mietin sellasta että kun mulla on tosi paljon heterokavereita joiden kanssa viihdyn tosi hyvin, niin onko teidän mielestä vaikeeta helsingissä löytää omaa kultaa "piirien" ulkopuolelta? tykkään hengata heterokavereideni kanssa paikoissa jotka eivät todellakaan vilise muita lesboja. esimerkiks baareista sen verran että oon kyllä käyny dtm:ssä ja kaisassa ja nekin on ihan jees mut jotenkin viihdyn paremmin muualla. silti kuitenkin haluaisin tutustua myös muihin lesboihin. onks tää ihan mahdoton yhtälö? :)
"piirien" ulkopuolella
mmä
162858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
yhtälö. Lesbot kun tuntuvat olevan lesboryhmäsieluja. Joten jos onnistut jonkun ihanan huomaamaan muuallakin - iske kiinni, se nainen on harvinaisuus.
Miksi ihmeessä se muuten näin meneekin? Välillä tuntuu, ettei lesbot uskalla edes kotoa ulos ilman muita lesboja.
niin vähän ajattelinkin että aika mahottomaks menee.. hittolainen, olis niin kiva kun muutkin ihanaiset lesbot haluis pyörii hetskupaikoissa ja pitää siellä kivaa mutta ei. pitää siis varmaan vaan hyväksyä se ryhmäsieluisuus ja pistäytyä aina välillä piireissä moikkaamassa muita lesbiksii.. taidan tehdä kerrankin niin päin että otankin sinne vaihteeks heterokaverit mukaan!:) ja kiitos neuvosta, nyt varmasti isken kiinni harvinaisuuteen heti kun joku kiinnostava pistää silmään!
mahdollisuuksia esim. tää on yksi hyvä kanava tutustua l-naisiin:)
no mä en oo tällasii ennen hirveesti käyttänykkään mut ehkä nyt alotan ja löydän kohta jo jonkun ihkun :)
meinaat sitten tehdä ? :D
Joo, mä oon kans huomannut, että aika iso on kynnys mennä niille ihkuille juttelemaan, kun ei yhtään voi tietää...
no se on kyllä totta. mennä nyt sit tavallisessa baarissa iskeen kivannäköstä tyttöö.. niitähän on siellä jokapuolella ja kaikki mitä todennäkösimmin täysmegasuperheteroita. noh, onneks löysin jo yhden kivan ja kivannäkösen tytön netin kautta. elämäni ensimmäinen tunti deittipalvelussa, taidan jatkaa harrastusta :) ja hei tää palsta on tosi kiva, tuntuupa jopa siltä että jakelen mielipiteitä täällä jatkossakin!
mun ensimmäisen tyttöystävän Hesari clubilta ja eniten olen säätänyt tyttöjen kanssa Vanhalla ja muinoin Kermassa. Ei pidä paikkaansa, etteikö heteropaikat olisi täynnä lesboja. Sitä ei vain näe, ellei se lesbo ole rekka. Tytöille pitää vain mennä flirttailemaan, ihan yhtä suuri mahdollisuus sulla on flirttailla heteroille mamassakin. Ei heterotkaan tiedä valmiiksi kun ne menee iskemään miestä/naista, että se toinenkin on hetero. Naiseniskemisessä on otettava riskejä, se siitä tekee jännää :) Onnea metsästykseen, Kelvin!
ahaa.. sä oot taas tota mieltä. piristävää oikeesti, kiva! mulla onkin kohta hesarilla bileet heh :) ja oot oikeessa, samahan se on niinkin päin mutta onhan se myös niin että ei siellä kovin moni tyttö kuitenkaan ehkä oleta että toinen tyttö tulee iskeen ja se on niiden mielestä ehkä outoo mut otan taas tästäkin neuvosta vaarin ja kokeilen onneeni seuraavassa "heterobaarissa" :)
eletään 2000-lukua, että tuskin kukaan ajattelee ettei ravintolassa tyttö voisi iskeä tyttöä tai poika poikaa. on aika vanhanaikaista ajattelua, että niin tapahtuisi vain homobaarissa. rakkaustarinat syntyy mitä ihmeellisimmissä paikoissa, esimerkiksi kaupan kassalla :)
sihteeriopistossa:)
juu en sitä väitäkkään, ja niistä ihmeellisissä paikoissa alkaneista rakkaustarinoista on myös yllättävän paljon eläviä todisteita! mutta viittasinkin ehkä vähän epäselvästi siihen että kun jos poika menee iskeen tyttöö niin ettei sekään voi tietää onks se hetero niin ei se kuitenkaan ihan sama juttu oo koska sellasissa paikoissa valitettavan usein kuitenkin kuvitellaan että kaikki on heteroita. mutta minä en enää kuvittele mitään vaan otan asiasta selvää :)
Minä en viihdy piireissä eikä minua niihin ole suuremmin kaivattukaan ja olen kaksi kertaa löytänyt bi-naisen piirien ulkopuolelta. Kyllä varmasti jatkossakin.
Minua ei kiinnosta baareissa istuminen yksin.
Sama juttu, minäkään en oo käynyt vuosiin missään lesbobaarissa, ei kerta kaikkiaan kiinnosta. Käyn toki silloin tällöin tavallisissa (hetero)baareissa kavereiden kanssa juttelemassa, mutta eihän sitä kehenkään tutustu, jos on jo valmiiksi seurassa.
Mä haluaisin tutustua naisiin, jotka eivät harrasta lesbosceneä! esim. punttisalilla, konserteissa jne tavallisissa harrastuspaikoissa, mutta taitaa mennä aika vaikeaksi?? Eräällä keskustan kuntosalilla käy yksi ihana hammaslääkäri. Pyytäisin kanssani ulos, jos kehtaisin...tuskin se kuitenkaan lähtisi, koska olen ollut hänen potilaanaan ja todennäköisesti se on hetero. Vaikeaa...ääh.
kuin minä treenailen, koska asun Trella.
Harmi...;)
jutteleen ja katot miten homma etenee, vaik sit kaupan jonossa tai kuntosalilla..
Onnea yritykseen:)