Kokemuksia raja-joogasta?

Onko kukaan teistä harjoittanut raja-joogaa? Positiivisia vaikutuksia? Entä miten se sopii kristitylle?
3442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On oikein positiivisia kokemuksia. Rentouttaa, rauhoittaa, tasapainottaa, tekee hyvää niin keholle kuin mielelle.

Jaa että sopiiko kristitylle. Riippuu vähän millainen kristitty olet. Monet vakaumus-kristityt harrastavat joogaa (tiedän yhden papinkin joka vetää joogaryhmää), jotkut ovat sitä mieltä että lähes kaikki on paholaisesta.

Äänestä
  • Vakaumukseltani oon vanhoillislestadiolainen. Kiinnostuin kirjeopisto Vian raja-joogakurssista. Peruskurssin opiskelu ja harjoittaminen kestää 2-3 vuotta.

    Kerropas, millaista joogan harjoittaminen on. Meditointia, mantroja, vai mitä? Vaatiiko itsekuria?

    Oletko huomannut intuitiivisen vaistosi kehittyneen?

    Äänestä

  • uteleva kirjoitti:

    Vakaumukseltani oon vanhoillislestadiolainen. Kiinnostuin kirjeopisto Vian raja-joogakurssista. Peruskurssin opiskelu ja harjoittaminen kestää 2-3 vuotta.

    Kerropas, millaista joogan harjoittaminen on. Meditointia, mantroja, vai mitä? Vaatiiko itsekuria?

    Oletko huomannut intuitiivisen vaistosi kehittyneen?

    Tuon Vian raja-joogasta en tiedä kyllä paljon mitään. Vian filosofia perustuu teosofialle, joten kannattaa varmaan tutustua siihen jotta tietää miten hyvin se sopii oman vakaumuksen kanssa yhteen.

    Minun joogaharjoituksiini kuuluvat olennaisena osana meditaatio, asana-harjoitukset ja hengitys. Mantroja sanon joskus. Riippuu ihmisestä vaatiiko itsekuria. Minusta jooga on niin ihanaa ja saan siitä niin hyvän olon, etten kyllä hirveästi tarvitse itsekuria. Ehkä alussa voi itse kukin tarvita vähän "potkua persuksiin" ihan kuin muittenkin uusien juttujen kanssa. Mutta mitään ryppyotsaista kurinalaista suorittamista jooga ei minun mielestäni saisi olla.

    En tiedä onko intuitiivinen vaistoni kehittynyt. En ole edes ajatellut joogaa sen kannalta. Uskon kyllä että jos ja kun jooga tekee minut tasapainoisemmaksi ja rauhallisemmaksi, niin jaksan kuunnella sekä itseäni että muita paremmin. Sikäli intuitiivinen vaistokin saa enemmän tilaa toimia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uteleva kirjoitti:

Onko kukaan teistä harjoittanut raja-joogaa? Positiivisia vaikutuksia? Entä miten se sopii kristitylle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu