Miksei miehestä ole pitkään aikaan kuulunut mitään?
Ei soi radioissa eikä missään.
Ei soi radioissa eikä missään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
vissiin taas paineita? Psyyke pettää?
heh
Älkää viitsikö olla ilkeitä. Tapsa on hyvä ja hän on hienosti toipunut siitä muutaman vuoden takaisesta sairastumisestaan.
ole oikeasti sen ilkeämpää kuin sekään kun joidenkin laulajien ryyppäämisien vatvominen.
Eikös sekin ole sairautta, se ryyppääminen.
Ja mistä me oikeasti tiedetään kuinka hyvin se T.K on parantunut?
Aina soppii eppäillä. :))
Yhdessä lehdessä luki,että Tapani Kansa on Suomen ylivilkkain yli viiskybänen jamppa :)
Tapsahan on sellanen mieliala esiintyjä ,että sen esiintymisestä näkee selvästi,että kummalla jalalla hän on aamulla noussut . Mä luulen että se on ihan sen luontteessa ja osa Tapsan taiteilijatempperamenttia. Sitä tuskin pystyy "parantamaan" tai poistamaan. Eikä ehkä tarvitsekkaan. Se on osa Tapsaa.
Pari kertaa olin Tapsan keikalla nyt kesällä ja oikein pirtsakalta ja hyväntuuliselta vaikutti. Näkyi ja kuului selvästi ,että nautti laulamisesta ja esiintymisestä.
Eikä noilla kerroilla ainakaan siltä palanut pinna kertaakaan eli ei ärjynyt bändilleen siellä lavalla.
Silloin 6 vuotta sitten ,kun Tapani sairastui siihen maniaan olin hänen tangokonsertissaan.
Huomasi nheti miehen käytöksestä ja olemuksesta ,että jotain on vialla. Jotkut arvelivat artistin olevan humalassa, mutta eihän se siis sitä ollut.
Nyt kun olen Tapsan keikoilla tuon sairastumisen jälkeen ollut. On ollut ilo huomata, miten hän on sairaudesta hienosti toipunut. Kansa nykyään ihan kuin toinen mies, kuin silloin kuusi vuotta sitten. Nyt Tapsassa on taas sitä tuttua rempseyttä ja silmänpilkettä.
Olen nyt vaan tuuminut,että miksi se orkesteri ei silloin Tapsan sairastuttua puuttunut asiaan? Eivätkö he muka huomanneet miehessä mitään outoa ? Kyllä heidän oli pakko huomata, kun minäkin huomasin sen katsomoon asti. Vai eivätkö he vaan välittäneet ?
Laulajia ja työmoraaleja on monenlaisia. Toiset eivät tule keikalle jos ovat krapulassa, toiset tekevät työnsä, oli olo mikä hyvänsä.
Kyllähän se kesälläkin hienoja konsertteja teki. Itsekkin olin Tapsan konsertissa Korpilahdella. Oli upea musiikkielämys. Nyt sillä on keikkataukoa, (niinhän täälä jo aiemmin kirjoitettiin. Itsenäisyyspäivänä hällä kylläkin on konsertti)
Ja kyllä Tapsan biisejä radiostakin aina kuulee, muttei ehkä niinkään Iskelmästä.
Huvitti vaan kun viimekeväänä lähetin Iskelmään sähköpostiviestin ja kysyin ,että miksei ne soita Tapsa Kansan uudelta Rautavaara-levyktä mitään?
Sieltä vastattiin ,etteivät he ole saaneet sitä levyä vielä.
Surkea tekosyy. Levy ilmestyi syksyllä ja eivät olleet sitä vielä muka kevääksikään saaneet hommattua.
Ehkei Tapsa ole ihan tarpeeksi hyvin osannut olla heille mielin kielin, joten ne boikotoi Tapsaa. Tai sitten ne soittaa vaan isompien levyfirmojen artistien biisejä.
Tapsan levy-yhtiö ei ole tajunnut sitä levyä sinne Iskelmään koskaan lähettää.
Ei radiot kauheasti osta levyjä. Kyllä levy-yhtiöt huolehtii, että heidän tuotteensa on joka aseman hyllyssä.
Paitsi tässä tapauksessa Tapsan-yhtiö.
Ei ne Rautavaaran biisit oikein istu Iskelmä-genreen. Ne on ennemminkinlaulelmia, ei iskelmähömppää, jota ISKELMÄ soittaa.
Eihän ne soita siellä niitä biisejä Tapio Rautavaaran itsensä laulaminakaan.
Saatatpa hyvinkin olla oikeassa.
ei kyllä kuule kuin ehkä jossain Ylen puhelinlangat laulaa ohjelmassa.
Eipä juuri missään muualla, joka on kyllä niin väärin.
Näin on ! Jase mikä minua on myös kummastuttanut onse ,että nyt kun Olavi Virran ja Tapio Rautavaaran syntymästä on tänävuonan tullut kuluneeksi 90-vuotta, niin Olavi Virrasta kirjoitettuja kirjoja on putkahdellut, kuin sieniä sateella, mutta onko Tapio Rautavaarasta kukaan kirjoittanut mitään kirjaa ?
Tyyntä myrskyn edellä ?
Tapsalla on nyt juu keikkataukoa.Se olisi muuten ihan hyvä kaikkien laulajien ymmärtää ottaa välillä vähän lunkinmmin ja pitää lomaa ,ettei tarvitsisi sitten Iltapäivälehdissä itkeä ylirasitustaan.
Mulla on sellainen kutina, että ensivuonna Tapsalta ilmestyy uusi levy ja tosi hienoa on se ,että kesällä aikoo esiintyä taas myös tansilavoilla ! :D
Toivottavasti Tapsa olisi ensivuonna Iskelmäfinlandia- ehdokkaana. Sen kuuluisi olla. Samoin, kuin Taipaleen Reiskankin. Ai että, siitä tulisikin mielenkiintoinen ja kova kamppailu.
Jos ja kun Tapsalla on enskesänä tanssilavaesiintymisiä, niin mä kyllä suosittelisin, ette he keitä vähänkin kiinnostaa tietää, kuulla ja nähdä millanen laulaja ja esiintyjä Tapsa on livenä tanssilavoilla, niin kannattaa mennä sen keikalle. (Jos ei yksinkertaisesti syystä tai toisesta voi sietää koko miestä, niin sitten ei tietystikkään kannata mennä).
Minä itse menin Tapsan keikalle toissakesänä ensinmäisen kerran (viimekesänä olin toisen kerran). Menin ennakkoluuloisena, mutta poistuin iloisena ja hienoa elämystä rikkaampana. Molemmat näkemäni keikat olivat hienoja ja mielenpainuvia. Kyllä Tapsan esiintyessä ja laulaessa saa mielestäni ainakin vastinetta rahoilleen.
Pidän siitä ,että sillä on se oma jäljittelemätön tyyli. Jotkut pitävät Tapsan tyyliä rehvakkaana, mutta ei se minusta sitä ole. Kyllä ihan hyvin ottaa kuulijansa huomioon yms.