Le Tropical hotelli

Tanya

Hei!

Suunnitelmissa olisi lähteä ensi kesänä Mauritiukselle. Haluaisimme mielipiteitä ja kommentteja Trou d'Eau Douce kylästä ja siellä sijaitsevasta Le Tropical hotellista. Minkälainen hotelli on ja onko ruoka hyvää, kun siihen kuuluu se "all inclusive". Kun pari viikkoa niitä sitten syödään ;o)

Muutenkin kaikki Mauritiukseen liittyvät jutut ja mielipiteet ovat tervetulleita!!
Kiitos etukäteen!

6

2550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja

      Hei, vietimme viime joulun hotellissa.
      Viereinen kylä on pieni, eikä siellä ole juuri mitään turisteille, ei ainakaan iltaisin. Matkamuistomyyjät laittavat myyntipisteen hotellille illalisen jälkeen ja vaihtuvat iltaisin.
      Hotelli oli mitä luvattiin, ei mitään luksusta, kulunut ja vähän nuhjuinen, mutta lähes vesirajassa. Joten sijainti on ihanteellinen. Rannassa on pienen pieni riutta jossa snoklasimme. Hotellilta on päivittäin kuljetus läheiselle saarelle ja hieman isommalle riutalle.
      Ruoka ei ollut mitään erikoista, mutta syötävää, palvelu oli hyvä.

      Pieni PADI sukelluskeskus löytyi rannalta seuraavasta pienestä hotellista, sinne oli ehkä parin kilometrin kävelymatka rantaa pitkin. Paikallinen divemaster teki sukellukset vaikka yhdelle ja hinnat edullisemmat kuin suurissa hotelleissa. Oli ehkä matkan paras löytö.

      Jos etsii rauhallista paikkaa eikä kaipaa luksusta hotelli on ihan OK

    • mauritiussaarihieno

      Hieno hotelli,täydellinen sijainnin ja kaiken muunkin suhteen.All inclusiveen kuuluu myös opastettua vesihiihtoa ym...Ainut miinus on iltaelämän puuttuminen. Ei siis sovi välttämättä sinkuille.

    • elcamino

      Viikon verran olimme viime kesänä Le Tropicalissa. Kuten täällä jo mainittukin, ei mitään erikoisen luksusta, mutta kuitenkin täysin asianmukainen ja sympaattinen pikkuhotelli länsimaisine fasiliteetteineen. Eli ei mitään valittamista puitteissa ja ylläpidossa kuitenkaan. Rauhallinen hotelli rauhaisassa ympäristössä, eli yöelämää kaipaaville ehkä turhankin hiljainen paikka. Iltaisin oli hotellin allasbaarilla aina bändi/tanssiesityksiä, mutta mitään discobailausta ei lähistöltä löytynyt. Hotellin muu asukaskunta oli lähinnä esim 20-v-hääpäiväänsä juhlistaneita vanhempia pariskuntia sekä nuoria pareja. Saksalaisia, hollantilaisia, brittejä yms, mutta ei mitään punaniskaisia futishuligaaneja.

      Palvelu oli todella ystävällistä ja nopeaa, ruoat olivat maittavia ja monipuolisia (mitä nyt pihvilihaa niukalti tarjolla, mutta eipä ole juuri karjaakaan saarella). All Inclusive -paketti oli toimiva sisältäen ruoat, paikalliset väkevät, oluet, viinit, huoneen minibaari sekä joitain aktiviteettejakin.

      Hotellilta saa helposti "matkatoimistoagenttien" avustuksella järkkäiltyä itselleen retkiä yms ympäri saarta. Myös lähistön pikkuisille "paratiisisaarille" pääsee tuolta nopeasti, joten siinä mielessä sijainti hyvä. Itärannikolla tosin tuulee lähes koko ajan, mutta kuumina päivinä tuo oli enemmänkin helpotus.

      • kiinnostunut!

        Minkä hintainen tämä paketti oli ja kauanko olitte paikan päällä?Ja mihinkä vuoden aikaan?Ja mistä varasitte matkan?


      • elcamino
        kiinnostunut! kirjoitti:

        Minkä hintainen tämä paketti oli ja kauanko olitte paikan päällä?Ja mihinkä vuoden aikaan?Ja mistä varasitte matkan?

        Paikan päällä olimme kesä-heinäkuun vaihteessa 7 yötä, matka oli Kohdematkat Kalevan kautta. Siinä oli joku perushinta reilut 1200 euroa/hlö ja sitten lisäyökohtainen maksu. Taisi tulla 7 yöllä noin 1500 euroa per henkilö hinnaksi. Heidän nettisivuiltaan löytyy hinnasto, jossa perushinta vaihtelee käytettävän lentoyhtiön sekä matkan ajankohdan mukaan.

        BA:n lennoilla mentiin Helsinki-Heathrow-Mauritius ja samaa reittiä takaisin. Paluumatkaan tosin kuului "väkisin" yksi yö Heathrown välittömässä läheisyydessä sijainneessa hotellissa, mutta eipä tuo meitä haitannut.


      • elcamino
        elcamino kirjoitti:

        Paikan päällä olimme kesä-heinäkuun vaihteessa 7 yötä, matka oli Kohdematkat Kalevan kautta. Siinä oli joku perushinta reilut 1200 euroa/hlö ja sitten lisäyökohtainen maksu. Taisi tulla 7 yöllä noin 1500 euroa per henkilö hinnaksi. Heidän nettisivuiltaan löytyy hinnasto, jossa perushinta vaihtelee käytettävän lentoyhtiön sekä matkan ajankohdan mukaan.

        BA:n lennoilla mentiin Helsinki-Heathrow-Mauritius ja samaa reittiä takaisin. Paluumatkaan tosin kuului "väkisin" yksi yö Heathrown välittömässä läheisyydessä sijainneessa hotellissa, mutta eipä tuo meitä haitannut.

        Niin siis Kaleva Travel vai mikä tuo nyt onkaan, täältä kuitenkin http://www.kohdematkatkaleva.fi/.

        Tuolta saa muuten myös plussapisteitä matkastaan =) Tuon hintaluokan reissusta kertyy niitäkin ihan kivasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      559
      1898
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      91
      920
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      917
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      747
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      658
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe