Onko kenelläkään kokemuksia Sonera Internet PC -palvelusta?
Olen hankkinut jokin aika sitten ko. systeemin ja netti tökkii koko ajan tosi pahasti. Käytössäni on 56 Kb:n modeemi ja netti-istunto pätkii toisinaan jopa 5-6 krt tunnissa!!! Yhteys on mitattu paikallisen puhelinlaitoksen toimesta ja kaikki on heidän mukaansa kunnossa. Soneran tukeen olen soitellut kyllästymiseen asti eikä kukaan osaan kertoa mikä mättää. Rupeaa tuntumaan siltä, että puran koko sopimuksen, koska en ole saanu sitä, mitä tilasin!!!
Olen hankkinut jokin aika sitten ko. systeemin ja netti tökkii koko ajan tosi pahasti. Käytössäni on 56 Kb:n modeemi ja netti-istunto pätkii toisinaan jopa 5-6 krt tunnissa!!! Yhteys on mitattu paikallisen puhelinlaitoksen toimesta ja kaikki on heidän mukaansa kunnossa. Soneran tukeen olen soitellut kyllästymiseen asti eikä kukaan osaan kertoa mikä mättää. Rupeaa tuntumaan siltä, että puran koko sopimuksen, koska en ole saanu sitä, mitä tilasin!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aloita tarkistamalla puhelin johto,vaihtamalla esim puhelimesta.Tarkista ohjelmasta onko asentanut useita modeemeja,näkee ohjauspaneeli/ohjelmisto tai modeemi.mikäli liikaa,poista,pitäisi olla COM3 keskeytyspaikalla(4 ja 5 käy)Tarkista modeemim päällä olo aika defaultina 20 minuuttia viimeisin tapaus oli,että piti vaihtaa modeemikortti oli väliin päällä väliin ei.Soneran yhteydet kuten muidenkin kyllä pelaavat moitteetta,katkokset hyvin harvinaisia.Vika koneessa tai ohjelma-asetuksissa yleensä.
...on kaikki mainitsemasi asiat. Lisäksi Soneran tuen kehotuksesta alennettu modeemin nopeutta jopa 28 Kb:n...tuloksetta! Keskusyksikkö jo kertaalleen vaihdettu (sisäinen modeemi)...ei auttanut asiaa. Lisäksi koko kovalevy formatoitu kertaalleen...ei mitään apua!
Eli taitaa olla susi koko systeemi!
Siis katkeaako yhteys kesken surffailun vai ehkä siirrettäessä isompaa tiedostoa. Saattaa olla niin että joko PC tai Sonera katkaisee yhteyden kun luulee ettei sitä käytetä vaikka tavaraa valuu koneelle koko ajan.
Tuota PC:n aikakatkaisua pystyy asettamaan säätämään ohjauspaneeli/puhelinverkkoyhteydet kautta.
JOs siirrät IE:llä vaikka parimegasta tiedostoa niin mitä se näyttää siirtonopeudeksi nuilla 56k asetuksilla.
...pätkii ihan normaalin istunnon aikana, ei siis liity tiedostosiirtoihin mitenkään. Jo pelkkä pankkiasioiden hoito on usein ihan ylivoimaista, kun esim. yhden laskun maksuun saattaa tarvita neljä uutta istuntoa!!! Siinä palaa rahaa ja herrrrmo!
Voihan juku kun muistaisin miten Mikro bitin sivuilla keväällä ollut ohje kuului tuollaisen ongelman ratkaisuun .
Ei vika ole palveluntarjoajassasi vaan koneesi puhelin yhteydet asetuksissa.
En pysty omastani edes katsomaan kun on ADSL-yhteys mutta sieltä koneesi moodemin/puhelinverkkoyhteydet asetuksista sinun piäisi muuttaa siellä oleva aika Pidemmäksi, jotta ei katkaisisi yhteyttä se nopeus siellä asetuksissa on vakiona liian pieni joidenkin puhelin yhtiöiden takia.
Voithan tietenkin kysyä asiaa myös suoraam Mikrosoftilta paikallispuhelun hinnalla Puh.09-5255022500 mutta muista sanoa jottet ole juuri nyt koneellasi!!! koska muutoin kysyvät ja tarkistavat josko käyttiksesi on OEM-versio johon eivät anna ,mitään tukea! Sano vain jotta ostit käyttis rompun ja asensit sen itse ja ei ole OEM-versio.
Onkohan tästä vinkistä edes jotain apua.
Yritä muuttaa siellä em.paikassa oleva aika pidemmäksi ellei joku toinen muistaisi ihan tarkkaan asiaa, ehkäpä Soneran Help-desk antaa tarkan ohjeen kun kerrot jotta jotain aikaa pitäisi asetuksissa pidentää.
Myös puhelimessasi oleva koputus-toiminto, jos se on päällä, katkaisee yhteyden mutta sen em. ajan muuttaminen korjaa senkin ongelman.
Myös paikallinen puhelinyhtiö osaa kertoa sen aika-asetuksen muuttamis jutun koneessasi.
Voi juku tätä huonoa muistiani, keväällä muutin naapurini koneeseen sen asetuksen ja samalainen ongelma kuin sinulla poistui sitä asetusta muuttamalla.
...neuvoista! Yritän vielä muuttaa tuota aikaa pidemmäksi...muistaakseni sitä ei ollakaan vielä kokeiltu, kaikkea muuta mahdollista kyllä =(!
Yksi mahdollisuus on että otat MTV3 nettiyhteyden.Ei muuta kuin menet mtv3.fi,(MTV3 tekstitv sivu 771-772)ja sieltä avaat uudenyhteyden,(anna asentaa uudet modeemi yhteys asetukset)on täysin maksuton muutoin paitsi yhteysajasta paikallispuhelumaksu,niin ainakin selviää että onko koneen ohjelmat preerassa,jos on yhteyksissä on häikkää niin loppuosa puh:nr:osta 40 muuta 30(33=on 33600bps modeemille)Olen laittanut ainakin 10 koneeseen ja hyvin pelaavat(niinkuin muittenkin yhteydet)
Kai koneellasi on jokin takuuntapainen. Jos Sonera väittää vastaan, ota yhteys kuluttajaneuvojaan. Älä nyt noin vähästä heitä kirvestä järveen. Tietokoneiden kanssa kokee joka sortin vaikeudet..
Soneran palvelu jossa ihmisiltä laskutetaan romuista kootuilla koneilla uskomattomia rahoja. 56k modeemilla ei voi tehdä muuta kun lukea sähköpostit enivei.
Hyvinhän tuolla pärjäilee. Hiiritautia poteva käsikin pääsee siinä odotellessa helpommalla..
Eli mulla oli myös ongelmia tuon soneran internetin kanssa, piti yhdistää useita kertoja, että pääsee nettiin ja yhteys pätki useasti [=dataa ei liikkunut]. No, Ratkaisin kyllä ongelman ja olen siitä erittäin iloinen. Vaihdoin adsl:ään!! Vaikka otin sen samaiselta operaattorilta [sonera], niin nyt olen erittäin tyytyväinen!! Kerran on ollut katkos yhteydessä tässä kuussa!!
kuule mira soneran internetti ei toimi minullakin on kokemusta 24kk sopimus ja iha perseest hyvä ku tänneasti pääs 20minas
pivää vaan perseest taisit sinäkin tänne ilmestyy