Osaako joku antaa vastauksen kysymykseen voiko Wordilla (97/2000) tehdä sisällysluettelon?
Onnistuuko esim. niin, että ohjelma "tunnistaa" otsikot ja muodostaa sitten niistä sisällysluettelon?
Voiko tämän tehdä eri tiedostoon?
Pystyn tietenkin tekemään koko homman "manuaalisestikin", mutta olisi ohjelman avulla helpompaa, kun kysymys on gradusta.
Onnistuuko esim. niin, että ohjelma "tunnistaa" otsikot ja muodostaa sitten niistä sisällysluettelon?
Voiko tämän tehdä eri tiedostoon?
Pystyn tietenkin tekemään koko homman "manuaalisestikin", mutta olisi ohjelman avulla helpompaa, kun kysymys on gradusta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lisää
Hakemisto ja luettelot
Sisällysluettelo
Tunnistaa otsikot
Tulee asiakirjan alkuun
Varmaan pari tuntia haeskelit kun et löytänyt näin hyvin piilotettua ominaisuutta.
Jotain ton tapasta löysin.
Ei näistä Bill sun ohjeista vaan välillä ota kukaan selvää...
Kiitos.
Ei onnaa. Tunnistaa vaan yhden otsikon. Pitääkö ne jotenkin merkitä?
Maalaa ne otsikoksi tarkoitetut rivit. Oletuksena tyylinä taitaa olla 'Normaali'. Vaihda tyyliksi 'Otsikko 1'. Alaotsikoksi pitää valita 'Otsikko 2', jne. Tämän jälkeen sisällysluetteloon tulee ne halutut rivit.
Onnistuu ja ehdottomasti kannattaa käyttää. Homma ei ole vaikea mutta sen verran monimutkainen juttu, että suosittelen jonkin Word-oppaan hankkimista. Tosin netistäkin löytyy apua. Esim http://appro.mit.jyu.fi/doc/tekstinkasittely/word_c.htm. Lue tuo läpi niin homma selkiytyy.
Kiitos neuvoista. Täytyy ottaa Wordista kaikki irti, jotta ei turhasta ole maksanut!
Kannattaa kyllä uhrata aikaa Wordin opetteluun. Säästyy paljon aikaa jatkossa kun ei tartte kaikkea käsin tehdä. Tietenkään kaikkia ominaisuuksia ei tarvitse osata käyttää mutta Tyylit sisällysluettelo helpottavat suunnattomasti.
ei homma onnistu. Olen merkannut otsikot, mutta ei suostu tekemään luetteloa. Saan aikaiseksi vaan yhden alaotsikon ja siihen sivunumeron. Sama otsikko tulee aina, ei väliä mitä teen.
Jos laitan alaotsikon, pitääkö "main entryssä" olla myös jotain joka kerta?
Huh huh.
Ei sitä aina jaksa novelleja kirjoittaa...
Suomenkielinen Word97
Menusta
Lisää
Hakemisto ja luettelot
Sisällysluettelo
tuolta välilehdeltä voit valita minkä "tyylinen" sisällysluettelo tehdään.
Tuo ohje siis toimii tottakai vain siinä tapauksessa että otsakkeiden TYYLI on
Otsikko 1
Otsikko 2
Otsikko 3
Muuten niin täydellisessä ohjeessani ;) oli vain se virhe että sisällysluettelo tulee siihen kohtaan missä kursori on.
Tietenkin olet sitten ITSE tehnyt rivinvaihdot enterillä etkä ole antanut wordin rivittää, kun et ollut noita otsakkeiden tyylejäkään määritellyt jolloinka olet vasta ongelmien alkutaipaleella.
mutta teepä Bill kunnon ohjeet ohjelmaasi. Eipä sanottu missään, että otsikot pitää olla tuossa muodossa. Häpeä!
Kyllä sitä nyt käyttäjältäkin jotain "omatoimisuutta" saa odottaa :)