Pidättekö suhdetta ikuisena?

Arkitotuus

Vaikka parit kuinka vannovat ikuista rakkautta, puolet suomalaisista avioliitoista päättyy avioeroon ja puolet ei.

Kumpaan puoliskoon te kuulutte?

Millähän perusteella?

5

1078

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auta kun toivoa

      voi muuta kuin toivoa parasta ja tehdä parhaansa avioliiton eteen. Olen aika optimistinen koska olemme olleet yhdessä jo 10.v nyt vasta menimme naimisiin. Lapset on tehty ja kaikkein rankin vauva-aika on onnellisesti ohitse. Lapset jos mikä oikeasti koettelee suhdetta ja sitä rakkautta.

      Toisaalta ennenkin on nähty että mitä vain voi tapahtua joten eipä tässä auta kauhean ehdoton olla.

      Toisia häitä tuskin haluan koskaan vaikka eroasinkin. Häät on minun mielestäni aina olleet se "one's in a lifetime" juttu.

    • pappi5

      Yhä edelleen elää se käsitys että puolet liitoista päätyy eroon.
      Näin ei suinkaan ole, tilastoja on vaan luettu väärin.
      Mutta liikaa silti liittoja päätyy eroon ja miten moni aivan turhaan. Kun alkuhuuma haihtuu, niin otetaan ero - "kun tunteet ovat kuolleet"
      anteeksi katkeruuteni, minut lempattiin liitosta juuri tuon takia.

    • ent. eelia-76

      Jokainen avioliitto päättyy; joko kuolemaan tai eroon. Itse halusimme vihkikaavassa mainittavan sanat "kunnes kuolema teidät erottaa" ja suhtaudumme siihen erittäin vakavasti. Mielestäni on tyhmää mennä rakkauden huumassa naimisiin; kysymyksessä on paljon suurempi asia ja rakastajaa enemmän jokainen elämän karikoissa tarpova aviopuoliso tarvitsee ennenkaikkea luotettavaa kumppania, tarkoitti se sitten mitä vain. On myös jo ennen avioliittoa pystyttävä kohtaamaan elämän realiteetit; toinen voi sairastua tai vammautua pahimmassa tapauksessa jo hyvin muorena, eteen voi tulla lapsettomuutta, läheisten kuolemia, taloudellisia karikkoja ja vähintäänkin myrskyisiä vaihdevuosia ym. On pystyttävä jo ennen avioliiton solmimista tunnustamaan, lähinnä itselleen, pystyykö tämän kumppanin kanssa vanhenemiseen sitoutumaan ja tullaanko em ongelmista tämän ihmisen kanssa selviämään, tuntuuko siltä että hänen takiaan kuolisi tai jäisi ainakin häntä vammautuneena hoitamaan.

      Itse koen menneeni täysissä järjissäni naimisiin, oikeista syistä ja oikean ihmisen kanssa. Monista läheisistä ei voi sanoa samaa; rakkauden huuman lisäksi naimisiin mennään mitä ihmeellisimmistä syistä.. ja sitten ikävä kyllä niitetään sitä mitä on kylvetty.

      • Sissi

        Me nimenomaan emme halunneet vihkikaavaan tätä kunnes kuolema meidät erottaa. Se tuntuu hieman yliampuvalta.

        Menimme naimisiin ns. oikeista syistä, niinkuin Eelia kirjoittaa. Rakastamme toisiamme, olemme olleet yhdessä kauan. Tiedän sen, että vaikka joskus eroaisimme, rakastaisin tätä ihmistä niin kauan kuin elän. Joskus rakkauteen kuuluu myös luopuminen.

        Olin aiemmin myös sitä mieltä, että emme eroa koskaan. Elämäntilanteet vaihtuivat ja päädyimme eroamaan, koska riitelimme koko ajan. Vuoden päästä päätimme yrittää uudelleen. Rakkaus ei koskaan kadonnut, mutta tuossa vaiheessa yhdessä asuminen ei mitenkään onnistunut. Olisimme repineet toisemme rikki. Saimme välimme korjattua ja uskon ja toivon, että tämä kestää.

        En kuitenkaan ole sillä kannalla, että avioliittoa on jatkettava hinnalla millä hyvänsä.


    • siihen puoliskoon kuulutaan

      kyllä me ollaan tosissamme luvattu ja siitä kiinni pidetään yhä. avioliitto on pyhä asia, jota ihminen ei saa rikkoa. Tietty esim väkivalta tms on syy erota, mutta sellanen suhde, jossa ei tollasta vakavaa ongelmaa ole, voidaan kyllä avoimuudella ja keskustelulla saada toimimaan ja kestämään. me ainakin ollaan tosi onnellisia, jutellaan päivittäin jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      198
      2528
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1967
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1527
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe