ESPOO kunnostautunut

huostaanotoissa!

Mannerheimin lastensuojeluliiton sivuilta löytyy seuraava aihe:

»    Kasvatuksen kiemurat -keskusteluryhmä

huostaanotto väärin perustein!

http://www.mll.fi/kasvattajan_tietokulma/kasvatuksen_kiemurat-keskustelu/?num=43676
6688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lapsessahan ON todettu FAS-oireyhtymä.
Ei se itsestään tule.Ensikodit on sellaiselle jolla ei asuntoa ole.Kyllä tuossa oli selvästi syynä äidin päihteidenkäyttö.

Äänestä

Olen tämän kirjoituksen aloittaja ja tyttäreni biovanhempi lapseni on 13 vuotias täysin normaali ei fas/faetta kuten joskus kirjoitin että jorvin neurologi kirjoitti sellaisen epäillyn lausunnon jonka sosiaalihuolto muunsi päihteiden käytöksi raskausaikana mutta kun ei ole fas /fae hiukan potuttaa noi sosiaalihuollon kirjoitukset ja varsinkin espoon heillä ei ollut todisteita siis minkäälaisia todisteita raskaudenaikaisesta päihteidenkäytöstä johan äitiysneuvolassa säännölliset viikottaiset käynnit sekä jorvin sairaalan äitiyspoliklinikalla mitatut verikokeet seka maksaarvot joita seurattiin koko ajan ja olin aina puhtaissa vaatteissa ja siisti ja täysin vesiselvä lapseni menestyy koulussa telinevoimistelee ahkerasti sekä käy ratsastustunneilla on ahkera käsitöiden tekijä ei tarvitse terapiaa tai mitään muutakaan apuja mutta silti lapsi asuu perheessä joissa kaikki muut lapset myös espoolaisia ovat vaikeasti vammautuneita...heillä ei ole telkkaria nettiä ynnä muuta millä pääsee sosiaaliseen mediaan tai lapsilla omia kännyköitä ynnä kaikki mitä normaalista perheestä puuttuu lapseni asuu hollolassa kirsi ja antti hentolan perheessä ja vielä jos jaksan odottaa 5 pitkää vuotta niin lapseni pääsee vapauteen tuolta tuskaisesta vankilasta joka normaaliperheelämää ei ole nähnykkään

Äänestä
  • Heippa. Pyydä lapsellesi välintöntä siirtoa sieltä, ellei ole jo siirretty! Minun lapseni on myös asunut joskus ko perheessä myös hän on terve, mutta Kirsipä meinas toisin... Hän on myös kova valehtelemaan. Pyydä lapsesi kaikki paperit itsellesi niin huomaat miten Kirsi kertoo asiosta joista ei tiedä mitään.
    Mene sosiaaliasimiehen puheille papereitten kanssa. Onneksi, lapseni, onneksi hän pääsi sieltä pois, mutta on traumatisoitunut Hentolan perheen jäljiltä. Lahden sosiaalityntekijät ovat jopa pyytäneet minulta anteeksi virhettään useaan otteeseen, viimeeksi tänään. En ymmärrä miten he voivat edelleen toimia sijaisperheenä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heippa. Pyydä lapsellesi välintöntä siirtoa sieltä, ellei ole jo siirretty! Minun lapseni on myös asunut joskus ko perheessä myös hän on terve, mutta Kirsipä meinas toisin... Hän on myös kova valehtelemaan. Pyydä lapsesi kaikki paperit itsellesi niin huomaat miten Kirsi kertoo asiosta joista ei tiedä mitään.
    Mene sosiaaliasimiehen puheille papereitten kanssa. Onneksi, lapseni, onneksi hän pääsi sieltä pois, mutta on traumatisoitunut Hentolan perheen jäljiltä. Lahden sosiaalityntekijät ovat jopa pyytäneet minulta anteeksi virhettään useaan otteeseen, viimeeksi tänään. En ymmärrä miten he voivat edelleen toimia sijaisperheenä.

    Hei moi lapseni on edelleen sijaisperheessä ja opiskelee lahdessa lähihoitajaksi eipä ole yhtään ainottakaan fas fae oiretta ja peruskoulukin sujui kiitettävin arvosanoin mutta espoon kaupunki erotti minut tyttärestäni 2003 ja olen edelleen katkera ja vihainen kys asiasta lapsi nyt 17 vuotias harrastaa telinevoimistelua yms ens vuonna täysiikäinen luojan kiitos pääsee pois tuolta niin halutessaan.

    Äänestä

linkki ei aukeaa

Äänestä

Yksinhuoltajuus on sairautta. Lapsen huoltolain mukaisena vastuunkanto- ja päätöksenteko pidetään yhtenäisenä eli yhteishuolto- lapsen huollon tulee turvata lapsen myönteiset- ja läheiset ihmissuhteet erityisesti suorat kontaktit lapsen ja hänen vanhempansa välillä eöi vuoroasuminen eli turha valehdella Raision kaupungin sairaat, narsistiset "lastensuojelun-" viranomaiset!!!! Missä mennään Hannele Elo-Kuru- joko olet päässyt lastenvalvojan lukittuihin kaappeihin, perusteet edelleen esittämättä- luvattu toimittaa lapsen isälle 21.6.2007 mennessä??????????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinhuoltajien lasten kirjoitti:

huostaanotoissa!

Mannerheimin lastensuojeluliiton sivuilta löytyy seuraava aihe:

»    Kasvatuksen kiemurat -keskusteluryhmä

huostaanotto väärin perustein!

http://www.mll.fi/kasvattajan_tietokulma/kasvatuksen_kiemurat-keskustelu/?num=43676

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu