VN 800

Kiinnostaa

Tommonen Kawasakin VN 800 Classic on alkanut kiinnostamaan tässä. Kertokaa käyttökokemuksia, oletteko tyytyväisiä siihen? Ajettavuus, kestävyys, tehon riittävyys, vääntö jne.?? Myös kiihtyvyys ja huippunopeus kiinnostaa, kun tuntuu siltä että Hondan 750 Shadow ja Jammun 650 Dragstar tuntuu olevan ihan nuhapumppuja Kawaan verrattuna, ainakin mitä tehoon tulee. Kawassahan on 55 hv.

8

10415

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omistaja

      mielestäni pyörä on todella hyvä ajettava, vaikka olisi kyydissäkin joku! kestävyydestä sen verran että kun itse ostin kyseisen käytetyn pyörän niin kerrottiin että 200tkm pitäisi päästä ilman murheita. pakko siihenkin on ilmeisesti uskoa kun mitään murheita ei ole ollut! Ja kiihtyy se paremmin kuin kaverin shadow! :)huippuja en tiedä kun en ole niin revitellyt, mutta vauhtia riittää kyllä customiksi!

      • toinen kiinnostunut

        Miten paljon pyörälläsi on tähän mennessä ajettu ? Oletko muuten ajanut matka-ajoa, käykö ajoasento siihen (pleksi) ?


      • Naitz
        toinen kiinnostunut kirjoitti:

        Miten paljon pyörälläsi on tähän mennessä ajettu ? Oletko muuten ajanut matka-ajoa, käykö ajoasento siihen (pleksi) ?

        mulla olis kawa vn800 classic-98 myynnissä ajettu abaut 36t,kaikki lisävarusteet mitä sai,saksasta tuotu,kunto,lähes virheetön,sijainti porvoo hp.8000,syy,kaksi pyörää ,vaihto yhteen isompaan 040-500313.olen ollut todella tyytyväinen siihen,hyvä ajaa,teho riittää


      • Omistaja
        toinen kiinnostunut kirjoitti:

        Miten paljon pyörälläsi on tähän mennessä ajettu ? Oletko muuten ajanut matka-ajoa, käykö ajoasento siihen (pleksi) ?

        Pyörällä on ajettu nyt n.43tkm viime kesänä tuli pari vähän yli tuhannen kilsan lenkkiä ja mukavaa se oli silloinkin että soveltuu matka-ajoon! Mulla on pleksi, se on ihan ehdoton sateella ja loppusyksystä kun alkaa olla lentäviä ötököitä! kevääksi kuitenkin aion ottaa sen pois! Kallis muuten toi naitzin pyörä...
        Kyllä minäkin kaupanteosta tykkään mutta hinta ei ole noin suolainen!


    • k-julli

      Mull on pahvista ja vanerista kyhätty replika-Harrikka. Sit mä istun siinä piereskelemässä ja vedän röökii tekoparta naamassa. Tuuletin puhaltaa päin ja Elvis vinkuu mankassa. Jeee. tulee ihan aidot fiilikset, ja halvalla.

      • Suht. tyytyväinen

        Itselläni on kyseinen laite,malli -97. Hyvä ajaa ja kustomiksi kevyesti ohjautuva, eli ei tarvi vääntää. Takajousitus kannattaa kiristää ehdottomasti toiseksi kireimpään asentoon. On meinaan tosi paljon parempi ajaa kuin alkuperäisessä löysimmässä säädössä. Tehoa on mukavasti. Jos luet kustomitestejä, niin yleensä saa kiitosta ja suorituskyky on kärkipäätä. Teho vaan on korkeammilla lierroksilla kuin isommissa.
        Itselläni on suutinsarja ja vapaavirtaus suodatin avoimemmassa kotelossa ( merkki:Thunder)ja Vance&Hines putket(kannattaa laittaa jotkut muut jos ei pidä äänekkäästä pyörästä). Valmistajan dyno käyrän mukaan n.12hp lisää tehoa ja myös vääntöä. Nyt oikein hyvä varsinkin keskikierroksilla. Ohitukset lähtee hienosti viitosellä. Pienehkö pleksi on mukava varsinkin viileällä ja sateella. Kaksin ajamisesta ei ole paljon kokemusta koska istuin ei ole vakio, ja matkustajan "jakkara" on huono istua. Pyörääni on rakennettu aika tavalla myös ulkonäön suhteen.


    • Kesyn oloinen

      Etsin taannoin itselleni isohkoa customia ja silloin mm. koeajoin vn 800 ja monia muita customeita.

      Ensinnä kawasakin vn 750 ja vn 800 ovat tehoikkaamasta päästä v2 customeita kokoluokassaan.
      Kawat ehkä parhaita valintoja noissa kokoluokissa.

      Itse en vn 800 kuitenkaan innostunut, tuntui jotenkin heppoiselta kiihtyvyys ja vääntö. Odotin paljon enemmän. Ulkonäkö hyvä.

      Suosittelen koeajamaan vn 1500 ja suzuki 1400 intruderin. Vääntöä ja suorituskykyä on riittävästi. Uskomattoman hienoja pyöriä.

      Käytetyn vn 800 hinnalla saa pari vuotta vanhemman ison customin. Iso customi pitää hintansa paremmin, kestävyys monissa merkeissä yleensä parempi kuin ~750 luokassa, ylläpito- ja ajokulut 750 tasoa ja ennen kaikkea ajaminen on omaa luokkansa.

      Minkä ostatkin, koeaja myös isompia customeja. Kuulopuheihin ei kannata uskoa vain testaamalla itse, voit erotella jyvät akanoista :)

    • Itselläni vn 800 ja kaasua hellittäessä alkaa pitää omituista kilinää.
      Pyörllä on ajettu 41000 ja säännöllisesti huollettu.Onko muilla kokemusta vastaavasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      37
      1108
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      195
      557
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      46
      478
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      473
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      171
      451
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      447
    Aihe