Wave

Oletko milloinkaan tullut miettineeksi syytä siihen että ympärilläsi näet melkein pelkästään jollakin tavalla vajaita ihmisiä? Ja siihen että sinulla on ilmeisiä vaikeuksia tulla toimeen ihmisten kanssa, ainakin chatissa?

Voisiko se mahdollisesti johtua siitä että suurin osa ihmisistä määrättyyn ikään mennessä on oppinut hyväksymään omat puutteensa? Ja etteivät he kertakaikkiaan jaksa kinata sellaisen kanssa, jonka maailma kekusteluissa edelleenkin näyttäytyy hyvin mustavalkoisena?

Moni chattaaja varmaan toivoo että juuri sinä voisit kasvaa ja kypsyä hieman. Kasvaa isoksi ja pienentyä ihmiseksi ihmisten joukkoon. Meidän muiden aivottomien päähänpotkittujen luusereiden joukkoon...
131591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Hyvä,,hyvä,,,hyvä!!!
Olen joskus miettinyt,miten paha olo ihmisellä voi olla,kun näkee ympärillään vain asioita,jotka eivät milläänlailla miellytä,eivätkä tuota mielihyvää.
Ja olen miettinyt myös sitä,miten ihanaa on olla vain ihan tavallinen ihminen,joka osaa nauttia elämän mukanaantuomista pienistä asioista ja olla tyytyväinen ympärilään oleviin ihmisiin,sellaisena,kuin he ovat....etsimättä heistä virheitä tai vertailematta heitä kehenkään muuhun.
Tämä näin yleisesti todettuna,vaikka osuvasti ehkä juuri tämän otsakkeen alle kirjoitettuna.

Äänestä
  • Ehkä meillä kaikilla on jonkinlainen paha olo tässä elämässä,vaikka hetkittäin.
    Itse olen ollu kolarissa pahassa sellaisessa ja
    olen nyt mikä olen.Minua se häiritsee oma vajaavaisuuteni. Eipä sitä kaikki edes tiedä,
    Tämä chat on oiva paikka jutella ihmisten kanssa,kun kukaan ei tiedä mitään.
    Toivottavasti ihmiset ymmärtää että meitä on moneksi.On lihavia liian pienirintaisia,kädettömiä,sokeita jne
    Nauttikaa ihmiset mitä teillä on.
    Kaikilla ei ole..Ei edes tietokonetta jolla chattailla.
    Kaikkea hyvää elämäänne...minä nautin ja nauttikaa tekin vaikka hetkittäin.

    Äänestä

Sinäpä sen sanoit kauniisti.Tuo on totta,että kun
hyväksyt ihmiset lähelläsi sellaisena kuin he ovat olet kasvanut myös aikuisesksi....
Koska kukaan..huom..kukaan meistä ei ole täydellinen,ja juuri ne "pikkuviat" tekee meistä niin erilaisia ja kuitenkin korvaamattoman ihmeellisiä otuksia tänne maan päälle.
Ja kun sen oivaltaa sekä elämän pienet ihanat
onnea tuovat asiat niin on jo aika sinut itsensä ja omien vikojensa kanssa.
Hyvää päivän alkua itse kullekin vikoinensa kaikkinensa ja aurinkokin paistaa taas....;)

Äänestä

vikamme voi olla pieniä tai suuria riippuen katsojasta. Toisilla päässä toisilla jaloissa.

Pienen empiirisen kokemukseni kautta olen kuitenkin tullut huomaamaan, että es. jos ihmisellä on jonkin asteinen invaliditeetti se on jalostanut häntä muihin avuihin joita me ns. normaalit emme käytä kaikella sillä taidolla ja voimella mikä meillä olisi.
"Yhdestä pois toiselle lisää"

Äänestä

swotin aamuinen yksinpuhelu:

mistä määräytyy tuotteen elinkaari?
hmm..aika vaikea..voisko sillä olla tekemistä kysynnän kanssa?..voiko tavallisenkin tuotteen elinkaarta jotenkin pidentää?..hmm..ehkä rakentamalla kiinnostava tai shokeeraava imago? Sehän kuullostaa jo brändäykseltä!..siis yhdistämällä oikeita toimintoja,muotoja ja värejä esim? tarkoitatko että ärsykkeilläkin voidaan luoda kiinnostusta ja jatkuvuutta?..kohdistamalla se oikeeseen kohderyhmään?..heh..wave on myyntimies.

Singoalla ja muut.. voisitteko lopettaa jo kaikenlainen itku? Jos joku ihminen ärsyttää, niin kaapittakaa se, väitelkää ja tutustukaa. Jos ei onnistu niin "ruksikaa".

Tuntuu että kaikilla(muutama poikkeus) chattaajilla 40 on nykyään vain "omia puutteita" ja "väsyneitä keskusteluun"

Äänestä
  • höpöttää itsekseen =).
    Tuotteen elinkaari on "määrätty". Lisääminen olisi keinotekoista ja kallista.
    Mutta olemassa olevan tuotteen ollessa menossa kohti fäärejä pitää olla jo tulossa uusi(a), jo(t)ka sitten alamäessä autta(v)a(t).

    Äänestä

Kirjoituksesi oli asialliseen sävyyn kirjoitettu ja heijasti muutamia asioita joiden vuoksi ahattelin vastat minulle esitettyyn kysymykseen.

Mikä lienee se todellinen syy että olet äänekkäästi ilmoittanut ettet pidä minusta, aivan sama itseasiassa. En kärsi yksinäisyydestä vaan käytän sättiä enemmänkin pakenemiseen live-elämän pyörityksestä, aivan sama sekin.

Miksi kirjoittamani aiheet usein kalskahtavat negatiivisten puolien painottamiselta ? Siksi että positiiviset huomiot eivät herätä keskustelua, siksi että kukaan täällä ei ole kiinnostunut niistä, siksi että yhdenkin positiivisen asian kirjoittaminen tulkitaan irtopisteiden keruuksi (pois sellainen minusta).

Kertaakaan et ole vaivautunut itse tekemään minkäänlaista tuttavuutta selvittääksesi millainen ihminen on nikin ja ajatusten takana, sen sijaan valitsit tuomitsemisen tien, sen tien mihin sinulla singoalla ei ole sen enempää oikeutta kuin minullakaan muihin nähden, siksi en olekaan koskaan esittänyt yhtään väitettä kohdistaen sitä suoraan johonkin tunnistettavaan persoonaan, vai ?

sanot ettet ole kiinnostunut tutustumaan kaltaisiini ihmisiin, silti olet kovin kiinnostunut lukemaan kaikki kirjoitukseni, et kertakaikkiaan kykene ohittamaan niitä lukasematta edes pikkusen, ja vaikkapa toisella silmällä vaan... Olet loistava esimerkki siitä että kipeitäkin huomioita pitää uskaltaa nostaa esille.

Jos haluat repostella persoonaani edelleen niin kerropa havainnoistasi sättihuoneen puoleta... Väitän edelleen että yleishöpöhöpö-reploissa olen takuulla vähintään yhtä humoristinen ja positiivinen kuin suurinosa muistakin.

Ja kuten swot tuossa rivien välistä jo mainitsikin... saadakseen palautetta reklaamilleen, pitää sen sisältää jonkinasteinen ärsyke, ärsyke voi toki olla positiivisiakin mielleyhtymiä herättävä, mutta kun ne vaan täällä sättimaailmassa eivät saa jurikaan tuulta siipien alle, miksi ? Sitä syytä voisit sinäkin etsiä ensimmäiseksi peilistä =)

Jos minun maailmani on (sinun mielestäsi) mustavalkoinen niin siinä tapauksessa sanoisin vaan että aivan sama sekin, näyttää moinen ajattelu kannattavan, minulla menee hyvin, toivottavasti sinullakin ?

Se mitä "moni sättääjä" toivoo on niinikään minulle aivan sama, en ole täällä miellyttämässä sinua singoalla, enkä ketään muutakaan ellen itse katso kyseistä ihmistä sellaiseksi että haluan häntä miellyttää, ikävää suorapuheisuutta mutta kovin totta, olen sätissä lähinnä hauskuuttamassa itseäni.

Minä en luokitellut ketään tunnistettavaa persoonaa luuseriksi saatika muuksikaan, kyllä ihmiset ihan itse vastineittensa voimalla luokittelivat itsensä.. se on tässä se ylen hauska puoli =)

~W~

Äänestä
  • Wave,
    ei meillä taida olla mitään syytä keskustella tässä eikä chatissa. En ymmärrä sinun pointtejasi etkä sinä minun pointtejani. Ja sinun sanoillasi näyttää olevan aivan erilaiset merkityksetkin kuin minun sanoillani. Lisäksi en pidä sellaisista eskaloituvista sanasodista tai sanallisen näppäryyden performansseista joiksi keskustelusi näyttävät muodostuvan silloin kun joku on kanssasi eri mieltä.
    En minä sinua tuomitse, käy vaan vähän sääliksi. Mutta mitä siitä, ehkä sinä et olekaan ihminen, vaan jonkinlainen brandi, kuten swot tuossa sanoi, muiden heikkouksilla itseään ravitseva brandimutantti.

    Äänestä

  • singoalla kirjoitti:

    Wave,
    ei meillä taida olla mitään syytä keskustella tässä eikä chatissa. En ymmärrä sinun pointtejasi etkä sinä minun pointtejani. Ja sinun sanoillasi näyttää olevan aivan erilaiset merkityksetkin kuin minun sanoillani. Lisäksi en pidä sellaisista eskaloituvista sanasodista tai sanallisen näppäryyden performansseista joiksi keskustelusi näyttävät muodostuvan silloin kun joku on kanssasi eri mieltä.
    En minä sinua tuomitse, käy vaan vähän sääliksi. Mutta mitä siitä, ehkä sinä et olekaan ihminen, vaan jonkinlainen brandi, kuten swot tuossa sanoi, muiden heikkouksilla itseään ravitseva brandimutantti.

    Sexbaarissa noin puoli vuotta sitten havaitsin Wavessa todella ilkeitä puolia. Kuinka moni satissä on koskaan edes tutustunut häneen kunnolla ja voisi kertoa mielipiteensä hänestä pidempään jatkuneen ystävyyden pohjalta? Monet häntä kehuvat naiset tuskin tuntevat häntä livenäkään kuin korkeintaan yhden kahvituokion perusteella.

    Äänestä

  • et tullutkaan eilen ...
    * haukottelee ja hiukka väsy *

    houkuttelija

    Äänestä

  • ...Sinulle kaikki näyttää olevan
    aivan samaa...

    Äänestä

  • AIVAN SAMA KOKO TYYPPI !!!

    Äänestä

  • ...ei tarvitse!!! halveksimaasi ryhmään, luuserit, päähänpotkitut,maalaiset,ym. kuuluvat mielestäsi lähes kaikki chattailijat, lukuunottamatta niitä muutamaa "lipojaa",joille olet suorastaan ylimairea, varmaan kiitokseksi palvonnasta! Olisiko jo aika sinunkin yllättää, ja viestiä jotain positiivista?? Vai oletko tosiaan niin huomionkipeä, että alle 50 vastausta ei tyydytä??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


singoalla kirjoitti:

Oletko milloinkaan tullut miettineeksi syytä siihen että ympärilläsi näet melkein pelkästään jollakin tavalla vajaita ihmisiä? Ja siihen että sinulla on ilmeisiä vaikeuksia tulla toimeen ihmisten kanssa, ainakin chatissa?

Voisiko se mahdollisesti johtua siitä että suurin osa ihmisistä määrättyyn ikään mennessä on oppinut hyväksymään omat puutteensa? Ja etteivät he kertakaikkiaan jaksa kinata sellaisen kanssa, jonka maailma kekusteluissa edelleenkin näyttäytyy hyvin mustavalkoisena?

Moni chattaaja varmaan toivoo että juuri sinä voisit kasvaa ja kypsyä hieman. Kasvaa isoksi ja pienentyä ihmiseksi ihmisten joukkoon. Meidän muiden aivottomien päähänpotkittujen luusereiden joukkoon...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu