Niin siis nyt saatte suositella mulle jotain kirjaa.. Ei mitään scifiä eikä todellakaan mitä se nyt on öö no mitään tarusormusten herrasta kirjallisuutta (ei tule nyt se sana mieleen) Vaan jotain helppolukuista. Saa olla surua ja iloa ja rakkautta ja draamaa... Vähän jotain Kuutanolla tyyliin. Kirjan pitäis mieluiten olla hyvä :) Nii ja ei mitään neiti etsiviä eli siis dekkarit no thanks. Mutta kiitän vaivanäöstänne danke sjön!
Suositelkaa!
neeapuppe
14715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
lue vaikka waltaria. se on hyvä. sinuhe on tosi rock. pakko paahtaa koko opus putkeen läpi.
tai saatana saapuu moskovaan. mihail bulkakov. parasta mitä olen saanut! perkele. nauran metrossa vedet silmissä ei voi mitään, se on niin helvetin hyvä. ei tosin kovin helppoa tekstiä jos ei jaksa keskittyä.
että Sinuhe egyptiläinen on yhtä tuskaa lukea!!
sinuhessa on lähemmäs tuhat sivua ja luin se npuolet pienemmässä ajassa kuin vaikka baskervillen koiran (HYI!HYI!). sinuhen henkilöhahmot on aivan mahtavia (EKHNATON!KAPTAH!) ja kaikki mahdolliset epiikan lajit löytyy (komedia--->musertava tuska, he he)
Jokaisella on oma mielipide =). Omasta mielestäni Sinuhe oli kiinnostava, mutta paikoin pitkästyttäväkin (puuduttavaa tekstiä). Historialliset seikat olivat tarkasti kirjotetut joten niistä kiinnostuneille voi suositella tätä kirjaa.
Sami Etelälahden Kiipeilijä on tosi hyvä! Eikä ole vaikeaa tekstiä, eikä muuten ole paksu, niinkuin esim Sinuhe.
Yllättävän hyvä, olin todella vaikuttunut. Se on yksi niistä kirjoista jota ei malta jättää kesken.
En muista kirjailijaa, mutta tämäkin uusi melko uusi kirja: Tulppaanikuume.
Todella taidokas ja viihdyttävä teos. Jännitystäkin riittää. Tämäkin on pakko lukea melkein putkeen. Mahtava.
kuulostaa ja näyttää pahalta mutta on todellisuudessa erinomaista draamaa ja romantiikkaa (pökkimistä): tanith leen pimeyden tytär
Eureka Street, Belfast. Kirjailijan nimeä en ny satu muistamaan.... mutta loistava kirja irlantilaisella mentaliteetilla.
... Mette Newthin kirjaa Pimeä Valo.
"PIMEÄ VALO on 1800 luvun alkuun sijoittuva, riipaisevan kaunis historiallinen romaani. Se on pakahduttava, mutta samalla optimistinen tragedia 13 vuotiaasta norjalaisesta maalaistytöstä joka sairastuu spitaaliin."
Kirja on surullinen, mutta ehdottomasti lukemisen arvoinen!!
Halusit helppolukuista. Mites olis Kata Kärkkäisen Minä ja Morrison (samantyylinen ku mainitsemas Kuutamolla) Danielle Steele ja Sydney Sheldon on kans kevyttä.
Sinuhe, Eureka ja Saatana saapuu... ei oo kevyttä mun mielestä.
Miksi et voisi koittaa erilaisia lajeja. Ehkä jotkut eivät vain pidä fantasiasta, scifistä, dekkareista jne. mutta olisi niitäkin hyvä kokeilla aina silloin tällöin, ettei kyllästy ja jämähdä vain yhteen kirjallisuuden lajiin tai joihinkin hömppäroskaromaaneihin. Enpä suosittele mitään tässä nyt, kun tule sellaista kevyttä leppoisaa mieleen.
mutta mä oon lukenut sen jo.. Oon tässä just lukenu shelbyn unelmien sielumessun ja anna-leena härkösen heikosti positiivinen ne oli aika raastavia.. siis erittäin hyviä mutta surullisia... tai ainaki unelmien sielumessu... niin ajattelin vaan helpottaa teitä jos se nyt edes helpotti.. ei sillä pituudella välttämättä niin väliä ole.. sillä helppolukuisella tarkotin sitä miten se on kirjoitettu. Lukekaapa vähänmatkaa tuota shelbyn kirjaa niin tuutte huomaamaan että se on pirun huonosti käännetty suomenkielelle... varmaan johtuen siitä että se on aika vanha... enivei kiitos jo saapuneista suosituksista PALJON!!! lisää saa laittaa :)
Ei vaan yksinkertaisesti kiinosta... olen mä joitain dekkareita lukenut ja "pari riviä" jotain fantasiaa, mutta se ei vaan ole mun juttu.. Semmonen realistisuus on mun mielessä kirjassa jokseenkin ihailtavaa... ESIM ANNA-LEENA HÄRKÖNEN!! KIITÄN JA KUMARRAN HÄNELLE!
noh, sinuhe on kyllä varsin kevyttä lukea. saatana saapuu vähän hankalampaa mutta jos ei halua ajatella samalla kun lukee niin kannattaa pitäytyä aku ankoissa. niin mä ainakin teen.