Sellasta tässä mietin, kun 2 urosta minullakin, seeprapeippoja siis. hankimme niille pesän, joka rauhoittanut öitä todella paljon. Aiemmin hyppivät ja pitivät yölläkin meteliä, nyt nukkuvat yön rauhallisesti pesässä.. Nyt vaan huomasimme sellaisen ilmiön, että toinen nyppii toiselta sekä itseltään höyheniä ja kuljettaa ne pesään?? Onkohan tämä aivan normaalia? Pesänrakennus viettikö vai tarvitsevatko jotain pehmikettä pesään?? Paha katsoa, kun nyppii itseltään ja toiselta höyheniä :( PItäisikö pesä vaan kylmästi poistaa??
höyhenten nyppiminen
3
331
Vastaukset
- meinaavat
rakentaa pesää. Ja kun ei mitään muuta ole tarjolla niin omat ja kaverin höyhenet ovat loistava pesänrakennusaine. Nyppinen ei ole hyvä juttu.
Sinulla on mahdollisuus poistaa pesä, jolloin nyppimisen pitäisi loppua. Vaikka pesällä ei ole sinänsä merkitystä kun molemmat ovat koiraita, joten ne ei stressaannu munimisesta. ;)
Kyllä ne varmasti nukkuvat ilman pesääkin, mutta kunhan sammuttelee valoja hissukseen ettei vaan napsase niitä yhtäkkiä. Meillä on lintuhuoneessa 4 valoa, jotka sammutetaan yksitellen noin 10.15 min välillä ennen viimeisen valon sammuttamista linnut ovat jo yleensä nukkumistilassaan.
Voit myös pitää pesän ja antaa vaikka kookoskuitua yms. ettei tarvitse höyheniä nyppiä. Ehkä se rauhottaa tilannetta.- kiinnostunut :)
Niin ja vielä siitä räpiköinnistä, niin iltaisin kyllä rauhoittuvat nukkumaan eikä niitä tuntunut häiritsevän yhtään vaikka valot kerralla sammuttikin. Ongelma nimenomaan se, että RÄPIKÖINTI TAPAHTUU AAMUYÖSTÄ JOSKUS KOLMESTA ETEENPÄIN! :( Siihen väistämättä herää vaikka häkki onkin toisessa huoneessa... ONko tämä aivan normaalia, muut teistä lintujen omistajista kokeneet saman?
- kiinnostunut :)
Hmm, pesän poistin, mutta silti toinen vaan nyppii sekä itseltään mutta myös toiselta niitä höyheniä! Kuinkahan kauan tämä vaihe kestää vai olisiko syytä vaihtaa tämä "höyhenten nyppijä" toiseen lintuun??? Ei tuollaista pitkään jaksa katsella! Ja kuinkahan kauan menee ennenkuin höyhenet paljaille kohdille kasvaa takaisin??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492562
- 1961856
- 701647
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91311- 72998
- 80998
- 95989
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes189899- 67891