Aivan sama

Se nyt on useimmille loppujen lopuksi sama onko korko 2.7 vai 4.3. Jos on velkaa 200 ke, niin se tekee 266 e/kk. Tästä vähennetään vielä -28%, niin loppusaldo on 191 e/kk. Sillä et tee kuin muutaman lottorivin tai käyt kerran ravintolassa. Nautitaan vaan halvoista koroista (vähemmän kuin 6%) seuraavat 20 vuotta.
5521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olet kohtuullisen oikeassa, sanoivat tuhnuttajat ihan mitä vaan.

Tohon on kuitenkin lisättävä se fakta, että harvalla edes on sitä 200 tuhannen euron lainaa, vaikka tuhnuttajat taas tässäkin väittävät että jokaisella ensiasunnon ostajalla on vähintään tuo 200 te lainaa.

Oma ostettu joku vuosi sitten, ja jos nyt pitäisi ostaa, niin eiköhän sen voisi ostaa nytkin, vaikka 12kk euribor on noussut päätähuimaavat 0,5 prosenttiyksikköä.

Tuhnuttajillekin lohduketta, eli sana viikonvaihteeksi:
Puskutraktori.

Äänestä
  • vaan kuten palstan nimestäkin voi fiksummat päätellä ("asuntojen hinnat"), tällä palstalla ei pohdita kuka selviää ja miten selviää. Olen vilpittömästi onnellinen jos selviät nousevista koroista ja toivon ettet edes tressaisi asian tiimoilta. Fakta kuitenkin on että nousevat korot vaikuttavat todella rajusti asuntojen hintoihin (vrt käänteinen vaikutus vuosima 2000-2004). Tosiaan kiva jos selviät esimerkiksi vähentämällä ravintolassakäyntejä, mutta asuntosi myyntiarvon laskua et voi kiistää korkojen noustessa.

    Äänestä

Totta. Korkojen vaikutusta liioitellaan julkisuudessa.
Hintoihin vaikutus olematon niin kauan
kuin ollaan haarukassa 3-7%.
Kannattaa tarkistaa laskemalla jos ei usko.
Lainojen keskiverto on kai jossain 85ke luokassa.
Ja palkat nousevat vielä sen 3% vuodessa +
meriittikorotukset + ikälisät etc.

Jotta tulee pakkomyyntejä niin työpaikat pitää mennä alta.
Parempi olisi hehkuttaa tulevista YT-neuvotteluista
kuin korkojen noususta.

Tuhnutelkaa vielä muutama vuosi ennenkuin
rupeatte sovittelemaan tuulipukua..

Äänestä
  • Torniossa 300 henkeä Torniossa.Siellä ainakin varmasti rommaa lähitulevaisuudessa.

    Äänestä

Vaikka talo ei myyntiin menisikään, niin kyllä minulla ainakin suunnattomasti ottaisi päähän jos joka kuukausi pitäisi kantaa pankkiin 2500 euroa vuodessa enemmän. Eikä tuo 4,3% ole edes korkea korko. Otin itse ensiasuntolainan 1999 ja korot nousivat n. vuodessa 3,9% -> 5,5%. Täytyy myöntää että meinasi tulla suru puseroon kun laina lyheni vain 1500 euroa/vuosi (lainaa oli silloin 150keuroa). Vahinkosta viisastuneena kävin juuri äsken hakemassa korkokaton lainalleni. Voi olla että oli virhearviointi, mutta aika näyttää. On kuitenkin vielä sen verran hyvin muistissa tuo edellinen koronnousu yli 5%:n, että nukun yöni nyt paljon rauhallisemmin kun ei tarvi repiä ressiä koron noususta. Laskin että laina-aika piteni ruhtinaalliset 2kk kuukautta tämän korkokaton takia ts. 13v -> 13,2v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euribor kirjoitti:

Se nyt on useimmille loppujen lopuksi sama onko korko 2.7 vai 4.3. Jos on velkaa 200 ke, niin se tekee 266 e/kk. Tästä vähennetään vielä -28%, niin loppusaldo on 191 e/kk. Sillä et tee kuin muutaman lottorivin tai käyt kerran ravintolassa. Nautitaan vaan halvoista koroista (vähemmän kuin 6%) seuraavat 20 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu