Taas mä elämään,
loukkuun jäin,
pelastus enkelini,
minut pelasti,
kyynelistä märkiä,
kasvoja kohotti,
sanoi: "jää."
otti kädestä,
näytti toivon,
paremmasta huomisesta.
*Kiitos,elämästä,pelastus enkelini.
Sulle ikuisesti kiitoksen velkaa oon.
Kyllä elämä voittaa,aina.
loukkuun jäin,
pelastus enkelini,
minut pelasti,
kyynelistä märkiä,
kasvoja kohotti,
sanoi: "jää."
otti kädestä,
näytti toivon,
paremmasta huomisesta.
*Kiitos,elämästä,pelastus enkelini.
Sulle ikuisesti kiitoksen velkaa oon.
Kyllä elämä voittaa,aina.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kirjoittaa minulle runon? Sellaisen,et mäkin saisin vähän toivoa tulevaisuuteen.
Kyllä mä voin yrittää kirjottaa sinulle runon,mutta se saattaa olla todella vaikeaa...
Mutta nyt tässä samalla sanon syitä elää..
Ehkä siitä on apua...
Kyllä se elämä voittaa,vaikka joskus kohtaa esteen minkä edessä hajoaa.Aina kuitenkin ihmisestä voi taas joskus tulla ehjä ihminen.
Kuitenkin meillä kaikilla on asiat hyvin,kun on rakastavia ystäviä tai perhe tai tyttö/poika ystävä ja kaikkea muuta.Mieti nyt(jos itsaria mietit aina välillä,niin kun mä),jos nyt lähtisit niin kuinka monet ihmiset sua jäis kaipaamaan...
Mä tossa ajattelen että tuskin kukaan,mutta jos avaa silmänsä,aina joku jäis kaipaamaan.
Mieti,kuinka paljon asioita sulta jäis näkemättä elämässä,jos lähtisit.Saatat vaikka rakastua,
löytää sen jota todella rakastat.Ja tässä sinun tilanteessa(mitä nyt oikein sinua tunnen)olet juuri menettänyt todella rakkaan ihmisen sun elämästä.Joka on todella surullista,mutta kyllä se elämä jatkuu.Usko.Aina mä ajattelin että ei jaksais aina uskoa parempaan huomiseen,mutta kuitenkin kyllä se kannattaa.Mieti kaikkia unelmiasi,mistä olet unelmoinut.Ne kaikki voit toteuttaa.Vaikka ei heti kaikkia pystykkään,niin sitten myöhemmin,elämässä on paljon aikaa.
Elämän aikana ehtii vielä tapahtua vaikka mitä.
Sitten vanhuksina voidaan nauraa vanhojen ystävien kanssa,että olipas hyvä elämä =)
Vaikka masiksessa sitä enemmän ollaan ja varsinkin mun elämä on ollut kun perseellään olevaa paskaa,mutta kyllä se tästä toivottavasti lähtee parempaan suuntaa.Aina voi toivoa.
Ennen ajattelin että ei aina vaan jaksais haaveilla paremmasta ja toivoa parempaa.
Täytyy itse hymyillä elämälle,niin elämä hymyilee takaisin.Kannattaa itse yrittää tehdä elämästä elämisen arvoista.Toteuttaa toiveensa.Vaikka mä oonkin todella heikko ihminen.Kyllä se mun *pelastus enkelini* auttoi mua.Ja kyllä uskon,että meillä kaikilla on pelastus enkeli.
Uskon todella.Niin kuin eilen olin ystävieni kanssa juhlimassa yöllä kaupungilla.Nauttimassa elämästä.Niin siellä oli yksi "spurgu" mies,josta tuli meidän ystävä.Se valitti elämäänsä.Oli juuri menettänyt talonsa.Se paloi 5.7.Siellä se vain itki meille.Sillä on 3vuotia tyttö,jota se ei saa nähdä sillä ex-vaimo on anonut lähestymis kiellon.
Alkoholistihan hän oli,mutta silti kertoi elämän hienoja salaisuuksia.Hänen mielestä naiset ovat miesten pelastus enkeleitä.Kaikki,niin kuin hän sanoi meitäkin.Nythän yrittää tehdä töitä kovasti,että saisi rahaa että saisi nähdä rakkaan tyttärensä.Jep,että kyllä niillä joillain menee vähän huonommin kun meillä.
Kyllä hän kertoi paljon muutakin,mutta tuskin sinua kiinnostaa.Yritän vain sanoa,että kyllä sitä huonomminkin voisi mennä ja elämä on lahja jokaiselle.Kyllä sitä valoa aina joku tuo elämään.
Nämä kaikki asiat olisi ollut tosi vaikeaa kirjoittaa yhteen runoon,niinpä kirjoitin sitten.
Että saisit vähän toivoa tulevaisuuteen. :)
Vaikka olenkin ehkä vähän huono auttamaan,mutta silti yritän...Vaikka itsekkin olen vielä masentunut,mutta silti yritän elää hyvän elämän :)
Toivottavasti oli edes jotain apua ja toivottavasti hymyilet jo elämälle. :)
Rakkaudella;
*Lydia*
pakko sanoo..et toi oli mahtavin teksi..mitä oon koskaan lukenut..
Siis tosi upeeta..hienosti kirjoitettu...=)
Kiitos paljon ystäväiseni =)
Pärjäilehän sinäkin =)
Olit ton ihanasti kirjottanut..
Ja oon iloinen et ajattelet et elämä voittaa, vois sanoo et niin mäkin aattelen, vaikka se on aika vaikeeta, jos on ihan masiksessa.
Se ei ole aina helppoa.
mitähän..juttua mahdoit tarkoittaa..hmm..
Jos sitä mitä ajattelen niin olen samaa mieltä..
Mut..no..onneks mä aina selviän "masis" ajoistani..en tiä miks..mut..=)
...ihmeen "pelastus enkeli". Se kuuluis olla varmaan yhdyssana jos miettii sitä suomen kieleen...mut ei se ole kyllä sana ollenkaan. Aihe on kulunut loppuun.