Hienoa ruosut, kun olette säilyttäneet kielenne!
Toivon mukaan onnistutte siirtämään suomen kielen ja oman kulttuurin myös seuraaville sukupolville!
Toivon hartaasti, että Ruotsi perustaisi teille Tukholman Yliopiston, jossa ruotsinsuomalainen tiede pääsisi kehittymään ja vahvistumaan.
Onnea vielä kerran!
Hienoa ruosut!
4
371
Vastaukset
- Hyvä ruosut
Ruotsinsuomalaisilla on hyvä itsetunto. He siirtävät äidinkielensä omille lapsilleen.
Hyvällä itsetunnolla varustettu kielivähemmistö luo jopa omaa kulttuuria,omia instituutioita,omia urheiluseuroja ja muita järjestöjä.
He menestyvät yritysten johdossa monipuolisen kielitaitonsa ansiosta, joka pohjautuu erinomaiseen äidinkielen hallintaan.
He osaavat toimia yhteiskunnassa monipuolisesti ja vaikuttavat Ruotsin politiikassa aktiivisesti.
He eivät häpepä taustaansa muuttaakseen nimensä ruotsalaisiksi. Heidän nimiään näkyy Ruotsin virkamiesnimityksissä ja ruosuja näkyy jopa Ruotsin diplomaatteina.
He pitävät yllä hyviä yhteyksiä naapurimaahansa ja hyvän suomen kielen taitonsa ansiosta toimivat siltana Ruotsin ja Suomen välillä. - sigtuna
Muutin Ruotsiin 1978 ja tykkäsin valtavasti.
Työtä oli tarjolla ylenängeten. Palkka oli ihan hyvä ja sillä tuli kyllä toimeen.
Juuri silloin alkoi nousta tämä ruosu kulttuuri. Kannatin mielelläni ja ymmärtääkseni asiat eteni myönteisessä hengessä.
En muista enään ketä kaikkia siellä oli vetureina, mutta kyllä he kiitettävää työtä tekivät. Saivat aikaan Suomenkielisiä päiväkoteja, ym.
Yhä on ikävä niitä aikoja. Siellä tosissaan laitettiin pelit soimaan ja työ maittoi.
Tein hölmösti että lähdin pois Ruotsista. - enooruosu
Me ei olla ruosuja, vaan ruotsinsuomalaisia!
Ruosu on inhottava haukkumanimi, jota muutamat yrittävät että ruotsinsuomalaisia pitäisi kutsua sillä nimellä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 825872
- 1293965
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj463919- 663594
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262948Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72497- 272214
- 2042121
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332109Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4451823