ja esimakua roistoille mikäli suomi joskus alkaa yhteistyöhön venäjän kanssa täs vankila asiassa..
http://www.polit.ru/lectures/2005/03/19/tjurma.html
Kuvia löytyy mikäli löytyy tarpeeksi kärsivällisyyttä vierittää ruutua alaspäin. Sitähän roistoilla tosin harvoin löytyy. No yhtä kaikki. Tuolla olisi suomipojan mukava köllötellä muiden joukossa. En tiedä löytyykö suihkua, tv:tä, radiota, pyttyä tai muita mukavuuksia, mutta rangaistuslaitoshan se on eikä mukavuushotelli kuten suomessa.
http://www.polit.ru/lectures/2005/03/19/tjurma.html
Kuvia löytyy mikäli löytyy tarpeeksi kärsivällisyyttä vierittää ruutua alaspäin. Sitähän roistoilla tosin harvoin löytyy. No yhtä kaikki. Tuolla olisi suomipojan mukava köllötellä muiden joukossa. En tiedä löytyykö suihkua, tv:tä, radiota, pyttyä tai muita mukavuuksia, mutta rangaistuslaitoshan se on eikä mukavuushotelli kuten suomessa.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Lopeta rikoksien teko jos vielä pystyt.
selitä tarkemmin jos osaat..
Ja sit vielä suomessa rikolliset kehtaavat valittaa oloistaan vankilassa! Rikollisia hyysätään liikaa vankiloissamme!!!
saa vähän isommaksi kun niitä näpsäyttää..
mahtava suomalaisrikollinen ole julistautunut vapaaehtoiseksi? Vaikka eipä olisi uskallusta, suomalaisroisto kun tulisi jo viikossa seinähulluksi.
jos sinä joutusit tuonne venäjän vankilaan? ajattele asiaa omasta näkökulmasta.
mitään aikomusta tehdä rikoksia.. toisin kuin joillakin muilla..
Että voit joutua vankilaan myös syyttömänä?
Vuosittain useita Suomalaisia vapautetaan vankilasta syyttöminä, joille valtio joutuu maksamaan korvausta.
Laki voit myös rikkoa vahingossa. esim tuottamuksellisesta työtapaturmasta.
Ja moni rikkoo laki myös tietämättään.
jotuu jos tietämättään jotain tekee. Tosin itse kyllä tiedän mitä saa ja mitä ei saa tehdä ja jos jossaikin mokaa, niin siinä varmasti sakot riittää.
Syyttömänä vankilaan joutuminen olisi ihan kiva asia, kun ottaa huomioon että Suomen vankilat ovat hotelleja ja sen päälle saa vielä hyvät korvaukset.
Kun vankilat kerta ovat hotelleja, niin mikset siis mene sinne nauttimaan täysihoidosta?
Niin siellä neljän hengen sellissä joka on tarkoittu 2 vangille tollainen nuori poika onkin oikea herkkupala.
Monella kun on patoutumia usealta vuodelta, joten reikä kuin reikä käy.
Ja voihan sitä yrittää pyytää lisäkorvauksia huoran hommista.
"Tosin itse kyllä tiedän mitä saa ja mitä ei saa tehdä ja jos jossaikin mokaa, niin siinä varmasti sakot riittää."
Elämä opettaa..
Vaikka luulet tekeväsi kaiken oikein...
elämä aina yllättää.
Hyvä lapsiparka, kasva... kasva ja kasva, en kuin puhut tyhjää.
Sinunkin ruusunpunaisetlasit särkyvät joku päivä.
Kyllä lisätienesti ei ole koskaan pahitteeksi.
Kuihan ne venäläiset muuten, kun on yhessä huoneessa 20-30 henkeä. Kehtaakohan kukaan vetää siellä käteen saatika edes homoilla.. Sääliksi käy jos ihan ilman seksiä joutuvat olemaan.. suomessa sentään vähän parempi tilanne.. saisivat olla onnellisia.
näitten roistojen kanssa särkynyt jo ajat sitten Ü Eli tiedän kyllä mistä puhun, mutta sulla lienee vielä kasvunvaraa, niin kuin kyllä meillä kaikilla. Ü
Ja tietysti elämä yllättää.. se että luulee tekevänsä oikein ei tarkoita, että se olisi välttämättä oikein. Mutta sen verran tiedän, että ei saa tappaa toista, ei ryöstää pankkia, ei ajaa ylinopeutta jne. Kaikki ei näytä tietävän edes sitä, joten kannattaisiko sivistää muita eikä minuu Ü
Tsemppii sulle joka tapauksessa.. kuulostaa siltä kuin olisit hankkinut itsellesi kasapäin ongelmia.
Kirjoituksesi kertookin kaiken.
Ehkä sinustakin vielä joskus tulee aikuinen.
Kun lapsi kasvaa, niin se ehkä myös oppii.
itse vain jo kykenet. Minulla on ollut jo sen verran vastoinkäymisiä elämän aikana että tiedän, että kaikkea ei pitä ottaa niin vakavasti. Joskaan ei tehdä tyhmyyksiäkään.
Miksi ihmisen pitäisi kärsiä kohtuuttomia määriä?
Eikö se vapauden menetys ja ero rakkaista ole pahin mahdollinen rangaistus?
Miettii omalle kohdalle; mua ei kiinnostais tippaakaan mitkään satelliittitelkkarit, maailman nopeimmat internetyhteydet tai hienoimmin sisustetut huoneet, jos joutuisin elämään ehkä moniakin vuosia erossa perheestäni. Samantien voisin olla kuollut.
Nyt joku tietysti taas otta esille sen,että jos ei halua eroon perheestään, ei tee rikoksia. Totta, mutta nyt ei ole kyse siitä.
lomia ja perhetapaamisia. Ja mikä vapauden menetys tuo on? Itsekin voin olla kuukausia sisällä tv:tä katsellen ja musiikkia kuunnellen, eikä ole mitään hinkua lähteä miennkään. Joku kun kävisi minun puolesta kuapassa niin olisin suorastaan tyytyväinen. Minulle riittää minä itse, enkä kaipaa ympärilleni ketään. Ystäviä käy varmaan sen verran kuin roistot saa perhetapaamisia (heille sentään perhe on.. toista se on meillä invalideilla) ja ystäviä käyn tapaamassa varmasti harvemmin kuin vangit lomilla käyät.
Totuus suomalaisista vankiloista ja vastaavista suljetuista yhteisöistä selviää vain yhdellä keinolla, elämällä siellä...
Onhan se ihan hyvä, että ihmiset pohtivat rangaistuksen merkitystä ja asemaa yhteiskunnassa, mutta naurettavaksi asia muuttuu kun henkilö joka ei koskaan ole sisällä käynytkää alkaa esittämään omia nerokkaita parannusehdotuksiaan ja lopullisia totuuksiaan...
En tätä kohdista mihinkään kirjoitukseen, kunhan yleistän.
jotka siellä viihtyvät aina uudestaan ja uudestaan, joten en voi uskoa että se kovin kamala paikka olisi. Mutta miten nuo venäläiset vankilat? Kuinkahan moni haluaa sinne takaisin, kun on kerran pois päässyt? Jos ylipäänsä koskaan pois pääsee.. elossa.
Netistä löytyy myös tietoa Thaimaan vankiloista. Venäjän vankilat ovat hotelleja verrattuna Bangkwanin vankilaan.
Se on Bangkwang.
vankiloita jotka ovat yhtä kamalia ja vielä hirveämpiä kuin venäläiet vankilat. Mutta Venäjä on lähellä, noin ostopalveluja kun ajattelee.
Esimerkillisiä kuvia!
Olot Venäjän vankiloissa ovat varmaan syynä siihen, miksi siinä maassa ei enää lainkaan esiinny rikollisuutta? Pietarissa, Moskovassa, Vladivostokissa ynnä muualla on täysin turvallista, ryöstöjä, murhia, raiskauksia tms. ei tarvitse koskaan pelätä. Myös Viipurin, Sortavalan ja Petroskoin turvallisuustilanne on huomattavasti parempi kuin Suomen puolella rajaa.
Olenkin jo pitkään ihmetellyt, miksi Venäjältä on rikollisuus saatu kokonaan kitkettyä pois, mutta nyt se viimein selvisi. Rikoksia ei tehdä, koska kukaan ei halua näihin vankilaoloihin. Meillä Suomessa sen sijaan rikollisuus rehottaa, koska vankilat ovat täällä mukavuushotelleja kuten niin osuvasti asian ilmaisit. Kiitos näistä kuvista!
muista syistä kuin vankiloista. Eihän heillä ole vankilasta vapautumisen jälkeen mitään mahdollisuuskia normaaliin elämään toisin kuin suomalaisilla.. (Suomalaisia normaali elämä ei toisin kiinnosta, koska on sama joutuuko vankilaan vaiko ei. Teitysti jokainen yritää pysyä sieltä pois hinnalla millä hyvänsä (ja sekin lähinnä siksi että pimpsan/kalun saanti loppuu siihen paikkaan tai ainakin harvenee)). Venäläisille taas ei jää muuta mahdollisuttaa pysyä elossa kuin jatkaa rikollista elämää. Ja melko moni venäläinen taitaa joutua vankilaan vain siksi että oikeaa rikollista ei ole löytynyt.. pitänyt siis löytää joku "syyllinen".
muistaa sekin, että Venäjällä ei ole tarkoitustakaan kitkeä rikollisuutta pois, sillä suurimmat rikolliset istuvat korkeimmilla pallilla eikä heillä ole aikomustakaan mennä vankilaan.
"muistaa sekin, että Venäjällä ei ole tarkoitustakaan kitkeä rikollisuutta pois, sillä suurimmat rikolliset istuvat korkeimmilla pallilla eikä heillä ole aikomustakaan mennä vankilaan. "
Miten Suomi tästä eroaa? Aivan sama tilalle täälläkin.
vielä yritetään oikeat roistot vankilaan saada.. Luojan kiitos.. muuten olisi meno täällä samanlaista kuin Venäjällä.
No minkälaista se meno Venäjällä sitten on?
Oletko useinkin maassa vieraillut?
Mihin "tietosi" perustat?
puheisiin. Meno on sen verran kamalaa, että kaikki jotka pääsevät, pyrkivät sieltä pois ja ne jotka eivät pääse, yrittävät pysyä hengissä miten parhaiten taitaa. Tietysti siellä on Pietarissa ja Moskovassa ja muutamissa muissa kaupungeissa hyvinkin toimeentulevia ihmisä, mutta ne tavalliset kansalaiset.. sääliksi käy..
olen, joskaan en kovin useasti. Sunkin kannattaisi katsella enemmän ympärillesi eikä omaan napaan niin näkisit kuinka venäjällä eletään.. Tai voithan käydä kokeilemassa sitä ihan itse.
seuraa uutisia ja muuta mediaa, sekä keskustele erimaiden asukkaiden kanssa, matkakohteissa ja esimerkiksi netissä?
Älä viitsi puhua roskaa kun sinulla ei näköjään ole mitään tietoa koko maasta .
Tai siis on, ne kuuluisat ”Venäläisiä tutut tv-uutisista ja lehdistä”
Sinulle Moskova ja Pietari ovat ilmeisesti koko Venäjä, tutustuisit edes pikkaisen maahan ennen roskan puhumista.
Itse vietin viime kesänä taas pari kuukautta Venäjällä, maan halki kulkien ja täytyy sanoa että Venäläiset ovat hyvin ylpeitä omasta maastaan, ja mikseivät olisi? Koska maa on upea.
Venäjä upea ja suurien mahdollisuuksien maa, sääli vain että niin harva Suomalainen sen ymmärtää.
No muut maat vievät Venäläisten rahat, me vain yritämme näytellä ylpeitä eli eihän minkään Venäläisen raha meille kelpaa.
No tyhmyyttä, pelkästään Pietarissa Suomen kokoinen markkina-alue. Toisaalta me Suomalaiset olemme aina olleet ja tulemme olemaan tyhmiä kun kyseessä on Venäjä.
"seuraa uutisia ja muuta mediaa, sekä keskustele erimaiden asukkaiden kanssa, matkakohteissa ja esimerkiksi netissä? "
Kuten arvata saattoi sinulla pelkkä median luoma kuva maasta.
Käyppä joskus ihan itse Venäjällä, niin totuus yllättää.
Itse pidän nykyään Helsinkiä enemmän Venäläisen näköisenä kaupunkina kuin esim. Yekaterinburgia (ihana ”kylä” sekin).
Ja miksen pitäisi koska niin myös suuri osa maailmaa pitää, monet mm. jenkkien ”Venäläiset” elokuvakohtaukset on kuvattu Helsingissä.
Itse en ede muista miten monta kertaa Venäjällä olen käynyt ja jokainen kerta yllättänyt pelkästään positiivisesti. Toki Venäjälläkin on surkeutta ja kurjuutta mutta niin sitä on Suomessakin.
Mutta kuten Venäjällä, niin myös meillä se piilotetaan, ihan valtion toimesta.
Matkailu avartaa kummasti.
Pohjois-Koreakin on maa jossa elää ihmisiä ja aivan normaaleja ihmisiä; jotka heräävät, syövät, menevät töihin, rakastuvat ja menevät naimisiin, synnyttävät, iloitsevat, surevat.
Senkin olen itse käynyt katsomassa.
teksti ei ole minun, noin niin kuin tiedoksi.
Niin kuin sanoin, niin pari kertaa olen Venäjällä käynyt, mutta ei tarvitse käydä maassa sataa kertaa, että tietäisi maasta jotakin. Ja todellakin on muitaki tuttuja kuin tv:stä, mutta onhan tietysti niitäkin.
En tiedä kelle oiken tekstisi osoitit, mutta Moskova ja Pietari ei todellakaan ole koko Venäjä, päin vastoin. Ne on jokseenkin hyväosaiseten paikkoja ja vielä useampien huono-osaisten paikkoja.
Sitäkään en ole väittänyt etteivätkö venäläiset olisi ylpeita maastaan. Puhuin vain heidän elinolosuhteistaan, jotka eivät todellakaan ole kaikille kovin suotuisat.
"Venäjä upea ja suurien mahdollisuuksien maa, sääli vain että niin harva Suomalainen sen ymmärtää.
No muut maat vievät Venäläisten rahat, me vain yritämme näytellä ylpeitä eli eihän minkään Venäläisen raha meille kelpaa." No tuohan ei paikkaansa pidä, mutta saahan sitä noinkin luulla jos haluaa. Toisaalta tartuppa sitten asiaan ja edistä venäjänkauppaa.. firma pystyyn vain ja toimeksi, ellei jo ole.
"Itse en ede muista miten monta kertaa Venäjällä olen käynyt ja jokainen kerta yllättänyt pelkästään positiivisesti. Toki Venäjälläkin on surkeutta ja kurjuutta mutta niin sitä on Suomessakin.
Mutta kuten Venäjällä, niin myös meillä se piilotetaan, ihan valtion toimesta." Ei millään pahalla mutta Venäjän ja Suomen kurjuudesta ei voi edes puhua samassa lauseessa, ei mielellään edes samalla viikolla. Tietysti Suomessakin on ongelmia, monessa tapauksessa itse hankittuja, mutta tietysti muutenkin vastaan tulleita, mutta oletko koskaan nähnyt suomessa 2 v - ja sitä vanhempia katulapsia? Satojatuhansia. Tai Suomeen suhtautettuna tuhansittan tai edes sadottain? Minä en. Tai niin paljon alkoholisteja ja narkomaaneja kuin Venäjällä? Et varmasti. Ne ongelmat mitä Suomesta löytyy, ovat pieniä verrattuna Venäjän ogelmiin.
No ihmisillä on Venäjästä erilaisa käsityksiä... toiset lakaisevat ikävät asiat pois mielestä, sillä sehän on paras keino säilyttää mielenterveys ja toiset suhtautuvat maahan sellaisena kuin se on, realisitiseti, ja yrittävät jopa tehdä jotain asioille, jos niille nyt mitään voi tehdä. Raha on ainoa asia joka monia liikuttaa siinä maassa ja sitä vastaan on vaikea taistella. Se voittaa jolla on sitä eniten ja niin kauan kun sinulla on rahaa taskussa, niin olet jokseenkin turvassa. Siten kun se loppuu, niin saat tulla toimeen yksinäs.
Käy Venäjällä ennekuin puhut!
Kasvahan lapsi hyvä
käynyt olen ja ei voi sanoa etteikö Venäjä olisi kaunis maa (no ainakin sieltä mistä ihmiset eivät ole sitä välinpitämättömyyttään pilanneet)...
Kyllä siellä vuoden voisi asua koska ei ole rahasta pulaa, toisin kuin venäläisillä itsellään. Ei siis tarvitse miettiä, että mistä saisin kasaan tämän päivän ruokaannoksen.
"tappi" tuntumassa, niinkuin vankilassa pitääkin;) Tuolla muuten tatskatut ukot on respectattuja, enkä meinaa mitään kukka, sydän & ankkuri tatskoja.
ainakin yksi asiantuntija : )