En ole täysin varma, kuinka hyvin koneeni tietoturva-asiat ovat.
Ajatellaan nyt, että rekisteröisin itseni jollekkin sivulle, minne täytyisi antaa luottokorttini numero.
Koneellani on jokin keylogger, mutta jos esim. copy pastettaisin jokaisen numeron erikseen, pystyisikö vakoiluohjelma ottamaan numeroita ylös?
keyloggerit
juuuupz
1
360
Vastaukset
Jos keylogger nimensä mukaisesti tarkkailee vain näppäinten painalluksia, ei se näkisi kuin ctrl-c ctrl-v -yhdistelmän. Voi tosin olla, että softa olisi saanut nauhoitettua sen, kun kirjoitat luottokorttisi numeron tekstitiedostoon joskus aikaisemmin.
Jos olet kovasti huolissasi keyloggereista, niin voit käyttää seuraavaa kikkaa: Avaa On-screen Keyboard (Start -> Programs -> Accessories -> Accessibility, ja sama suomeksi) ja klikkaile hiirellä näytölle ponnahtavasta "näppäimistöstä" numerot. Sitä ei keyloggerin pitäisi pystyä lukemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822452Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849669Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.477637Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906146Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495132HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204797Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074499Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,392724Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1052257