Moottorin lämpötilamittari

Punainen Fiesta

Mikähän on vikana kun moottorin lämpötilamittari ei nouse?Auto lämpiää erittäin hyvin ja toimii muuten moitteetomasti.Onkohan siis mittari,anturi vai termostaatti rikki?Saakohan asian paikallistettua jollakin konstilla?Jos jollain on ollut samanlaista ongelmaa niin vinkkejä otetaan vastaan.

5

4519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diplinssi

      Eikö ollenkaan nouse? Olisko johto poikki anturiliittimem luota? Anturi on termostaatin lähellä. Ainakin v.83-88 malleissa moottorin laturinhihnan puolisessa päässä kannen etupuolella.
      Tai sitten on päässyt jossain vaiheessa ylikuumenemaan ja anturi kärähtämään. Tällöin ysein näyttää liian kylmää, vaikka moottori on normaalilämpöinen.
      Kannattaa vaihtaa, tarvikeliikkeessä halpa osa. Kylmänä astia alle, lirahtaa vähän nestettä ruuvatessa auki, heti uusi paikalleen ja nesteet säiliöön.

    • hutkia

      Moottori lämpiää hyvin=termostaatti OK.Laita anturin johto maihin (virrat päällä)nouseeko lämpömittarin neula "tappiin" ,jos näin tapahtuu mittari=OK. vika rajoittuu anturiin,huomioi anturissa oleva värimerkintä,jos ja kun hommaat uutta.

    • Nyt korjaamaan

      Hyviä neuvoja kummatkin.Täytyy tästä lähteä testaamaan autotalliin.Jospa vaikka viisari alkais värähtämään.

    • fiesta89

      Mulla sama juttu, myös naapurin fiestassa ei lämpömittari nouse, vaikka kone lämpiää normaalisti.
      Taitaa olla fiestan ominaisuus?

    • Anonyymi

      Mulla ww passatti b5 1.8t vm2000
      Ja auton lämpömittari lopetti toimintansa yhtäkkiä, vaihdettu uusi jäähdytys nesteen anturi, termaria, silti ei viisari värähdä....liikenteessä kuitenkin päivittäin.
      Onko mittari saannut kipeetä??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe