Hieman
mietittävää ensi kesäksi
101102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aika raisua ja ei mitään kevyttä katsottavaa ne muutkaan pätkät...
K12 kama.
ei ole hyvän mauan mukaista lähetellä tuollaisia onnettomuuskuvio tänne ... ne ovat joillekkin hyvin henkilökohtaisia .....
Kysehän on valistuksesta. Että kaikki pahvipäät, jota vaarantaa liikenteessä paitsi itsensä myös muut näkis, että se on oikeasti vaarallista ja seuraukset voi olla kohtalokkaat. Ne, joille se on liian henkilökohtaista, voinevat jättää pätkät katsomatta.
Nimenomaan pitäisi katsoa, mitä tapahtuu, kun pelit lipeää, joka toivon mukaan muistuttaa takaraivossa, kun seuraavalla kerralla väännetään kahvaa kunnolla.
tuntuisi kun läheinen ystäväsi,lapsesi, vanhempasi tai jokin vastaavan tärkeä läheinen henkilö leviäisi onnettomuudessa, syyllisenä pitkin katua siihen kuntoon että hänet kerätään lapiolla jätesäkkiin ja katselisit kuvia tapaturmasta jostakin nettisaitista muiden levittämänä. Parhaimmillaan näitä mäystetään foorumeissa ja lähetellään huumoripläjäyksinä aamukevennyksenä sähköposteilla.
Haluaisitko tässä tilanteessa jakaa näitä kuvia yleiseen jakoon ihmisille jos läheisesi on joutunut onnettomuuteen ja esim. kaikki johtuu vain hänen tekemästään väärästä valinnasta tai virheestä? Jatkaisitko kuvien lähettämistä hänestä ja muiden valistamista sekä hänen haukkumistaan muiden vaarantajana?
mutta jos ko. kuvat/videoklipit edes saisivat jonkun puupään hieman ajattelemaan jatkossa ajotapojaan ja jopa lopettamaan itsetuhoisen käyttäytymisensä liikenteessä, ei haittaisi yhtään.
Ei tekisi yhtään pahaa ajokieltoon määrätyille joutua todellisen totuuden eteen ja joutua esim. siivoamaan ruumita "katsottavaan kuntoon". Ei jotkut ajokiellot/ehdolliset tai sakot näitä "teiden ritareita" hätkäytä, mutta ehkä joutuessaan totiseen toimeen ja nähdessään mitä vauhti/piittaamattomuus liikenteessä tekee, se voisi muuttaa käyttäytymistä liikenteessä.
Ruumiiden siivoaminen tienpientareelta tai mistä tahansa on eri juttu kuin lätkiä nettiin näkösälle kuvia muille sattuneista onnettomuuksista mitkä eivät kosketa itseä millään tavalla mutta koskettavat esim. uhrin omaisia.
Jos joiltakin puuttuu kunnioitus muita tielläliikkujia kohtaan niin joiltakin puuttuu kunnioitus muita ihmisiä kohtaan.
Täällä on kaikenlaista ehdotusta sanktioiksi kortin hyllytysten tilalle... mm. kommenttisi ruumiiden siivoamisesta. Siitä käy julki vain vahva mielipiteesi "kaahareita" kohtaan. Mitään kehittävää ideaa siinä ei ole mitä voitaisiin soveltaa valtakunnallisella tasolla ja yhdenvertaisesti kaikkiin ajokiellon saaneisiin tasapuolisesti.
On sitä tullut siivottua tienpientareita "suolenpätkistä", ammatin/harrastuksen varjopuolia. Moni ns. kaahari ym. lakia kunniottamaton ei ole tosiassa niin "kova" kuin antaa ymmärtää. Toki nykyään, kun vauhdit nousevat 250:nen paremmalle puolelle, hengenlähtö on varmempaa, eivätkä jää yhteiskunnan taakaksi. Ja toivottavasti kun kolahtaa, eivät aiheuttasi muille mitään vahinkoa, vain itselleen.
"Tunnotonta" tottakai, varsinkin omaisia kohtaan, mutta ympäristöhän muokkaa ihmistä ja hänen tapojaan. Tapahtumat vaan ovat tilauksen mukaisia ja luonnonvalinta tekee työnsä. Tai tyhmästä päästä kärsii joko lompakko tai pahimmassa tapauksessa koko keho.
http://www.ogrish.com/archives/injured_knee_after_bike_stunt_accident_Oct_21_2005.html