Nyt varmaan alkaa kova polemiikki kun kysyn että mihin koira tarvii tilaa kotona? Eikö tarkotus kumminkin ole tyydyttää liikunnalliset tarpeet ulkona lenkillä ja muuta puuhastellen? Aattelin vaan...
Tilakysymys
olio
8406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
se tila taitaa olla vähän sitä,että minkä kokoisen tilan kukin on valmis nelijalkaisen kanssa jakamaan,ei niinkään laskennallisista neliöistä.ulkoiluhan on juuri siksi kun sanoit eikä moni toivo koiransa sisällä juoksevan/riehuvankaan.että ei siihen koiran pitoon nyt hirveitä tiloja vaadita,kunhan ei itse ahtaassa asunnossa kypsy siihen jos koiran on pakko oven edessä maata kun ei muualle mahdu :)
joskus miettinyt, kun joku on kysynyt miten mahdutaan asumaan meidän isojen nallejen kanssa.
Minun mielestä ei koirat paljon tilaa kotona tarvitse jos saavat tuhlata energiaa tarpeeksi pihalla, eihän kotona yleensäkkään riehuta kuin heikkopäiset (meillä ainakaan) eiköhän se ulkona oleminen ole sitä varten.
Kyllä mekin sisällä touhutaan, mutta ei se paljoa tilaa vaadi, ja joskus minulla oli pystykorva/sakemanni sekoitus joka stressantui isoissa tiloissa (liikaa vahdittavaa, ei osannut rentoutua).
kovin touhuavainen rotu, jotka onneksi ovat kääpiöitä. Meinaan meillä kyllä painellaan vielä vanhanakin hippulat vinkuen lelujen perässä ,pitkin huushollia. Eli meillä kyllä sitä tilaa tarvitaan.80 neliötä ja kaksi ihmistä. Silloin oli vastaavat tilat joskin neliöitä todella reilusti päälle sadan, kun pojat vielä kotona asuivat ja äitini meillä, silloin oli käytössä pihakin.
Toiset tarvii enemmän ja toist vähemmän. Kyllä on kurjaa hyppiä koirien yli asunnossa liikkuessa, mukavampaa kun voivat makoilla hieman syrjässä kulkuväyliltä.
Kyllä koirille pienikin tila riittää, ne osaavat hyödyntää leikkimiseenkin kaiken tilan ( tuolit nurin , pöydät kumoon tai ainakin kaikki tavarat lattialle...).
Riittävästi pitää olla tilaa nimenomaan ihmisille, koirat kyllä mahtuvat ja sopeutuvat. Meillä koirat leikkivät sisälläkin, mutta hyvin ne mahtuvat leikkimään. Me ihmiset emme aina "mahdu" vaan koira saattaa touhutessaan törmätä vaikka vuoden vanhaan lapsenlapseen ja huutohan siitä seuraa. Mutta kyse ei lienekään tilanpuutteesta, sillä sama saattaa tapahtua ulkonakin.
No sen verran minunkin täytyy sanoa että kun asun yksiössä (tosin en koskaan ole siellä) ei tule ihan heti mieleen ottaa sinne Tanskandoggia. Eihän se koira tarvitse niinkään tilaa sisällä, mutta onhan se hyvä itse mahtua kävelemään.
Järkeä saa käyttää koiraa hankittaessa.Pieneen asuntoon ehkäpä hieman pienempi koira.
Niinpä, meillä sataneliötä tilaa. Ja aina jompikumpi koira tai katti makaa tiellä ja yleensä vielä oven edessä (vessan oven tai ulko-oven). Keittiö on mielenkiintoinen paikka. Siinä parin neliön alueella, missä mikro, jääkaappi, hella ja roskis sijaitsee, on ajoittain hillitön ruuhka (ihmisiä ja elukoita). Mutta toisaalta koirat ei sisällä rieku.
tuon takia meillä on 26 neliön keittiö.Hermostuin ennen siinä 5 neliön keittiössä kun aina oli joku jaloissa.Se vaan että nyt kun on iso keittö mahtuisi enemmänkin porukkaa pyörimään.
Meillä koirat on enimmäkseen takkahuoneessa,siinä on ikkunat niin että on helppo pitää tulemiset ja menemiset laskussa.Eikä neliöt aina kaikkea ratkaise.Joskus muinoin meillä oli 36 neliötä ja setteri.hyvin mahduttiin.Mutta sitten tuli vauva ja ei mahduttu.Jotta sillä viisiin.
Kun oli tosi vanha lonkkavikanen saku narttu, parkkeeras aina ittensä vessan oven eteen matolle maate. Ja joka kerta kun joku vessaan meni, niin piti häätää vanhus ylös. Sääliks ihan toista kävi. Ja meillä kun niitä vessassa ravaajia riitti.