halpamerkit

euroshopperisti

Onko teillä huonoja kokemuksia kauppojen omista merkkituotteista esm euroshopper,pirkka,trainbow,daily,spar ym ?
Onko mielestänne hinta/laatu suhde hyvä?
Oletteko valittaneet tuotteista ? Oletteko saaneet hyvitystä?

11

2388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ötökkä

      en tätä pikku mönkijää tunnistanut mutta siitä sain Ruokakeskolta kohteliaan palautteen pahoitteluineen ja 5 euron ostosetelin - euroshopper-pakkaus maksoi alle euron.
      En vaatinut mitään korvausta vaan ajattelin jo laadunvalvonnan takia siitä olevan hyödyllistä tietää kaupan päässä.
      Tuote oli ulkomainen.

    • kiertäjä

      Jotkut euroshopperin keksit ainakin maistui pahvilta, ja kaakao ei maistunut juuri miltään.
      euroshopperin ranskalaiset olivat niin sekalaista silppua että toiset paloi kun toiset oli vielä jäässä.

      Mutta, firstprice-ketsuppi oli ainut Suomessa valmistettu, jonka löysin neljä eri markettia käsittäneellä kauppakierroksella.

      Euroshopperiin on saanut aina pettyä.

    • sdah

      Eurosopperilla on jotkut tuotteet ihan ok, mutta sitten jotkut vaativat vähän masokistista luonnetta, jotta niitä voi jatkuvasti käyttää esim. tee. Ko. teellä saa ruskeat hampaat ainakin. Lidlissä on kuulemma hyvää ja halpaa teetä.

    • tarkkis

      Mun mielestä rainbow-merkki on yllättäny ihan positiivisesti! Euroshopperista oon samaa mieltä edellisten kanssa että siinä laatu on vähän mitä sattuu..Mutta tosiaan tuota rainbow-merkkiä voin suositella kokeilemaan.

    • jalankulkija

      Parhaat maksalaatikot ovat Pirkka ja Saarioisten perinteinen. Pirkkamaksalaatikko on edullistakin 1,3 euroa maksoin viimeksi.

      • Masa

        nämä kaupan "omat merkit" ovat samoja kuin merkkituotteetkin (ei tietty aina). Ainakin Rainbow ja Pirkka tuotteissa näin usein on.


    • olen käytänyt

      Liiterissä ei ole tullut vielä käytyä.
      Raibowta olen käyttänyt (eri säilykkeet ja sipulikeitto), Pirkkaa (vaikka mitä), Dailyä (suihkusaippua, shampoo, roskapussit, pesuaineet, siivousaineet, siivousliinat).

      Ei ole tullut huonoja kokemuksia.

    • kokemusta halpatuotteista

      Onhan näitä ns. "halpatuotteita" tullut kokeiltua. Tosiaan osan tuotteista on valmistanut tunnettu valmistaja, esim. Pirkan 10kpl nakkipakettiin on valmistajaksi merkitty HK, mutta hinta on vain murto-osa HK:n omalla tunnuksella myydyistä nakeista. Euroshopperilla on ihan hyviäkin tuotteita (kahvi, keksit, suihkusaippua jne.), mutta osa tuotteista on huonompilaatuisia. Daily merkilläkin löytyy ihan OK tuotteita, mutta harvemmin tulee käytyä kaupassa jossa niitä myydään. First Price -merkki (myydään esim. Eurospareissa) on antanut hieman halvan vaikutelman; esim. First Price vessapaperi on niin ohutta että siitä näkee melkein läpi. First Price maitosuklaa maistuu todella hyvälle, joka oli positiivinen yllätys. Rainbow-tuotesarjastakin on joskus tarttunut hyviäkin tuotteita mukaan, ihan päivittäistavaroita.

      Lidlistä saa halvalla esim. Milbona-merkkistä maitoa (jonka on valmistanut Valio!) ja Portin lihapiirakoita ym. hyvää SUOMALAISTAKIN ruokaa. Lidlin lonkero maistuu hyvälle, mutta olut tiskivedelle (en pidä saksalaisesta oluesta). Tässä olivat minun kokemukseni "halpiksista".

    • onon

      ainakin daily hiuslakka on hyvää ja lidlin puhdistumaito ja kasvovesi

      ja on muuten edullisia

    • Anonyymi

      Vanha ketju ja osa halpamerkeistä on jo poistuneet markkinoilta tai vaihtaneet nimeä(kuten niitä myyneet kauppaketjutkin), mutta vastaan silti.
      Rainbow(tuleva Coop),xtra sekä kotimaista merkeillä on aika hyviä ja edullisia tuotteita.
      Esim kotimaista merkin saunapalvikinkku on hyvää, xtran maasdam-juusto myös.
      Keskon K-menullakin on joitain yllättävänkin hyviä tuotteita, kuten pyykkipulveri.
      Ei vaahtoa juurikaan, mutta pesee pyykin puhtaaksi ja se tuoksuu pesun jälkeen juuri siltä kuten pitääkin, eli puhtaalta eikä miltään hajuvedeltä.
      K-menun vaaleapaahtoinen kahvi on näin pitkän käyttötauon jälkeen huonompaa kuin muistin, tai sitten on jotenkin muuttunut siitä, mitä oli kun join sitä useammin/säännöllisemmin. Tosin ihan ok vieläkin.
      Rustan Refin on myös hyvä merkki ainakin pyykinpesunesteen sekä tiskiaineen osalta, NoFo taas tekee aika hyvää suihkusaippuaa.

    • Anonyymi

      Mihin on menty nyt hallitus on käynyt kauppojen omien merkkien kimppuun. eli halpatuotteisiin.
      Antaisivat olla rauhassa jotta heikompi osaisetkin voisivat edes joskus ostaa ruokaa johon rahat jotenkin riittävät.
      Vaikka onhan se jo tullut selväksi että ei suomessa välitetä heikompiosaisista on sen hallitus vallan hyvin hoitanut , Ihmiset vaan leipäjonoon ja asumaan taivasalle,
      Hyi hävetkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      164
      11541
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      57
      6033
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4987
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      21
      4757
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4394
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      105
      4300
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      103
      3669
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe