Huomasin tänään että hamsterini jyväpurkki kuhisi pieniä mustia n. 2-3mm pituisia ötököitä. Mitä ihmettä nämä ovat? Syynäsin keittiötä tarkemmin ja löysin muutamia ötököitä muualtakin kuin ruokakaapista.
Tarvitaanko nyt kunnon myrkytys vai auttaako jyvien hävitys ja perusteellinen siivous? Leviääkö ne myös jauhoihin/sokeriin?
Kertokaa ihmeessä jos teillä on kokemusta näistä ällöttävistä tuholaisista.
Jyvät kuhisi ötököitä!
7
2015
Vastaukset
- julia
...olla ns. sokeritoukista tulleita ötököitä!! joten kannattaa hävittää jyvät ja siivota kunnolla ja tarkista myös sokerit, jauhot ja puurohiutaleet!!
meilläkin oli jyrsijöiden ruokapussissa ilmeisesti samaisi ötököitä (pussi oli avaamaton) lähetimme muutaman ötökän ja osan pussin sisällöstä valmistajalta joka korvasi virheellisen tuotteen!!- AntarcticA
Minä pistän ostamani jyväpussit yleensä pariksi päiväksi pakkaseen.. Pitäisi mahdollisten öttiäisten kuolla.
Kaverilla kerran oli kämppä täynnä juuri noita jyväpusseista tulleita ylimääräisiä ötököitä.
Yleensä kuulostavat olleen Keron tms jyviä, joita saa tavallisista ruokakaupoista, nuo yllärijyvät..
- Mill@
lenteli muutamana aamuna kanin pellettien joukosta siivekkäitä öttiäisiä ja reklamoidessani tästä eläinkauppaan, sain ohjeen, että pelletit ja siemensekoitukset on säilytettävä avonaisessa laatikossa/purkissa (ei siis minkäänlaista kantta päälle etteivät ötökät pääse muhimaan purkissa). Sanottiin myös, että hyvä keino välttää kaikki ötökät on pitää ruoat pakkasessa ja vain n. viikon annos kerrallaan huoneenlämmössä. Olenkin nyt toteuttanut saamiani ohjeita, eikä ötökkäongelmaa ole sen jälkeen ollut.
Eläinten ruokia ei myöskään kannattaisi säilyttää tavallisten ruoka-aineiden (jauhot, riisit, leivät jne.) läheisyydessä, vaan aivan erillään juuri tuon leviämisvaaran takia.
Suosittelisin siivoamaan kaapit perusteellisesti. - marse
Meille kävi kerran niin että oltiin tultu kaupasta ja laitettiin siemenet pöydälle(olivat siis ihan uusia)vähän ajan päästä kun tultiin takas niin huomasin että siemenpussista tuli semmosesta ihan pienestä reiästä tuollaisia pieniä mustia ötököitä. Me heitettiin heti ne siemenet pois ja ollaan ostettu siitä asti siemenet eläin kaupasta, siellä ne on kalliinpia mutta ei taatusti kuhise ötskyjä. Uskon että sinun täytyy nyt hävittää siemenet ja siivota kaapit ja kaikki ja katsoa ettei niitä ötököitä ole enää missään.
- kanin omistaja
Ötökät ovat jyväkärsäkkäitä, pieniä koppakuoriaisen näköisiä mönkijöitä. Niitä on valitettavasti Keron ruoissa. Olen lähetellyt postissakin niitä ötököitä Kerolla, hyvitykseksi saan pari pussia ruokaa jossa niitä on lisää! Kandee heitellä pois riisit, jauhot ja sokerit. Myös jos kaapeista löytyy mitään missä on viljatuotteita. Ötökät kuolee jos ne ei pääse n.3vrk:ssa syömään mutta lisääntyvät todella nopeasti! Ne asustelee jyvien sisällä ja happea saadessaan poistuvat koteloistaan. Joten pienet lemmikkinne ahmivat niitäkin nälissään, yök! Olen vaatinut Keroa jo monta kertaa vastuuseen muttei mitään tapahdu jotan ainoa toimenpide tätä vastaan on olla ostamatta Keroa.
- Lea
Ota jyviä pussiin, jos et ole heittänyt vielä pois ja vie jyvät elintarvike laboratorioon tutkittavaksi.
Itselleni kävi n.puolivuotta sitten sama juttu. Jyvät olivat Supa guineaa, sain kahdesta ERI erästä sellaisia keltaisia pieniä ötökköjä. (enkä ole ainut joka on saanut) Sain selville, että se on supa jyvissä myös ongelmana ja ötöt kuolevat kahden päivän pakastuksella. Nykyään kun ostan mitä tahansa jyviä pakastan ne ainakin kaksi päivää... Se ei ole ainoastaan KERON ongelma vaan kaikkien muidenkin jyvätoimittajien ongelma eli kaikki jyvät pakastukseen.
Mutta jos et ole hävittänyt jyviä vie elintarvike laboratorioon niin siellä tutkitaan. saat tietää miten niiden kanssa pitää toimia. Jos pussi on ollu kiinni en usko, että ovat muualle levinneet. Mutta erittäin kivaa aina löytää jyvistä ötöjä!!! - Nökänoppilas
Itse löysin n.5mm ötököitä weetabixistäni eikä ollut ensimmäinen kerta. Vaihdoin toiseen weetabixiin mutta silti löytyi niitä. Tutkin mikroskoopilla eikä ollut banaanikärpänen eikä sokerimuurahainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614108KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar982561Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452132- 221813
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?271723- 281546
- 161305
- 1101165
- 311158
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale821094