Pelokas...

Napsu

kertokaas onko mitään keinoja saada dobberista rohkeampi,,muuten ihana luonne jne,mut pelkää esim.juoppoja ulkona,lähtee enemmin karkuun,suojelu/puolustus vietti vähä kateissa??minun mielestä ei ole mitään tapahtunut menneisyydessäkään et olis vaikuttanut.saako tota vähä rohkaistua,keinoja?
kiitos!!

5

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PoliceGirl82

      Koirasi tarvitsee itseluottamusta. Harrasta sen kanssa jotakin, josta se saa tyydytystä ja onnistumisen tunnetta (jälki on mainio vaihtoehto kuin myös haku). Jos se ei ole kovin dominoiva, niin voit vahvistaa koirasi luonnetta antamalla sen voittaa toisinaan vetoleikeissä ja kehumalla kovasti, kun se ylpeänä kantaa "voittamaansa" esinettä. Varo kuitenkin ylilyöntejä ja tarkkaile koirasi kehitystä, pidä johtajuuttasi muulla tavoin yllä.

      älä vie koiraasi juoppojen ja kahjojen luo. Miksi ylipäätään haluat tehdä niin? Harva koira nauttii kaupungin yössä lenkeistään! Saat koirastasi entistä pelokkaamman, kun raahaat sitä porttikongeihin sinua "suojelemaan".

      Missään nimessä aggressiivisia ja suojeluun pohjaavia treenejä ei kannata tehdä, sillä saat koirastasi todennäköisesti pelkopurijan. Sellainen dpbberi on melkoinen aikapommi omistaa ja pilaa vain rodun maineen entisestään.

      • Napsu

        KIITOS NEUVOISTA!!Sen vielä lisäisin että EN ole tarkoituksella koiraani juoppojen luokse vienyt,se oli vaan yksi esimerkkitilanne!!!ja emmekä me lenkkeile kaupungissa!?


      • toope
        Napsu kirjoitti:

        KIITOS NEUVOISTA!!Sen vielä lisäisin että EN ole tarkoituksella koiraani juoppojen luokse vienyt,se oli vaan yksi esimerkkitilanne!!!ja emmekä me lenkkeile kaupungissa!?

        Lisäisin näihin vielä, että käytä koiraa erilaisissa paikoissa, suurissa väkijoukoissa ym. missä se näkee monenlaista kadun tallaajaa. Oma käytöksesi on tilanteissa tärkeä. Et saa säälitellä koiraa tai se kuvittelee sinun olevan samaa mieltä sen kanssa siitä, että ympäristö on pelottava ja epävarmuus on suotavaa. Ole niinkuin ei mitään/ketään missään olisikaan (helpommin sanottu kuin tehty) Eli käyttäydy itse varmasti ja välinpitämättömästi, niin pikkuhiljaa koirasi (toivon mukaan) huomaa, ettei se olekkaan pelottavaa, kun emäntä/isäntäkin on noin rauhallinen.


      • Napsu
        toope kirjoitti:

        Lisäisin näihin vielä, että käytä koiraa erilaisissa paikoissa, suurissa väkijoukoissa ym. missä se näkee monenlaista kadun tallaajaa. Oma käytöksesi on tilanteissa tärkeä. Et saa säälitellä koiraa tai se kuvittelee sinun olevan samaa mieltä sen kanssa siitä, että ympäristö on pelottava ja epävarmuus on suotavaa. Ole niinkuin ei mitään/ketään missään olisikaan (helpommin sanottu kuin tehty) Eli käyttäydy itse varmasti ja välinpitämättömästi, niin pikkuhiljaa koirasi (toivon mukaan) huomaa, ettei se olekkaan pelottavaa, kun emäntä/isäntäkin on noin rauhallinen.

        tosiaan pitäisi enemmän liikkua sellaisissa paikoissa joissa on ihmisiä tavallista enemmän..koirani ei ole hermostuvaa/tressaavaa tyyppiä, mutta JOSKUS jotkut asiat lenkillä pelottaa vaan niin paljon, et säikkyy.vetoleikit taidan jättää niiltä osin väliin että koira saisi välillä voitaa, koska kovan työn takana oli että sain koiralleni opetettua käskyn irti.
        "Ole niinkuin ei mitään/ketään missään olisikaan (helpommin sanottu kuin tehty)",aivan,olen osaltani varmaan itse vaikuttanut paljon koirani käyttäytymiseeen..mutta hyvät talven jatkot vastanneille!!


    • ....

      Oman uroksen kans oon harrastanu hirveesti vetoleikkejä. Itsevarmuus on kasvanu hirveesti!

      Jos koira alkaa lenkillä olla ressaantuneen ja hermostuneen olonen heti jonkun koiralle kivan lelun ja alan leikkiä sen kanssa. Jos se on perso ruuan perää voi kokeilla silläki. meidän tapauksessa se on pallo. Koira "unohtaa muun maailman" ja keskittyy muhun ja palloon. Hetken päästä koira taas oma ittensä. Jos tulee uudestaa pelottava kohta lenkistä ni pallo esiin. Myös toisen koiran mukana olo auttaa omaani. omalla uroksellani on tosin todella vahva puolustus vietti että sillä saattaa tuo hermostuminen johtua ihan mun puolustamisestakin. Mutta kokeile ihmeessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4208
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4022
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3138
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3031
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3004
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2015
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe