onko marsu kalliimpi hoitaa kuin gerbiili? kuinka paljon marsu kuluttaa suunnilleen kuussa?
kustannukset
amortico
41147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietysti kun syö kaikkea paljon.Meillä isoja heinäpääleja(5.6€) menee kuukaudessa kaksi tai enintään kolme.Ruokapusseja menee yksi tai kaksi(3.3€).Tuoreruokiinkin menee oma määränsä.Porkkanaa meillä saa ostaa aika paljon.Ja kalliimpi on siinä mielessä että siihen menee enemmän kallista aikaa,jos niin voi sanoa.Gerbiili ei tietääkseni ihan niin paljon vaadi seuraa.Meillä on myös niitä ollut ja kyllä marsuihin menee enemmän.Ja niin tietysti,purutkin maksaa.
Meillä marsujen kuukausikulut on aika kohtuulliset, kun heinä hankitaan läheiseltä ratsastustallilta (ison jätesäkin kokoinen paali 1-2 euroa). Sellainen paali kestää kevyesti vajaan pari kuukautta.
Sitten purut haetaan tuttavan sikalalta. Tuttava saa rekallisen purua muutaman euron hintaan hankittua eikä edes pyydä meiltä mitään maksua kun käymme hakemassa jätesäkillisen. Ja puru on todella hyvälaatuista, melkein jopa parempaa kuin kaupasta saisi.
Kuivamuona on verraten marsun ylläpitokustannuksiin kallista, siitä ei pääse mihinkään.
Ja sitten kun ollaan päästy sopimukseen marsun jokapäiväisistä kustannuksista, täytyy myös ottaa huomioon yllättävätkin lääkärikulut. Meillä Hippa ja Muumi ovat kummatkin saaneet kerran virtsatietulehduksen ilman kummempia varoituksia, joten ethän jätä yllätysmenoja omaan arvoonsa.
Itsekin kokeilin tuota ratsastustallin heinää, mutta nirsot marsuni olivat sen verran tottuneita eläinkaupan "hienoon" heinään että tuo tallin heinä oli liian karkeaa ja pölyistä syötäväksi. Ja purujakin kokeilin, mutta ne pölisivät niin paljon että teki itsellenikin pahaa siivota häkkejä.
Alussahan pitää tietty ostaa häkki,juomapullo,joku pesäkoppi,ruokakuppi ja tämmösdtä ja tietty niiden on oltava paljo isompia(=kalliimpia)kun gerbuilla.
meillä heinää on ite tehty koko kesä ja sitä siis on varastossa koko talveks eli heinän hinnoista en tiedä.mutta sanompa että paljon sitä menee!
purut on haettu joltain sahalta(mutta niissä ei ole mitään liimoja tai muuta)mutta kerran viikossa menis varmaan 1kg kaupanpuruja,en tiedä niiden hintaa.
ruokaa on menny nyt viimesen neljän kuukauden aikana 3 purkkia tai pussia ja yhen purkin tai pussin hinta (pellettiä siis) on 3-5 euroa..
sitten marsu tietysti syö joka päivä jotain muutakin esim porkkanaa kurkkua salaattia paprikaa ja kaikkee tämmöstä mutta sitä nyt tulee usein ostettua kotiin muutenkin.
eläinlääkärihinnoista en tiedä mutta jos leikkaa ite kynnet(kynsisaksetki pitää ostaa) ja marsu pysyy terveenä niin ei oo tarvetta sinne mennä..
sitten c-vitaaminiä pitää ostaa apteekista ja hinta riippuu siitä millasta ostaa..
ja se vielä että jos on pitkäkarvanen marsu niin turkinhodossa tarvittavat välineet.niiden hintoja en lyhytkarvasen marsun omistajana osaa sanoa..mutta tässä nää mitä mulle tuli mieleeni..