mimmonen collie näistä?

Milasen collien näistä ostan?a. Lyhytkarvanen musta ja pieni kokonen. b. Lyhytkarvanen musta ja iso kokonen.
c. Pitkäkarvanen vaaleen ruskee pieni kokonen.
d. Pitkä karvanen vaaleen ruskee iso kokonen.
Minkä itse ottaisit näistä??
91008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

no ite tykkään enempi lyhytkarvaisista, trikeistä ja nartuista. Ja pienistä ja siroista normaalirajoissa. Mutta noista sun vaihtoehdoista ei voi sanoa mitään. kunhan koira on terve mieleltään ja kropaltaan, sekä mielellään rekisteröity niin loppu on kiinni omistajan halusta harrastaa ja puuhata koiran kanssa ja muutenkin siitä mitä haluaa siltä koiralta.
noissa sun esimerkeissä ei esimerkiksi mainita ollenkaan sukupuolta, ikää... yms perustietoja.
onks tää joku kuviteltu homma vai ootko oikeessa harkitsemassa koiran ottamista?

Äänestä
  • No oon oikeesti ostamassa koiraa, että olisin halukas ostamaan kyllä uroksen.

    Äänestä

Mitä himputin väliä koiran värillä ja koolla on?!? Ei yhtikäs mitään. Jos rodun olet päättänyt, niin koira on yhtä rakas, omaa se sitten minkä värin tahansa..

Äänestä

Itsellä ainakin omien koirien valinta hoitui ihan sillä, että seurasi pentueessa niitä suloisia vauvahauvoja ja kyllä sieltä alkoi persoonana tulla esiin juuri se oma pikku possu, joka lähtikin kotiin.

Toinen koira on nyt kuuden vanha narttu ja toinen puolitoista vuotias narttu. Molemmat sattuvat olemaan pitkäkarvaisia trikkejä mutta mitä väliä tosiaan sillä värillä tai koolla on kun se luonne koirassa kuitenkin ratkaisee :D

Äänestä

olla provo.. Saman laisia ainaki tuolla Basenjikeskustelussa..

Äänestä
  • samanlaisia:)

    Äänestä

shelttiä ja collieta keskenään? kun kerran kyselet pientä tai isoa? otahan vähän selvää roduista ennekuin kyselet.

Äänestä
  • mutta lyhytkarvaista shelttiä ei ole.

    Äänestä

En ole kyllä koskaan kuullutkaan mustasta colliesta.
Collieiden kokokin vaihtelee varsin vähän, joten varsinaisesti pieniä collieita ei taida olla (shelttejä ei lasketa koska ne ei ulkonäöstään huolimatta ole edes lähisukua collieille).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.mipi. kirjoitti:

Milasen collien näistä ostan?a. Lyhytkarvanen musta ja pieni kokonen. b. Lyhytkarvanen musta ja iso kokonen.
c. Pitkäkarvanen vaaleen ruskee pieni kokonen.
d. Pitkä karvanen vaaleen ruskee iso kokonen.
Minkä itse ottaisit näistä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu