Uusi tietokone on tulossa ja olen miettinyt miten saisin siirrettyä helpohkosti vanhalta tietokoneelta ohjelmia uudelle esim.Guitar pro4,Maxsplitter ja joitakin isohkoja tiedostoja.Poltanko ohjelmat levylle ja miten??? vai muisti tikulla??Help please!!
Uusi kone???
JMV
3204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse tekisin sen niin että kytkisin vanhan koneen kiintolevyn uuteen koneeseen ainakin tiedostojen siirron ajaksi... mutta tuo vaatii kannen avaamista ja se ei meiltä kaikilta suju.
Polttamalla levylle, tikulla, RS-kaapelilla, ristiinkytketyllä verkkokaapelilla... onhan noita vaihtoehtoja.
Winkkarissa että asennettuja ohjelmia kopioidaan wanhasta koneesta (systeemistä) uuteen?
Macissahan on tämä systeemi jolla vanha työympäristö siirretään uuteen kokonaisuudessaan automaagisesti, mutta eikös Winkkarissa pidä kaikki ohjelmat asentaa uudestaan?
Tietysti jos tarkoitetaan ohjelmien tallennettujen asennuspakettien siirtoa niin sitten ymmärrän. Yleensä ne tosin ovat olemassa myös CD- tai DVD-levyillä, etenkin jos ovat kaupasta ostettuja.
Pystyisiköhän BootItNG:llä tekemään levyimagen johonkin asemaan? Sitten tämän jakaisi osiin, polttaisi cd:lle tai dvd:lle, siirtäisi toiseen koneeseen, kokoaisi ja palauttaisi. Tosin tässä tulee sitten kaikki vanhat laiteajuritkin mukana. But nothing is perfect--yet