Universaali Tietoisuus

Tiamat Vega

Universaali Tietoisuus etenee päättymättömänä, ajan, avaruuden ja eetterin halki muodostaen ajatuksen puhtaasta energiasta loputtoman verkoston: Elämän lukemattominen eri ilmenemismuotoineen.

Elämän, jolla on vain yksi tarkoitus:

Oppia
Oppia rakastamaan, hyväksymään ja pääsemään vapaaksi irti kiteytyneen energian vankilasta, materiasta.
Tulla yhdeksi Universaalin Tietoisuuden ja Ikuisen Tarkoituksen kanssa.

Kun Ymmärrät että kaikki on yhteydessä kaikkeen, kaikella on paikkansa, eikä mikään ole turhaa
Et ole yksin.

Olet ikuinen, kosminen valo-olento.
Olet tärkeä osa Luomista.
Olet osa loputonta virtaa ja Tietoisuutta.
Olet kuolematon, ja mahdollisuutesi ovat rajattomat.

Älä siis takerru menneeseen, älä murehdi tulevia,
tartu hetkeen.

Iloitse.

Iloitse elämästä ja kunnioita kaikkia sen lukemattomia muotoja.
Iloitse itsestäsi ja ihmisistä ympärilläsi.

Ymmärrä, että Universaali Tietoisuus on rajaton.
Elämää on KAIKKIALLA.

8

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nöp pöp

      Tuolla jutulla nyt ei ole niin mitään merkitystä eikä hyötyä ainakaan omaan elämääni, ei vaikka kuinka yrittäisi. Ja toisekseen kuolema on yhtä varmaa kuin verot.

      • Witch

        Tokihan me kaikki kuolemme, mutta sielu on ja pysyy. Elämä ei ole pelkkää maallista vaellusta.


      • Karppa
        Witch kirjoitti:

        Tokihan me kaikki kuolemme, mutta sielu on ja pysyy. Elämä ei ole pelkkää maallista vaellusta.

        ...se sielu on? Varpaissa? Käsissä? Sydämessä? Jossain aivojen tienoilla?

        Varsin jännää... ku esim. lääkkeilä tai vammoilla tai muilla tekijöillä on huomattavat vaikutuset ihmisen persoonallisuuteen, ajatteluun tai käyttäytymiseen. Jos kerran olisi sielu niin miten fyysiset seikat voisivat muuttaa sitä? Ja jos kerran voivat niin eikö tämä sielu käytännössä kuolisi aivojen mukana?


      • Lady_Nocturna
        Karppa kirjoitti:

        ...se sielu on? Varpaissa? Käsissä? Sydämessä? Jossain aivojen tienoilla?

        Varsin jännää... ku esim. lääkkeilä tai vammoilla tai muilla tekijöillä on huomattavat vaikutuset ihmisen persoonallisuuteen, ajatteluun tai käyttäytymiseen. Jos kerran olisi sielu niin miten fyysiset seikat voisivat muuttaa sitä? Ja jos kerran voivat niin eikö tämä sielu käytännössä kuolisi aivojen mukana?

        paikassa.
        Luulisi New Age-osastolla häröilevien ihmisten hyväksyvän aatteet sielusta ja korkeammasta todellisuudesta. Nehän on peruspilareita kyseiselle uskonnolle.
        En tietenkään tarkoita, että kaikkien pitäisi uskoa kaikkeen, mutta on hieman outoa, että joku jaksaa vaivata päätään sillä mihin joku toinen (tai toiset) uskoo...
        Eihän esim. kukaan mene kirkkoonkaan kesken jumalanpalveluksen ja huuda että "Jumalaa ei ole olemassa!"

        Ja tuo lääke-vertaus on kyllä aika ontuva...
        Lääkkeethän vaikuttaa vain hermostoon ja välittäjäaineisiin, jotka molemmat ovat täysin fyysisiä "elimiä". Mutta ne ei todellakaan yksin selitä sitä miksi ihminen elää, ajattelee ja on tietoinen itsestään.

        Ja toisaalta taas monet ihmiset ovat todettuja kuolleiksi, vaikka oikeastaan heidän elimistössään ei ole mitään vikaa (ns. aivokuolleet).


      • Karppa kirjoitti:

        ...se sielu on? Varpaissa? Käsissä? Sydämessä? Jossain aivojen tienoilla?

        Varsin jännää... ku esim. lääkkeilä tai vammoilla tai muilla tekijöillä on huomattavat vaikutuset ihmisen persoonallisuuteen, ajatteluun tai käyttäytymiseen. Jos kerran olisi sielu niin miten fyysiset seikat voisivat muuttaa sitä? Ja jos kerran voivat niin eikö tämä sielu käytännössä kuolisi aivojen mukana?

        Jos tietokoneeseesi tulee virus ja se menee sekaisin, niin tarkoittaako se sitä, että sinäkin menet sen mukana sekaisin? Tai jos tietokone sammuu, niin sammutko sinäkin?


    • Karppa

      On se kivaa kuvitella ja fantasioida... kunpa miulla ois miljoona ziljoona biljoona euroa... mutta ku ei ole nii ei ole. Tuo siu juttus perustu millekkään. Jos haluat toivoa antaa muille nii sitä voi antaa muullakkin kuin valheilla tai hölönpölöllä.

    • Kyllä

      Tiamat Vega,
      Sinä olet saman Jumalan inkarnaatio kuin minä olen.

      Me kaikki olemme.

      Jokainen ihminen on saman Jumalan inkarnaatio kuin Jeesus, Buddha, Laotse tai kuka tahansa "suuri" opettaja oli.

      Ei ollut ketään muuta ihmistä kuin yksi Jumala, joka on tullut lihaksi jokaisessa ihmiskunnan jäsenessä. Sama Jumala löytyy myös maailmankaikkeuden jokaisesta hiukkasesta. Hänen olemuksensa on täyttänyt kaiken.

      Niin kauan kuin ihmisiä syntyy, me (lue Minä) vaellamme syntymän ja kuoleman pyörässä. Sillä kukaan ei vapaudu karmasta ilman ettei koko maailma vapaudu yhdessä hänen kanssaan. Muutoinhan Suuri Itse olisi jaettu.

      Me olemme täytetyt toivolla, jossa Jumala (ITSE) saavuttaa nirvanan meissä. Silloin ihmiskunta vapautuu syntymän ja kuoleman pyörästä Jumalan lasten kirkkauden vapauteen. Ja koko maailmankaikkeus saavuttaa täydellisen ykseyden hänen (lue ITSEN) kanssa.

      • Kuvatus

        Näinhän asia on... Jokainen ymmärtää sen, kun on oikea aika... Jos ei tässä elämässä niin seuraavassa tai sen jälkeen...
        Aikaa on...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      115
      7506
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      38
      4348
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3842
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      401
      2014
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      72
      1559
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1468
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      184
      1173
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1128
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1053
    Aihe