Poistin vahingossa Cd Writer DLA tiedoston
Win Xp:ssä.
Nyt ei enää Xp ei tunnista Cd-asemaa.
Kaikki omat konstit on kokeiltu.
Onko joku niin kova guru joka vois neuvoa?
Kiitos etukäteen.
Win Xp:ssä.
Nyt ei enää Xp ei tunnista Cd-asemaa.
Kaikki omat konstit on kokeiltu.
Onko joku niin kova guru joka vois neuvoa?
Kiitos etukäteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseessä on Hp Omnibook xe 4400
asema on QSI CDRW/DVD SBW 241.
Eli asema ei näy enää resurssinhallinnassa.
Tätä laitetta ei voi käynnistää, koska sen asetustiedot rekisterissä ovat epätäydelliset tai vioittuneet. (Koodi 19)
jos järjestelmän palautus on käytettävissä, kokeile sitä.
Sitten on tietysti "Korjaa Windows", mutta sekään ei oikein onnaa kaikilla OEM Recovery asennuksilla, eli viimeinen keinohan on asentaa järjestelmä uudelleen, jossa tietysti joutuu muun kuin recoverysälän asentamaan myös uudelleen.
Ja säilytettävät jutut olisi viisainta olla muulla kuin C osiolla järjestelmän uudelleenasennuksessa, sillä nomaalisti vain C formatoidaan.
Jos koneeltasi löytyy I386 niminen kansio, siellä on Windowsin asennustiedostot ja sieltä voisi löytyä tuo "hukkaamasi" tiedostokin, usein ne kuitenkin oikeassa asennuksessa kirjoitetaan sopivaksi juuri siinen apparaattiin, eikä sen kopsaaminen välttämättä auta. Sieltä pitäisi löytyä myös Setup tiedosto jolla Winukka asennetaan ja sieltä voisi viimeisinä keinoina yrittää sitä korjausasennusta, en tosin ole sitä itse tarvinnut kokeilla, joten en tiedä toimiiko.