W124:n tyyppiviat??

ostaja

Kertokaa, onko Mersu W124-malleissa (diesel) pahoja tyyppivikoja? Mitä erityispaikkoja kannattaa tutkia ennen kauppoja. Entä mielipiteenne: kannattaako ostaa mieluummin ns. suomi-auto vai odotella 19.9.02 annettavaa tuontiautoverotus-päätöstä?

11

11622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pp

      odottele rauhassa vaan.
      mesen viat riippuu vähän pelin
      iästä, ohjausvaihde, perä , takapään puslitus.

    • SE

      1) matkamittarista katoaa satojatuhansia
      kilometrejä
      2) luonnollinen kuluminen

      P.S. Katso hesarin vikalista ja ota mersun ostoon
      matkaan autosta tietävä kaveri

    • juha

      ota tosiaan mukaan joku jolla on w124 ollut. Tässä vähän omia näkemyksiä asioista mihin kannattaa kiinnittää huomiota:

      Ruostuu tunkin nostoreikien ympäriltä, etulokasuojista, takavalojen kehyksistä, ovilistojen kiinnityksistä.
      Väljää alapalloissa (vttumainen vaihtaa), raidetangoissa, apusimpukassa, takalinkeissä (vaihdattaa käytännössä kaikki jos haluaa auton menemään suoraan), takana apurungon kumihelat vanhemmiten hapristuu, kardaanin rättinivelet kuluneet.
      Moottorin kumityynyt kalliita jos rikki, alipainepumppu koska vaihdettu?, hydraulinostimet kilkattaako?
      Auton kun ajat lämpimäksi paina kaasu 2s pohjaan ja katso tuleeko sinistä savua? Mersu ei savuta yhtään jos kone on kunnossa, pieni musta pölläys tulee kun noki poistuu putkesta. Muutenkin moottorin käynti pitää olla "helpon kuulosta" ei saa ravistaa tai nytkyttää (suuttimet, kannatinkumit...).

      Em. juttuja tulee siis siinä 400-500tkm nurkilla, Mutta mese ostetaankin kunnon eikä kilomtrien perusteella!

      • nih

        hyvin hoidettu ja tasaisilla teillä ajettu W124 ei tuossa 500 tkm jälkeen välttämättä ole em. osiltaan läheskään finaalissa. Ainakaan kaikilta osin,heh.

        Ja sama kääntäen: entisessä maaseudun taksissa, missä autoa on ensimmäiset 300 tkm poljettu pitkin nimismiehen kiharoita, voi olettaa olevan enemmän löysää esim. alustassa.


    • Kallonkutistaja

      Kuinkahan yleistä on, että 124:ssä katkeaa vetoakseli? Nyt kun syksyn myötä lehti- ja jääkelit tulevat, kannattaa tarkistaa, ettei ole vetoakseli ruostumassa poikki. Ei taida olla 200D:n ongelma, mutta tehokkaampien varmasti. Koskee niitä vanhimpia ja voi katketa jo kohtalaisen vähän ajettussakin.

      Onko tätä ongelmaa ollut 123:ssa? Nehän ovat vanhempia, mutta moottoritkin ovat heikompivääntöisiä.

      • nih

        katkeaa, mutta pään rihlauksella on W123:ssa ollut tapana kulua.
        (Tämä on taas niitä hetkiä, jolloin toivoisi että tähän saa kuvan liitettyä mukaan. Se kertoisi enemmän kuin tuhat sanaa...)
        Joka tapauksessa, ko. rihlauksen avulla voima välittyy vetoakselilta "pyörän puolelle" ja tämä voi kulua. Loppuun kuluttuaan voima ei enää välity, ja matkanteko katkeaa siihen. Kolahtelusta kyllä huomaa, jos jotain on tapahtumassa.

        ...on nimittäin omaan W123:een vaihdettu vetarit tämän vuoksi, ja kolina ennen remppaa oli kuulemma jokseenkin infernaalinen.


    • mersssuukko62

      Hyvässä kunnossa on w124 yli miljoona jo ajettu 3litranen dieseli

    • Anonyymi

      laturihihna pitää outoa ääntä'

      • Minä tarvitsisin sen vaihdelootan kyljssä olevan mittarinvaijerin pyörittäjän, voisiko kukaan neuvoa mistä löytäs.. [email protected]


    • Anonyymi

      124 korimallin Mese paras mitä on tehty..löytäispä vähän ajetun jostakin. Suomesta ei löydy..kaikki ruuvattuja moneen kertaan..
      Keski-euroopasta löytyis kun kiertelis maita ja mantuja..vaikka kyllä sielläkin osataan ruuvata mittareita. Autoon vaihdetaan kaikki osat ja muka vähän ajettu..no kaikkihan sen tietää.
      Taksi ajellut niillä vehkeillä.. kiire ei ole mutta niillä kerkii kyllä

      • Anonyymi

        No kuule mulla on..se kaipaamasi vähän ajettu 124e. Taitaa olla vieläpä caro sisustalla..ihan varma asiasta en ole..
        Trafilta tarkistettu sekä verdicar km pitää paikkansa ja ei kolaroitu
        Yleis ilme siisti myös sisältä
        Pientä sanomista on siellä täällä
        Katsastettu juur
        Siitä peli mukaan
        158000 km


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5028
    2. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      164
      3568
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      58
      2961
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2860
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      140
      2769
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      111
      1903
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1560
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      6
      1542
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1436
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1385
    Aihe