Suru on suuri, mutta elämän on jatkuttava. Kysyisinkin onko kenelläkään ollut koiraa joka olisi elänyt näinkin kauan?
Koirani kuoli 23.v ikäisenä!
Sirkka
10936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
voi olla noin vanhax elänny, puhut potaskaa!!!
Meidän koira eli 19.vuotta. On hyvin mahdollista, että jonkun koira voi elää jopa 23. vuotta ja vaikka kauemminkin!
onpa vanhaks eläny!
en tunne ketää yhtä vanhaa koiraa !!!
vaan naapurin koiran oka on n.17 ja hölkkää
vielä lenkeilläki!
Ok jos koira on elänyt 23 v. vanhaksi. Sillä on varmasti ollut hyvä elämä. Otan osaa suruusi myös. Koiramme -lehdesä on ollut viimeisissä numeroissa juttuja vanhoista koirista. Ota Sirkka ihmeessä yhteyttä Suomen kennelliittoon koska he ottavat mielellään tietoja suomen vanhimmistä koirista. Voimia ja jaksamista sinulle näin surun aikana!
surettaahan se jos oma rakas pieni hauva kuolee...mutta olethan antanu sille hyvän ja pitkän elämän...hoitanu sitä niin hyvin että se eli niin kauan!=)Mulla itellä ei oo koskaa ollu koiraa ja oon aina haaveillu sellasesta joten oon kade ku sul oli koira 23 vuotta!
Lämmin osanottoni.
Eipä ole yksikään koirani noin vahaksi elänyt!
Nyt olisinkin utelias,jos jaksaisit kertoa surultasi.Mikä oli koirasi rotu ja jos oli monirotu,niin mitä rotuja hänessä oli.Ja sitten olisi mielenkiintoista tietää minkälaiset olivat hänen viimeiset 10v.Oliko ihan hyväkuntoinen,ja
jos oli sairauksia niin minkälaisia.Elikö koirasi perhekoirana (ok-talossa tai kerrostalossa)vai oliko tarha/ulkokoira.Oliko hän pitkään sairas vai kuoliko yllättäin.
Olenkohan mä vähän törkeä kun kyselen kaikkea vaik sulla on iso suru? Tuo on vaan niin kunnioitettava ikä,etten voi olla kyselemättä.
Ymmärrän kyllä jos et jaksa vastailla.
Itselläni on 12v. kuuro koira,joten kiinnostaa.
Koirani oli sekrotuinen, ehkäpä eniten muistutti karjalan karhukoiraa. Koira ei oikeastaan sairastellut, toki viimeiset 5 vuotta liikkeet olivat hidastuneet. Vatsa ja suoli ei toiminut kunnolla viimeisinä elinvuosina, päästeli todella kirpeänhajuisia suolikaasupurkauksia. Perheenjäseniä ei tahtonut tuntea viime kuukausina,
koska saattoi haukkua meille. Loppu oli kaiketi kivuton, löysimme aaamulla omalta paikaltaan.
Pidimme komeat hautajaiset, nyt on koti jotenkin tyhjä!
Kerroit järjästäneesi komeat hautajaiset 23.v palvelleelle koirallesi. Kysyisin minkälaiset nämä hautajaiset olivat, meidän koira kuoli tänä aamuna!
Tiedän miltä tuntuu. Sinun koirasi sai kuitenkin elää pitkän elämän. Oma koirani kuoli pari viikkoa sitten. Se jäi auton alle ja oli vain 10 kuukautta. Suru ei kai koskaan mene pois.. :(
minullakin oli ennen koira sekarotuinen...
karjalankarhukoiraa ja samojediä...näytti ihan karjalankarhukoiralta:)no mutta hän oli 18 vuotta kun kuoli...eläinlääkäri ei ollut kuulemma ikänään nähnyt niin vanhaa...
no mutta on kyllä sitkeä rotu ja sekarotuiset yleensäkin:)