Sain juuri ehdonalaisen tuomion perättömästä lausunnosta ,vaikka oikeasti olen puhunut totta..mutta tutkija eikä tuomari uskoneet..!!!Eräs mies väittää/väitti poikaystäväni pahoinpidelleen häntä ,joka ei ole totta.Miehellä on pahoinpitelyn seurauksena murtunut kylkiluu..siis mies on joko kompuroinut kännissä tms. tai joku muu pahoinpidellyt...tosi turhauttavaa kun tietää itse puhuvansa totta mutta ei uskota...mitä pitäis tehdä??
Miten todistat??
minä vain
2519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei se tuomarikaan nyt kovin kevein perustein niitä vankeusrangaistuksia jakele. Vannoit oikeudessa valan ja jäit kiinni valehtelusta.
Sinun pitää viikon sisällä tuomiosta ilmoittaa tuomioistuimelle tyytymättömyyttä ja kuukauden sisällä valittaa hovioikeuteen, jos meinaat juttua jatkaa.
Mitään ehdonalaista tuomiota ei Suomessa ole. Jos ei joudu linnaan, niin saa ehdollisen tuomion koetusajoin ja jos jo istuu linnassa pääsee ehdonalaiseen vapauteen.
katso huuhaahemmon ketju tuolla ylempänä. täysin sama aihe.