivähinnat markettiruoissa (laskettu oman paikallisen marketin hinnoilla):
Markettien kuivaruoat:
Latz: 0,37 €
Whiskas: 0,35 €
KiteKat: 0,31 €
Markettien märkäruoat:
Latz annospussit: 1,60 €
Whiskas purkkiruoka: 1,00 €
(annospussien ja purkkiruokien suhteellinen hinta oli kutakuinkin sama eri merkkien kesken)
Laskin sitten kotiin tullessa kotoa löytyvien ruokien päivähintoja...
Eläinkaupan/Ell. kuivamuonat:
Nutro Complete Care: 0,42 € (laskettu suositushinnan mukaan - kaupasta saa kuitenkin usein edullisemmin)
Royal Canin: 0,30 €
Acana: 0,28 €
Ell. määräämä erikoisruoka (Waltham Obesity): 0,29 €
Eläinkauan märkäruokaa ei meiltä löytynyt, koska märkäruokana on meillä raaka liha ja lihaisat luut:
Kanansiivet: 0,15 €
Muut lihat ja sisäelimet: n. 0,30-0,45 €
Yllättäen päättelisin siis, että voitaisiin puhua oikeastaan eläinkaupan halpisruuista ja kalliista markettiruoasta eikä päinvastoin...
Kaikkein kallein mahdollinen ruokinta kun näyttäisi olevan markettien kuivamuona märkäruoka!
Ja tähän ei siis ole vielä huomioitu lainkaan ruokinnan vaikutusten kustannuksia mm. hiekkojen kulutuksessa, eläinlääkärikuluissa ym.
Ja linkki on tässä http://www.kissagalleria.com/forum.php?action=vthread&forum=6&topic=213
Mites nyt suu pannaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niinpä, olet oikeassa. Meillä kisulit syö Royal Caninin Siamese-sapuskaa, 10 kg säkki maksaa noin 60e, mutta meidän 3 herraa syö siitä noin 4-5 kuukautta. Eli äkkiseltään laskettuna päiväannos kolmelle maksaa 50 senttiä. Ei todellakaan paha hinta ja tietää ainakin että kisulit saavat kunnon sapuskaa. Ja kannattaahan sitä omien murujen takia hiukan satsatakin, eikös vaan :)
Hih! Olipa tuttu teksti. Ja en pahastu ;)
Kannattaa tosiaan tutkia suositusannoksia ja kilohintoja ja vertailla eri tuotteita toisiinsa. Voi ykskaks yllättyä ihan kokonaan!
Markettien "halvat" ruoat -myytti joutaa jo romukoppaan.
ehkä oot hintojen suhteen oikeessa. mutta hinnat vaihtelee eläinkaupoissakin toisissa on halpaa ja toisissa on taas kallista. täällä päin eläinkaupoissa on kallista ruokaa joten en kovin paljon osta eläinkaupasta, mutta jonkin verran aina joskus ostan.
tosiaan täällä Turun seudulla kaupoissa olevien hintojen mukaan. Varmuuden vuoksi laskin vähän "kalliimpien" eläinkauppahintojen mukaisesti. Esim. netistä ostettaessa mm. tuo Royal Caninin Sensible ruoka olisi vielä yli 25% halvempaa.
Oman alueen hintaerot saat helposti selville tekemällä omat laskutoimitukset. Ei ole erityisen vaikea laskea, vaatii vain, että tarkistat kaupassa paketeista suositellut päiväannokset tietyn painoisille kissoille sekä kilohinnat.
Yleisesti ottaen näyttäisi siltä, että:
- Marketin annospusseja pitää syöttää raakaan lihaan verrattuna 5-kertainen määrä.
- Marketin purkkiruokia pitää syöttää raakaan lihaan verrattuna 4-kertainen määrä.
- Marketin kuivamuonassa on eläinkaupan kuivamuonaan verrattuna ravintoaineita ja vitamiineja keskimäärin enintään puolet (eli pitäisi syöttää vähintää tuplamäärä ruokaa tarvittavien ravintoaineiden saannin varmistamiseksi)
onneksi joku otti aisoista selvää!!:)
tuota täällä on useampikin ihminen yrittänyt sanoa että hinta eroa ei ole ja se on vielä "terveellisempää"...
kiitos sinulle tästä!