Siis onko tää tosiaan totta: ainoastaan Finnair ja Air Finland perii näitä lisämaksuja,ulkomaisilla lentoyhtiöillä tehtyjä lomamatkoja tämä ei koske.Näin meitä suomalaisia taas kerran rahastetaan kilpailun puutteesta,ja me vaan maksetaan kiltisti,kun luullaan että suomalainen lentoyhtiö on takuu turvallisuudesta.
Polttoaine
lisämaksu
171715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
http://money.cnn.com/2005/11/11/markets/oil.reut/index.htm
"NEW YORK (Reuters) - Oil prices fell below $58 Friday to the lowest level since July"
Mielenkiintoista, kun näistä korotetuista polttoainelisämaksuista ilmoitettiin, öljy maksoi yli 70 dollaria. Nyt hinta on laskenut yli 20%, mutta silti lisämaksut pysyvät???
Näinhän se aina meneekin Suomessa, öljyn hinta nousee (tai dollari kallistuu euroon nähden) => asiakkailta peritään lisämaksu joka ei poistu vaikka tilanne palaisikin entiselleen.
Suihkukone ei lennä raakaöljyllä, vaan tankkiin täytyy pumpata kerosiiniä (lentopetroolia).
Tosiasia on se, että lentopetrooli maksoi hetki sitten 131 dollaria/tynnyri ja nyt sen hinta on laskenut noin 70 dollariin. Siitä huolimatta lentopetrooli on yhä edelleen noin kaksi kertaa kalliinpaa kuin vasta kaksi vuotta sitten.
On päivänselvää että MIKÄÄN polttoainelisä ei riittänyt kattamaan tuota 131 dollarin hintapiikkiä, vaan lentoyhtiöt joutuivat maksamaan sen kiltisti omasta pussistaan.
Lopuksi kysymys: kenen muun, kuin lentomatkustajan, pitäisi maksaa omasta lennostaan seuranneet kustannukset???
Juu siis polttoaineen hinta on jatkanut nousuaan jo vuodesta 2003. Polttoainelisämaksut otettiin huomattavasti myöhemmin käyttöön, koska muita vaihtoehtoja ei enää jäänyt jäljelle. Nyt viimein hinnat ovat ainakin hetkellisesti kääntyneet laskuun ja hintoja pitäisi heti laskea...
Lentoyhtiöillä on kuukausia kestävät toimitussopimukset - jotkut yhtiöt kuten Ryanair ovat tehneet jopa vuoden sopimuksia. Ei hinta määräydy raakaöljyn päivittäisten hintavaihtelujen mukaan. Toki huonolla katteella ja pienellä pääomalla toimivien firmojen sietokyky on huono pieniinkin hintavaihteluihin. Finnairiin ei päde kylläkään jälkimmäinen syy.
Voi meitä poloisia suomalaisia joita lentoyhtiöt alati kusettavat ja härnäävät. Lentobusiness on joillekin hetken huvi(halpalentotyhtiöt) ja jotkut yhtiöt tekevät sitä oikeasti ja tosissaan, tähtäimenään pärjätä alalla vuosikymmeniä. Eli vaikka hetkellisesti kerosiinin hinta laskee, niin jonkun pitää maksaa hetkellisesti kalliimpikin kerosiini ja sen tekee matkustaja TIETYSTI koska se nyt vaan sattuu olemaan lentomatkustuksen rahantulon lähde NO1. Mistähän ne rahat muutoin pitäisi ottaa??? Halpalentoyhtiöt porskuttavat jonkun aikaa (jopa 10 vuotta), mutta kyllä ne useimmiten kaatuvat omaan mahdottomuuteensa ja toteavat myös sen että oikeesti asiakkaiden tulee maksaa lipuista jne.
Jotenkin nurinkurista on tämä ajatus maailama,että lentäminen pitäis olla ilmaista ja kaikki pitää korvata jos jotain menee mönkään. Miksi ihmeessä????
Mutta kun ne lomalennon lentohinnat on hinnoiteltu jo viime vuoden lopussa, niin minkä sille tekee, että kustannukset ovat kasvaneet. Nytkin lentoyhtiöt ja matkanjärjestäjät suunnittelevat ensi kesän matkoja ja niiden hintoja. Jos päätät nyt, että lippu maksaa X euroa ja ensi kesänä kerosiinin hinta onkin ihan toinen kuin nyt, niin mitä pitäisi tehdä? Vai laitetaanko tulevaisuuden varalle sellainen puskurilisä, jolla otetaan huomioon mahdolliset kulujen kasvut?
Sillä ei ole mitään tekemistä, mitä kerosiini on maksanut kesällä, kun hinnoittelu on joka tapauksessa tehty jo kuukausia sitä ennen. Reittiliikenteessä hinnoittelu onkin vapaampaa, hintoja voi muuttaa liukuvasti.
Finnair ei ole ottanut käyttöönsä mitään polttoainelisää reittilennoilleen, kuten monet muut lentoyhtiöt. Ja polttoainelisähän on matkanjärjestäjän syytä. Ne voisivat maksaa Finnairin lisälaskun itse, mutta siirtävät sen matkustajilleen. Toki en näe mitään syytä, että matkanjärjestäjienkään pitäisi sitä maksaa.
Siellä oli selitetty tilanne. Lomalentosopimukset tehty jo joskus toissa helmikuussa ja polttoaineen hinta on noussut siitä ajankohdasta aika huimasti. Vaikka on lähiaikoina vähän laskenut, niin vieläkin 50% korkeampi kuin alunperin oletettu. Ymmärrettävästi lentoyhtiön jossakin vaiheessa reagoitava, jos ei halua tappiolla lentää. Että odottele niitä alennuksia sitten kun kerosiinin hinta samalla tasolla kuin noin pari vuotta sitten.
Kuitenkin ainoastaan Finnair maailmassa ottaa polttoaineen lisämaksua Charter lennoista. Tämä tietysti perustuu täysin valmismatkaehtoon 10.1.b. Mikä siis mahdollistaa Finnairin ottamaan tällaisen lisämaksun. Kuitenkin huvittavinta tässä on se, että Finnairin johto sanoo loppuvuoden tuloksen olenvan huonompi juuri kerosiinin kalliin hinnan vuoksi, ihmettelen siis mihin nämä polttoaine lisämaksut siis joutuvat!
Tuskinpa vaan ainoana maailmassa. Monet reittiyhtiöt ovat ottaneet käyttöönsä polttoainelisät.
tarkka lähde, jossa sanotaan, että Finnair ainoana maailmassa ottaa polttoainelisämaksun. Monilla yhtiöillä ko maksu on naamioitu joksikin muuksi.
Onneksi Suomesta lentää muitakin chartereita - ei kannata valittaa jos itse on valinnut Finnairin. Kannattaa muistaa jatkossa ;)
Kyllä siinä rahaa säästyy pitkä penni kun matkustaa ulkolaisilla lentoyhtiöillä. Suomessa työntekijöitä irtisanotaan, työttömyys lisääntyy ja ostovoima pienenee. Ja veroprosentti nousee.
Jos on noin herkkä hinnankorotuksille, kannattaa varmaan mennä omalle esimiehelleen puhumaan ja kieltäytyä palkankorotuksista. Ettei vaan henkilökunnan kulut nouse joka voisi johtaa tuotteiden hinnankorotuksiin.
Eiköhän Finnair ole hävinnyt satoja miljoonia dollareita polttoaineen hinnan-nousuissa ja yrittää vastaisuudessa hävitä vähemmän. Sen takia korotukset ovat noin pieniä.
Air Finland on ilmoittanut nostavansa myös reittilentojensa hintoja 27.6.2005 lähtien. Polttoainelisä on 19 euroa per matkustaja. Korotus koskee kaikkia Air Finlandin Nizzan, Barcelonan, Rooman, Budapestin ja Prahan matkoja, joiden lähtöpäivä on 1.8.-31.10
Air Finlandin polttoainelisä marras- ja joulukuun Bangkokin lähdöille 7.11. - 26.12. on 77 euroa per matkustaja.
Air Mauritius on ilmoittanut polttoainelisäkorotuksista alkaen 22.11. Polttoainelisä on 45eur per matkustaja ja sitä tarkistetaan 1,5 kuukauden välein
Minä vaan sitä en valinnut. Matkatoimisto vaihtoi lentoyhtiötä matkatilauksenin jälkeen!
paskaa!! Jos nyt oikein pohdit sanojasi niin vedä ne varmaan takaisin! Finnairilla oli kaikkien aikojen tulos tänävuonna!! Se niistä sadoista miljoonista taaloistasi!
Missä jengissä oikein pelaat? Mitä se tulos vaikuttaa siihen, että bensaan on palanut suuria summia rahaa? Bensaan on voinut menna miljardeja euroja, vaikka tulos onkin mitä on.
Kuitenkin se osa liiketoimintaa, joka antaa edellytykset sille! Joten raaka-aineet voivat kustantaa jotakuin mitä vaan jos tulos on hyvä! Silloinhan sen raaka-aineen hinta ei ole vaikuttanut siihen negatiivisesti! Ja nämä lentokoneet eivät käy bensalla vaan kerosiinilla....;-))