Nahkatakki talveksi?

Niko-

Niin, eli kysymys on että voikos talvella pitää nahkatakkia? Joku väitti että ne repeää talvella. Hehheh.

15

6963

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ne mitään repeä, itelläni talvinahkatakki. :)

      minkätakia tehtäis erikseen talvinahkatakkeja jos ne repeäisi? nahka kuitenkin on kestävämpää kuin yksikään kangas. eikä haurastu hyvinhoidettuna.

    • oih

      Tuo saattaa pitää paikkansa, jos kyseessä on keinonahkatakki. Keinonahkahan on oikeastaan muovia, eikä tuollaiset muovit kestä kylmänä taittamista tai vetämistä kovinkaan hyvin. Kun joku... vähemmän elämää kokenut henkilö... sitten ostaa tosi hyvältä näyttävän ja tosi edullisen keinonahkatakin ja pettyy sen huonoon kestoon, huonoon lämpöeristykseen ja huonoon hengittävyyteen, alkaa julistaminen nahan surkeudesta, jonka vertaisteini tietenkin Internetistä luettuaan uskoo ja pysyy uskossaan ehkä vuosia tämän jälkeen. "Nahka halkeaa pakkasessa, nahka on kylmää talvella ja hiostaa inhottavasti" jne.. jne.. Ja nämä uskomuksethan ei tietenkään pidä paikkaansa.

      • Niko-

        Noh, kiitoksia vastauksista! Itsekin vähän epäilin tätä väitettä. :/


      • Niko-

        Onkos nahkatakki kovin lämmin, talvella? Leatherheavenissa ei näyttäisi ainakaan olevan topattuja prätkärotseja.


      • oih
        Niko- kirjoitti:

        Onkos nahkatakki kovin lämmin, talvella? Leatherheavenissa ei näyttäisi ainakaan olevan topattuja prätkärotseja.

        Mulla on nahkatakki ollut talvitakkina viimeiset 10 vuotta, eikä valittamista ole ollut. Talvikäytössä nahan pitäisi olla tietenkin paksumpaa kuin muiden vuodenaikojen nahka-asussa. Vaikka kohtuu hyvä lämpöeriste onkin, nahka yksinään ei tietenkään kovin kylmiin keleihin riitä. Lämpöeristeen määrä kannattaakin säätää kerrospukeutumisella, eli alimmaiseksi jokin urheilukerraston tapainen kosteutta iholta pois siirtävä kerros ja sen päälle varsinainen lämpöeriste kelien mukaan (nollakeleissä ohutkin kerros riittää) ja päällimmäiseksi tuulta pitävä ja hengittävä nahka (Gore-tex ajaa pitkälti samaa asiaa, mutta on kuitenkin eri asia). Tässä keinonahka eli muovi viimeistään ryssii koko paketin, kun kosteus ei pääse pois vaan jää kastelemaan eristekerroksen ja ihon, ja vesihän johtaa tunnetusti hyvin lämpöä. Ja muovi huolehtii lämmön tehokkaasti ulos sitä mukaa kun sitä märän eristekerroksen läpi tulee. Keinonahka ja nahka toimivat siis kosteuden ja lämmön suhteen täysin vastakkaisesti.

        Noin nyrkkisääntönä voisi sanoa, että mitä paksumpi kiinteä vuori nahka-asussa on, sitä vähemmän sille on täkäläisittäin vaihtelevissa keleissä käyttöä. Jonkinlainen vuodenajan mukainen perusvuori pitää tietenkin olla, mutta toppa-asupaksuudet ei kuulu nahka-asuihin, ellei kelit ole suht jatkuvasti arktista tyyppiä.

        Tämä pätee sitten vuoden ympäri, kokemusta on kesäisin prätkäreissuista, eli nahkaa on pidetty päällä -30... 30 asteen välillä. Tuon haarukan ulkopuolella löytyy sitten parempaakin tekemistä...


    • mä vaan

      ei mitää nahkatakki kannate..!! iha hirveen rumia!!

      • Niko-

        No eihän nahkarotsi toki hoppareille sovi...


    • Julia

      Ne on rumii ja kalliita ja tyhmii... Älä Niko osta!

      • Niko-

        Eikä ole! Tahtoo nahkatakin....


      • nahka takithan on helsvetin hienoja ja nättejä päällä.


    • tonymom

      mistäköhän löytyis 50-110eurolla talvelle nahkatakkeja?

      • lovetti

        Kirppareilta


    • Rose's street

      Voi pitää, itse pidin koko talven mutta hanki talvinahkis tai jäädyt, itse palellutin itseni koska takkini ei ollut talvinahkis.

    • Nahkatakki all time

      Itse pidän nimenomaan AITOA nahkatakkia kesät talvet, ei tule kuuma saati kylmä, satoi tai paistoi, nahkatakki on joka sään ja vuodenajan takki.

    • onko emp verkkokaupan nahkatakit sellaista nahkaa jotka kestävät talvi käyttöä, ja emp:llä on aika kalliita takkeja että minimi hinnat on 130-160€ ja max hinnat on sielä 200-300€ per takki. eli lyhyesti kysyttynä kestääkö emp vekkokaupan nahka takit talvi käyttöä ja osaako joku sanoa että onko ne edes sellasita nahkaa joka talven kestää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1105
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      923
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      875
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      850
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      766
    8. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      760
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      741
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      623
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      612
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      609
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      569
    Aihe